Zdrave namirnice s kojima možete da "pretjerate"

Suvo voće sadrži "koncentrat" vlakana i fruktoze, a ova kombinacija može da izazove nadimanje, gasove, a ponekad i dijareju. Suvo voće je krcato šećerima (i kalorijama), lijepi se za zube i tima stvara pogodno tlo za razvoj karijesa
460 pregleda 0 komentar(a)
riba, Foto: Shutterstock
riba, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 02.10.2017. 17:14h

"Vjerovanje da ako je nešto dobro, više toga je još bolje je prilično rašireno", kaže za Yhoo Health Maksin Sigel iz odsjeka za testiranje hrane organizacije Consumer Reports. "Istina je da postoje i nutrijenti i zdrava hrana sa čijim je unosom moguće pretjerati."

Proteini

Izvori: Meso, riba, jaja, mahunarke, tofu, orašasti plodovi, mliječni plodovi, plus hrana sa pojačanim sadržajem proteina poput šejkova, proteinskih štanglica, proteinskih napitaka

Šta se dešava ako unosite previše proteina: Može doći do oštećenja bubrega, naročito ukoliko su oni već oslabljeni određenim oboljenjima, a hiperproteinska ishrana izvlači i kalcijum iz kostiju. Veliki problem može napraviti neumjerena konzumacija proteinskih štanglica i napitaka koje sadrže više proteina nego što naše tijelo može da iskoristi.

Kako da odredite pravu količinu: Odraslim osobama potrebno je 0,8 grama proteina po kilogramu tjelesne težine dnevno, ako ste teški 80 kilograma, to je 64 grama proteina dnevno. Ako se pitate koliko je to "u hrani", evo okvirne računice: 130 grama pilećeg bijelog mesa ima oko 41 gram proteina, 200 grama steka ima 52 grama proteina, 150 grama bakalara - 32 grama proteina, 100 grama tunjevine - 19 grama proteina, jaje srednje veličine - 6 grama proteina, 150 mililitara mlijeka - 5 grama proteina.

Vlakna

Izvori: Voće, povrće, orašasti plodovi, mahunarke, ovas, integralne žitarice

Šta se dešava ako unosite previše vlakana: Vlakna su važna za dobro varenje, ali ako unosite previše vlakana, može se desiti da vaš organizam ne apsorbuje dovoljno gvožđa, cinka, magnezijuma i kalcijuma iz hrane koju jedete. Najčešće tegobe koje osjećaju ljudi koji unose previše vlakana su gasovi, nadimanje, dijareja.

Kako da odredite pravu količinu: Potrebno vam je 25 do 30 grama vlakana dnevno. Najbolji izvori su, naravno, voće i povrće.

Kako da odredite pravu količinu: 100 grama badema sadrži 12,5 grama vlakana, 100 grama sjemena lana ima 27 grama vlakana, 100 grama ovsenih pahuljica ima 10,6 grama vlakana, 100 grama jabuka 3,3 grama vlakana, 100 grama kruške 3,1 gram vlakana, a 100 grama malina 6,5 grama vlakana.

Suvo voće

Izvori: Samoposluge i prodavnice zdrave hrane nude sve više različitih varijanti suvog voća. Danas vam nisu na raspolaganju samo suve šljive, kajsije i smokve, već i jabuke, mango, ananas, borovnice...

Šta se dešava ako pretjerate: Suvo voće sadrži "koncentrat" vlakana i fruktoze, a ova kombinacija može da izazove nadimanje, gasove, a ponekad i dijareju. Suvo voće je krcato šećerima (i kalorijama), lijepi se za zube i tima stvara pogodno tlo za razvoj karijesa.

Kako da odredite pravu količinu: Što manje to bolje. Ukoliko su sušeni plodovi srednje veličine (šljive, kajsije, smokve), pojedite dvije, tri. Ako je riječ o suvom bobičastom voću, nemojte pojesti više od dvije supene kašike. I, da biste stekli predstavu o "redu veličina" kalorijskog unosa, samo tri urme imaju 70 kalorija. Ako niste u prilici da operete zube nakon što ste se zasladili suvim voćem, bar popijte čašu vode.

Orašasti plodovi

Izvori: Možete ih konzumirati "same", ali se oni pojavljuju u najrazličitijim vrstama hrane, uključujući i žitarice, sladoled, čokolade, razne vrste "zdravih" štanglica i slično.

Šta se dešava ako pretjerate: Nabacićete višak kilograma. Recimo, dvadesetak badema ima oko 130 kalorija.

Kako da odredite pravu količinu: Vodite računa o veličini porcija. Recino da je četvrtina šolje srednje veličine prava mjera. Ako želite intenzivniji ukus, lješnike i bademe možete malo "prepeći" u rerni, prenosi Mondo.

Bonus video: