Samo jedan milkšejk može da dovede do promjena u krvi

0 komentar(a)
banana milkšejk, Foto: Pixabay.com
banana milkšejk, Foto: Pixabay.com
Ažurirano: 04.04.2018. 13:14h

Još odranije je poznato da ishrana bogata zasićenim masnoćama doprinosi opasnosti od razvoja srčanih bolesti, ali je nedavno istraživanje američkih naučnika pokazalo da i samo jedan takav obrok može dugoročno negativno da utiče na zdravlje.

Naime, samo jedan obrok bogat zasićenim masnoćama gotovo odmah rezultira promjenama u krvnim sudovima i kod zdravih ljudi, pišu naučnici u časopisu Laboratory Investigation.

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) podsjećaju da hrana bogata zasićenim mastima povećava nivo holesterola u krvi, povećavajući i opasnost od kardiovaskularnih oboljenja, poput ateroskleroze.

Većina ljudi zna da takav način ishrane dugoročno vodi do nekog od srčanih oboljenja, ali su naučnici sa Medicinskog fakulteta Džordžija u Ogasti sproveli istraživanje želeći da ustanove da li je moguće da samo jedan obrok bogat zasićenim masnoćama odmah ostavlja posledice i da li je zaista toliko štetan.

Nakon završetka manje studije odgovor je bio potvrdan.

Studija sprovedena na 10 zdravih muškaraca pokazala je da konzumiranje samo jednog obroka sa visokim udjelom masti, na primer čokoladnog milkšejka, rezultira nezdravim promjenama u krvnim sudovima i crvenim krvnim zrncima.

Deset zdravih muškaraca su popili čašu milkšejka od punomasnog mlijeka sa šlagom i sladoledom. Napitak je sadržao 80 grama masti i 1.000 kalorija. Nakon samo četiri sata, laboratorijski testovi su pokazali da su krvni sudovi ispitanika manje elastične, a deo crvenih krvnih zrnaca, koja su inače glatka i pločasta, izmjenio je oblik i postao "zašiljen".

"Ta promjena može da utiče na krvotok", kaže profesorka anatomije i ćelijske biologije sa Univerziteta u Džordžiji Džulia Britan, i dodaje: "Dobra vijest je da su štetne promjene nestale posle osam sati".

"Ne treba dizati paniku ako ste upravo 'slistili' čizburger i veliki milkšejk, jer su posljedice takvog obroka, sa visokim procentom masnoća, po zdrave ljude - privremene, ali ne smiju da vam pređu u naviku", upozorava ona.

"Vaš organizam to može da podnese, ako svi sledeći obroci ne budu isti takvi."

Naučnici ističu da je riječ o studiji sprovedenoj na vrlo malom broju ispitanika. Kažu da ne znaju u kolikoj su mjeri "zašiljeni" eritrociti opasni po zdravlje krvnih sudova, zbog čega je potrebno sprovesti dodatna istraživanja.

Ranija istraživanja, sprovedena na laboratorijskim miševima, pokazala su da su crvene krvne ćelije kod tih životinja, nakon kontinuirane ishrane obrocima bogatim zasićenim masnoćama, potpuno izmenile oblik, što je rezultiralo imunosnom reakcijom organizma čija posledica je razvoj kardiovaskularnih bolesti.

Američka asocijacija za srce (AHA) preporučuje zdravim pojedincima da dnevni unos masnoća ograniče na 20 do 35 odsto. Prema uputstvima Klinike "Majo", za osobu koja dnevno konzumira oko 2.000 kalorija to znači između 44 i 78 grama masnoća dnevno, prenosi B92.

Bonus video: