„Barska priča“, „proizvod kreativne ekipe“, „stara škola“ – ovako su posjetioci opisali treći po redu „Strip Art Bar“ (SAB) festival koji je na ideju Baranina i strip umjetnika Andrije Vujoševića, ovog vikenda u gradu pod Rumijom okupio kreatore i ljubitelje devete umjetnosti.
SAB, koji sada već poprima karakter tradicionalne manifestacije, tokom dva dana ponudio je lokalnoj i široj publici radionicu crtanja stripove za najmlađe, izložbu domaćih i regionalnih strip umjetnika i ilustratora, skulprura, promociju novog stripa, muzički program…
Vujošević, idejni tvorac festivala, koji predvodi barsku izdavačku kuću stripa „Vintart Comics“, „Vijestima“ je kazao da su njegovi utisci i više nego pozitivni te da je došlo više djece nego što su očekivali.
„Došli su umjetnici iz cijele Crne Gore, imali smo šta da predstavimo i u domenu skulptura, radova, radionica. Bili su popunjeni dani, svi su oduševljeni i meni je srce puno“, poručio je.

SAB se po prvi put održao na novim lokacijama – u Pionirskom parku i u „Kući maslina“, a Vujošević tvrdi da je ta odluka bila pun pogodak. Taj park je, po njegovim riječima, bila idejna lokacija za prvi SAB, prije tri godine, jer on i njegovi prijatelji vole taj prostor i nemalo vremena u njemu provode. Tada to nijesu mogli ostvariti, pa im se želja ispunila na ovogodišnjem.
U barskoj “Kući maslina”, u subotu su proglašeni pobjednici takmičenja, a upriličena je i izložba te promocija stripa “Virdžina”, koji je napisala Tamara Popović, ilustrovao Luka Cakić a izdala kuća „Vintart“.
Strip kulturu važno je promovisati, misli Vujošević, jer je strip dio crnogorske kulture i tradicije. Starije generacije su bile ljubitelji italijanskih stripova, naveo je, kao što su sada mladi ljubitelji mange. Zbog toga je publika na SAB-u bila raznovrsna.
„Starije generacija, tzv. stara garda, njima je strip ostao kao nešto što je dio njihove svakodnevice u mlađim danima. Važno je i pokazati crnogorskim strip autorima da imaju mjesto na kojem mogu pokazati svoju umjetnost i dati im prostora da se promovišu u svojoj zemlji, kako bi deveta umjetnost nastavila da živi“, poručio je Vujošević.
Na festivalu su, kao i do sada, svoje radove izlagali strip umjetnici i ilustratori poput Luke Cakića, Đorđa Kamenarovića, Sare i Silve Dervanović, Tamare Popović, Miodraga Spasojevića, Darijana Hadžisalihovića... Na taj način, najmlađi posjetioci SAB-a imali su priliku da uče od najistaknutijih iz te branše.
Među izloženim skulpturama našla se i „Sabljarka“, autora Baranina Joka Lekića, profesora italijanskog jezika i umjetnika. Kako je Lekić kazao „Vijestima“, radi se o heroini iz priče u slikama Andrije Vujoševića.
Skulpturu u gipsu, premazanu bronzom i poprskanu zelenom temperom, Lekić je uradio za potrebe SAB-a, a kaže da je glavna motivacija iza tog vajarskog djela upravo dugogodišnje prijateljstvo koje dijeli sa Sabljarkinim tvorcem.

Temperu, koju je u tragovima posuo po skulpturi, Lekić je pronašao u učinionici škole u kojoj predaje i to vidio kao znak – zaboravljena od jednog djeteta, biće detalj za približavanje Vujoševićevog rada mlađoj publici.
Na pitanje kako je zadovoljan realizacijom i odzivom publike, Lekić je odgovorio da posjetilaca ima i više nego što su se očekivali, te da je za njega najvažnije to što je bilo puno djece.
„Najbitnija su djeca. Ona su nosioci ove umjetnosti, jer u tim godinama se javlja ljubav prema ovoj ili nekoj drugoj vrsti umjetnosti, koju treba njegovati. Zato je važno da oni budu na ovim događajima, jer, ovi događaji su za njih. Moraju imati prostor da se izraze i njeguju nesvakidašnje talente“, ispričao je Lekić.
Posjetioci sa kojima su „Vijesti“ razgovarale imali su samo pozitivne utiske. Bar treba više ovakvih sadržaja, ocijenili su, a tvorce ovakvih ideja treba podržati na svaki mogući način.
„Ovo je jedna prelijepa priča. Mi smo došli da podržimo sav trud koji organizatori ovih nekoliko godina ulažu da za nas, koji, da kažem, volimo nesvakidašnje stvari i strip literaturu, organizuju neko dešavanje. Da se okupimo, razmijenimo utiske. Generalno, samo pozitivna energija, a takvi su i utisci“, kazao je jedan od posjetilaca.

Tri najbolja rada koja su djeca nacrtala tokom radionica nagrađena su, pa je prvoplasirani osvojio novčanu nagradu od 100 eura i stripom „Virdžina“. Drugo i treće mjesto nagrađeno je materijalom sa SAB-a i poklonom iz „Kuće maslina“.
Ovo je prvi nezavisni SAB, koji „Vintart“ organizuje bez podrške Kulturnog centra Bar, što je bio slučaj prethodne dvije godine. Sponzori ovogodišnjeg festivala su Opština Bar - Sekretarijat za kulturu, „Kuća Maslina“, „Luka Bar“, Sporski centar „Topolica“, Turistička organizacija Bar i uljara „Bartulanka“.
Bonus video:
