Promovisana knjiga "Njegoševa filozofija čovjeka"

„Pokušala sam da zaokružim njegovu ključnu misao i ključnu ideju, koju sam našla u njegovoj velikoj ideji o čovjeku. Znači, čovjek je mikrokosmos, za razliku od makrokosmosa koji takođe ima svoje zakonitosti. U nama je velika tajna, te kosmičke misterije se prepliću kroz naše biće i u duhovnom i u fizičkom smislu“
226 pregleda 6 komentar(a)
Sonja Tomović Šundić, Foto: Barski ljetopis
Sonja Tomović Šundić, Foto: Barski ljetopis
Ažurirano: 20.06.2017. 18:15h

Program Barskog ljetopisa, juče je nastavljen književnom promocijom prof. dr Sonje Tomović Šundić na Večernjoj sceni i uličnim teatrom u režiji Ferida Karajice, u okviru Pratećeg programa, prenosi Barski ljetopis.

Sonja Tomović Šundić sinoć je na platou ispred Dvorca kralja Nikole, razgovarajući sa prof. dr Čedomirom Čupićem, koji je bio moderator večeri, promovisala knjigu Njegoševa filozofija čovjeka. Ta tema i činjenica da ih je okupio 30. jubilarni Barski ljetopis, inspirisala je moderatora, koji je Bar okarakterisao kao „onaj prostor planete i čovječanstva gdje se iskupljaju vrline, jer neko ko cijeni kulturu cijeni ono najbolje u nama“, navodi se u saopštenju.

Knjiga Njegoševa filozofija čovjeka, nastala kao plod višegodišnjeg istraživanja pjesnikovog stvaralaštva, objavljena je ove godine u izdanju Biblioteke “Radosav Ljumović” i posvećena je ocu autorke, Slobodanu Tomoviću (1929–2016), profesoru i poznatom njegošologu.

Kako navode veče je u besjedničkom tonu i atmosferi dijaloga proteklo u promišljanju svojstava Njegoševe ličnosti i stvaralaštva, ali i metafizike i filozofije ljudskog bića, koje kod Njegoša, kazala je Tomović Šundić, nije centar kosmosa, već je kosmos u centru njega. Čitajući njegovo djelo ne možemo pronaći jednu definiciju čovjeka, već nas Njegoš uči da ga, objasnila je Šundić posmatramo kao estetsko, etičko, društveno, istorijsko, umno, religijsko, metafizičko, estetsko i stvaralačko biće, jer kako kažu stihovi čovjek „sam sobom čudo sačinjava“.

„Pokušala sam da zaokružim njegovu ključnu misao i ključnu ideju, koju sam našla u njegovoj velikoj ideji o čovjeku. Znači, čovjek je mikrokosmos, za razliku od makrokosmosa koji takođe ima svoje zakonitosti. U nama je velika tajna, te kosmičke misterije se prepliću kroz naše biće i u duhovnom i u fizičkom smislu“, kazala je Šundić.

Osvrćući se i na nedavno aktuelnu temu o Njegošu kao osporavanoj pojavi, Šundić i Ćupić i istakli su da njega treba čitati na dva načina, a da pritom Njegoša kao vladara treba ostaviti u prošlosti, jer su njegove poruke iz tog domena opterećene problemima tog vremena, navodi se u saopštenju.

„Treba citirati Njegoševe univerzalne poruke jer one predstavljaju Njegoša kao najuzvišeniju tačku, koja je pokazala naše jedinstvo sa evropskom kulturom i svjetskom baštinom“, dodala je profesorica Šundić.

Osim književne promocije u okviru Večernje scene, juče je u okviru Pratećeg programa bio organizovan ulični teatar, odnosno performans sa maskama koji je režirao reditelj Ferid Karajica, a izveli studenti treće i četvrte godine Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja. Kako navode njihovi performansi sa maskama planirani su i za danas od 20h, kada će u lokalu Gvardija prikazati izvedbu na temu crnogorska poezija sa maskama, a od 21:30h na Šetalištu kralja Nikole izvesti performans: Kroki karakteri na temu turista i turističkih putovanja. Reditelj Ferid Karajica, koji iza sebe ima veliki broj sličnih projekata, ali i predstava i operskih komada, 21. juna na platou ispred Dvorca kralja Nikole od 11h vodiće i radionice maski za odrasle.

Bonus video: