Osteoporoza: Kada kosti pucaju kao staklo

Za razliku od većine bolesti, osteoporoza dolazi bez najave i najčešće protiče bez simptoma do trenutka kada nastaju najteže posljedice, odnosno frakture
139 pregleda 0 komentar(a)
osteoporoza, Foto: Shutterstock
osteoporoza, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 06.11.2017. 14:14h

Kako čovjek stari, tako ima sve više problema sa zdravljem, a jedna od najčešćih bolesti vezanih za starije životno doba je osteoporoza.

Ovo oboljenje manifestuje se smanjenjem gustine kostiju, zbog čega one postaju porozne.

Smanjuje se količina kalcijuma koji obezbjeđuje čvrstinu kosti i koštanog tkiva. Takve krhke i porozne kosti pojačano su osjetljive na udarce i padove. U teškim slučajevima kosti postaju lomljive kao da su od stakla, jer preostaje samo okvir kosti.

Osteoporoza je češće bolest žena, i to nakon menopauze, a naročito je izražena nakon njihove 60. godine. Međutim, od osteoporoze obolijevaju i muškarci, posebno poslije 65. godine.

Osteoporoza je jedan od glavnih uzroka ozbiljnog invaliditeta starijih ljudi. Prelom kuka uzrokovan osteoporozom zahvata jednu od tri žene i jednog od pet muškaraca u starijoj životnoj dobi.

Za razliku od većine bolesti, osteoporoza dolazi bez najave i najčešće protiče bez simptoma do trenutka kada nastaju najteže posljedice, odnosno frakture. Smanjenje visine, pogrbljenost i bolovi u leđima najčešće se pripisuju drugim razlozima ili starenju. Zbog toga bolesnici pogođeni ovom progresivnom i podmuklom bolešću do ljekara obično stignu u odmaklom stadijumu, kada pukne kuk, pršljen ili neka druga kost.

Najsavremenije metode liječenja osteoporoze uključuju primjenu novih lijekova bisfosfonata. To su sada najefektniji lijekovi za liječenje osteoporoze i kod žena i kod muškaraca.

Najbitniji put u spriječavanju nastanka osteoporoze je prevencija. Dovoljan unos kalcijuma i vitamina D, te fizička aktivnost veoma su značajni u pravovremenoj zaštiti. Preporučuje se dnevni unos 1.000 – 1.500 mg kalcijuma dnevno i 400 800 i.j. (internacionalnih jedinica) vitamina D.

Tipovi

Postmenopauzalna osteoporoza (tip1)

Postmenopauzalna osteoporoza se javlja kod žena nakon menopauze (posljednje menstruacije). Ova vrsta oboljenja kostiju praćena je prelomima pršljenova.

Senilna (staračka) osteoporoza (tip 2)

Senilna osteoporoza se javlja u oba pola nakon 70. godine. Najčešće posljedice su prelom kuka i uzrokovana je starenjem, prenose Nezavisne.

Bonus video: