Za duži i zdraviji život preporučuje se 10 porcija voća i povrća dnevno

Konzumiranje 10 porcija voća ili povrća dnevno naučnici su povezali sa 24 odsto manjim rizikom od srčanih oboljenja, 33 odsto manjom opasnošću od moždanog udara, 28 odsto manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, 13 odsto manjim rizikom od raka i 31 odsto manjim rizikom od prijevremene smrti
98 pregleda 4 komentar(a)
Voće i povrće, Foto: Shutterstock
Voće i povrće, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 23.02.2017. 14:27h

Povećanjem broja porcija voća i povrća sa pet na deset dnevno znatno se smanjuje rizik od obolijevanja od srčanih bolesti i raka, a i izgledi za dužim životnim vijekom su veći, rezultati su studije koju su sproveli naučnici sa londonskog Imperijal koledža.

Izračunali su da bi se usvajanjem takvih prehrambenih navika godišnje u svijetu moglo spriječiti 7,8 miliona preuranjenih smrtnih slučajeva, prenosi Independent.

Britanski naučnici su naveli vrste voća i povrća koje znatno doprinose smanjenju rizika od razvoja karcinoma i srčanih oboljenja. Njihova analiza pokazala je da i manji broj porcija voća i povrća dnevno koristi zdravlju, ali tvrde da je "više - djelotvornije".

Dnevno konzumiranje dvije i po porcije voća i povrća povezuje se sa 16 odsto manjim rizikom od srčanih oboljenja, četiri odsto manjim rizikom od obolijevanja od raka i 15 odsto manjim rizikom od prijevremene smrti.

Konzumiranje 10 porcija voća ili povrća dnevno naučnici su povezali sa 24 odsto manjim rizikom od srčanih oboljenja, 33 odsto manjom opasnošću od moždanog udara, 28 odsto manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, 13 odsto manjim rizikom od raka i 31 odsto manjim rizikom od prijevremene smrti.

Porciju čini 80 grama voća ili povrća, što odgovara jednoj manjoj banani, kruški ili tri pune kašike spanaća ili graška.

Rezultati studije temelje se na podacima iz 95 ranije sprovedenih odvojenih istraživanja u kojima su se proučavale prehrambene navike oko dva miliona ljudi.

Manji rizik od obolijevanja od raka naučnici su povezali sa konzumiranjem zelenog povrća (primjer: spanać), žutog povrća (primjer: paprike) i kupusa (primjer: karfiol), a manji rizik od obolijevanja od srčanog i moždanog udara naučnici su povezali sa konzumiranjem jabuka, krušaka, citrusnog voća, salate, zelenog lisnatog povrća i kupusa.

"Voće i povrće dokazano smanjuje nivo holesterola u krvi, kao i krvni pritisak i utiče na poboljšanje zdravstvenog stanja krvnih žila i imunološkog sistema", rekla je jedna od učesnica istraživanja, dr Dagfin Aun.

Dr Aun kaže da zna da mnogima teško pada unošenje čak i pet porcija voća i povrća dnevno (oko 400 grama), što je u skladu sa preporukom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Ističe da rezultati novog istraživanja ne znače da pravilo o pet porcija voća i povrća dnevno treba mijenjati.

"Konzumiranje više od pet porcija voća i povrća dnevno je poželjno, ali ne treba ljudima stvarati pritisak. Svi smo različiti. Treba imati na umu da je pet porcija jako dobro, a deset je još korisnije i zdravije", rekla je dr Alison Tedston, glavna nutricionistkinja u Engleskom zavodu za javno zdravstvo.

Bonus video: