Markes trijumfom na "svojoj" stazi preuzeo vrh generalnog poretka

Markes je upisao petu uzastopnu pobjedu na "Zahsenringu" u "kraljevskoj klasi"
Mark Markes, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 02.07.2017. 13:28h

Velika nagrada Njemačke pripala je vozaču Repsol Honde, Marku Markesu. Očekivano! Španac je imao pol poziciju na stazi "Zahsenring" na kojoj je pobijedio i prethodna četiri puta, a danas je osmi uzastopni put slavio na njoj, jer je tri puta slavio u nižim klasama i prije prelaska u Moto GP.

Markes je 30 krugova "Zahsenringa" odvozio za 40:59,525 minuta, dok je drugoplasirani Njemac, Jonas Folger uprkos najbržem krugu zaostao 3,310 sekundi. Bio je to prvi podijum Folgera, koji je na radost domaćih navijača sjajno vozi Jamahu Teh 3.

Treći je bio drugi vozač Honde, Dani Pedrosa (11546 sekundi zasotatka). Vozači Jamahe su se sjajno probili, Maverik Vinjales je bio četvrti nakon 11. mjesta na startu, dok se Valentino Rosi sa devete, "probio" na petu poziciju.

U generalnom poretku nakon devete trke izbio je branilac titule najboljeg motociokliste, Markes sa 129 bodova, pet više od Vinjalesa. Andrea Doviciozo na Dukatiju je sakupio 123, a Valentino Rosi na četvrtom mjestu ima 119 bodova.