Proljećni umor ne liječe cjelodnevni odmori

Prevelika količina stresa kriva je i za brojne bolesti pa je preporučljvo usporiti da bi se sačuvalo zdravlje. Stresa se valja postupno rješavati i davati prednost dobrim stvarima u svom životu
95 pregleda 0 komentar(a)
ležanje, trava, Foto: Shutterstock
ležanje, trava, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 12.04.2017. 09:50h

Iako je proljeće zvanično stiglo još prije nekoliko nedelja, još uvek mnoge osobe, posebno one starije, imaju zdravstvene probleme koji prate smjenu godišnjih doba, pa se čak kod nekih i pojačavaju. Ljudi su umorni, razdražljivi, depresivni i nemaju volje za bilo kakvu aktivnost. Ti simptomi se pripisuju prolećnom umoru, a okidač za tegobe su i česte promjene vremena.

Kada je čovek opterećen životnim nedaćama, psiha ne može dugo izdržati taj pritisak i onda se, osim psihičkih bolesti, javljaju i fizičke. Premor, stresne situacije, nezadovoljstvo, frustracije, osjećaj nepravde, kao i razna trpljenja mogu da izazovu napetost, koja pritiska tijelo, pa ono postaje sve umornije.

Simptomi prolećnog umora lako će iščeznuti čim se organizam prilagodi na vremenske uslove, ali nikada ne može da se navikne na stres. Prividno može, ali je cijena previsoka. Čovjek oboli, imunitet mu dodatno slabi i krug se zatvara. Prvi korak koji se mora učiniti je odlučiti kako pobjediti umor.

Treba izaći iz kuće i izbjegavati jutarnje ili čak cjelodnevno ljenčarenje. Uzrok umora, posebno proljećnog, može biti i nedostatak vitamina D, koji jača imunitet. A dovoljne količine tijelo najbolje dobija izlaganjem suncu, hodanjem, bržom ili laganom šetnjom po prirodi. Umor može izazvati i nedostatak kiseonika. Višemjesečni sjedelački način života i zimska tromost umrtvi tijelo, ali se vježbanjem razbudi organizam i poboljšava unos kiseonika.

Ipak, ne treba preuzimati odmah previše obaveza jer i to narušava imunitet i otvara put bolestima, a za obavljanje svakodnevnih poslova može se tražiti pomoć od ukućana. Dobro je družiti se s ljudima sličnih interesovanja, koji ne zamaraju i dobronamerni su. Tako se izbjegavaju negativnosti, koje dodatno opterećuju dušu i tijelo.

Prevelika količina stresa kriva je i za brojne bolesti pa je preporučljvo usporiti da bi se sačuvalo zdravlje. Stresa se valja postupno rješavati i davati prednost dobrim stvarima u svom životu, prenosi Dnevnik.rs.

Bonus video: