Fetel ponovo ispred svih

U prvom redu u sjutrašnjoj trci pridružiće mu se timski kolega Mark Veber, dok će treće mjesto zauzeti Niko Rozberg u Mercedesu. Trka se vozi se u nedjelju u 14 časova.
Sebastijan Fetel, Foto: Reuters
Ažurirano: 07.05.2011. 13:22h

Sebastijan Fetel nastavlja dominaciju – vozač Red Bula je danas osvojio četvrtu pol-poziciju u isto toliko ovogodišnjih trka, pa će sjutra startovati prvi u trci za Veliku nagradu Turske. Fetel je na stazi „Istanbul park“ do 19. najbolje startne pozicije u karijeri došao u vremenu od 1:25.049 minuta vozeći prosječnom brzinom od 225.950km/h

U prvom redu u sjutrašnjoj trci pridružiće mu se timski kolega Mark Veber (1:25.454), dok će treće mjesto zauzeti Niko Rozberg u Mercedesu (1:25.574).

Udes koji je imao juče, na prvom slobodnom treningu, zbog kojeg je propustio popodnevni trening, očigledno nije ostavio traga na njemačkom vozaču, koji je danas dominirao u kvalifikacijama, bio je nabrži tokom sva tri dijela. Koliko je bio samouvjeren govori i podatak da je u trećem dijelu kvalifikacija kompletirao samo jedan krug, a onda se nakon samo pet minuta vratio u garažu, izašao iz bolida i iz boksa posmatrao konkurente kako nemoćno pokušavaju da dostignu njegovo vrijeme...

„Moram da se izvinim ekipi i mehaničarima, jer sam u petak puno oštetio bolid, zbog čega smo propustili drugi slobodan trening. Međutim, danas je čitav tim odradio odličan posao. Srećan sam zbog ovog rezultata, iako nijesam imao savršeno prijepodne. Bilo je lijepo vidjeti da sam i sa malo krugova uspio da budem brz, da povratim ritam. Bilo je pomalo čudno što smo ranije završili treći dio kvalifikacija, ali je bilo važno sačuvati jedan set guma za trku“, kazao je Fetel.

Interesantno, na posljednja dva gran prija u Turskoj nije pobjeđivao vozač koji je osvojio pol-poziciju, nakon što je to bio slučaj u prve četiri trke na stazi „Istanbul park“.

Pobjednik prethodne VN Kine, Luisa Hamilton će startovati iz drugog reda, do Rozberga, potom slijede Fernando Alonso na Ferariju, drugi vozač Meklarena Dženson Baton, Vitalij Petrov u Lotus Renou i Mihael Šumaher u Mercedesu. Prvu desetoricu kompletiraće vozač Lotus Renoa Nik Hajdfeld i Felipe Masa u Ferariju, koji tokom posljednjeg dela kvalifikacija nije ni izašao na stazu.

Malo iznenađenje je što vozač Zaubera Kamui Kobajaši nije uspio da kompletira nijedan krug u Istanbulu, pa nije obezbijedio svoje mjesto na startu nedjeljne trke. Za očekivati je, međutim, da će mu stjuarti vjerovatno dati dozvolu da to učini, jer je razlog kvar na motoru, a tokom slobodnih treninga, posebno tokom prvog je imao dobra vremena.

Trka za VN Turske vozi se sedmi put. Sa tri pobjede, Felipe Masa je najuspješniji vozač na stazi „Istanbul park“, a Ferari konstruktor. Prošle godine slavio je Luis Hamilton, zahvaljujući međusobnom koliziji koju su imali Fetel i Veber. Prvu pobjedu, 2005. godine, upisao je Kimi Raikonen u Meklaren-Mercedesu. Njegov tadašnji timski kolega, Huan Pablo Montoja je aktuelni rekorder staze s vremenom od 1:24,770 minuta ili 226.693 km/h prosječno.

Uoči četvrtke trke u šampionatu vozača, Fetel vodi sa 68 bodova, ima 21 više od Hamiltona, a 30 od Batona.

Redbul Reno vodi u konkurenciji konstruktora sa 105 bodova, ispred Meklaren Mercedesa (85) i Ferarija (50).

Trka za VN Turske vozi se u nedjelju u 14 časova po srednjeevropskom vremenu. Voziće se 58 krugova ili 309.396km.

Kamui Kobajaši (Japan) Zauber bez vremena

* Belgijanac će startovati pet mjesta unazad zbog kazne koju je dobio u petak zbog ignorisanja žutih zastavica na stazi tokom slobodnih treninga.