Konačna zabrana za nastavak "Lovca u žitu"

Znatiželjnici knjigu mogu nabaviti u velikom broju drugih zemalja, a u Velikoj Britaniji taj roman je u prodaji od juna 2009. godine.
95 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 15.01.2011. 00:24h

Roman švedskog pisca Frederika Koltinga, koji je postao poznat kao nastavak kultnog djela “Lovac u žitu“ neće biti objavljen u SAD i Kanadi zbog problema oko autorskih prava.

Knjiga, čiji je naslov trebalo da bude “60 Years Later: Coming Through the Rye“ neće se prodavati u pomenutim zemljama, javio je BBC. Kolting će takođe morati da se odrekne prvobitnog naslova. To je dio dogovora koji je ovaj pisac postigao sa advokatima koji brane zaostavštinu Džeroma Dejvida Selindžera, autora kultnog romana.

Selindžer je prije svoje nedavne smrti podigao optužnicu protiv švedskog pisca, koji je svoje djelo objavio pod pseudonimom Džon Dejvid Kalifornija. Spor oko autorskih prava nije prekinut ni nakon Selindžerove smrti, a sklopljeni dogovor zabranjuje bilo kakvo objavljivanje Koltingove knjige u SAD i Kanadi, čak i na internetu.

Ipak, znatiželjnici knjigu mogu nabaviti u velikom broju drugih zemalja, a u Velikoj Britaniji taj roman je u prodaji od juna 2009. godine. Kolting nije htio da komentariše postignuti dogovor, ali je za “Publisher Weekly“ izjavio da je zadovoljan zbog toga što će knjiga zaživjeti u drugim zemljama.

Kolting tvrdi da nije riječ o nastavku

Sudski posrednik u sporu smatrao je da Koltingov roman previše liči na knjigu “Lovac u žitu“, iako je Kolting tvrdio da nije riječ o nastavku. Osim zabrane namijenjene Koltingu, Selindžerovi advokati su se izborili i za zabranu objavljivanja bilo kog nastavka “Lovca u žitu“ u budućnosti.

Koltingov roman prati život sedamdesetogodišnjeg junaka nazvanog “Gospodin K“, koji iz staračkog doma bježi u Njujork.

“Lovac u žitu“ (The Catcher in the Rye) objavljen je 1951. godine i donio je Selindžeru svjetsku slavu. Glavni lik, antiheroj Holden Kolfild, postao je simbol tinejdžerskog bunta, a roman je do sada prodat u preko 65 miliona primjeraka. Nalazi se i na listi sto najboljih romana napisanih na engleskom jeziku od 1923. godine.

Bonus video: