U svijetu od raka godišnje umre 8,8 miliona ljudi

SZO je uoči Svejtskog dana borbe protiv raka, 4. februara, objavila nove preporuke u cilju unapređenja ranog dijagnostifikovanja raka i neposrednog liječenja, posebno dojke, grlića materice i debelog crijeva, što bi trebalo da poveća vjerovatnoću preživaljavanja bolesti
0 komentar(a)
rak dojke, Foto: Shutterstock.com
rak dojke, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 04.02.2017. 15:18h

Godišnje u svijetu od raka umre 8,8 miliona ljudi, većinom u siromašnijim zemljama, a jedan od problema je prekasno postavljanje dijagnoze, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).

SZO navodi da se, čak i u zemljama sa optimalnim zdravstvenim sistemima i službama, u mnogim slučajevima rak otkrije tek u poodmakloj fazi, kada je otežano uspješno liječenje.

"Dijagnostifikovanje raka u kasnim fazama i nemogućnost liječenja osuđuju mnoge ljude na nepotrebnu patnju i ranu smrt", rekao je direktor odeljenja SZO za nezarazne bolesti, invaliditet i prevenciju nasilja i povreda, Etijen Krag.

SZO je uoči Svejtskog dana borbe protiv raka, 4. februara, objavila nove preporuke u cilju unapređenja ranog dijagnostifikovanja raka i neposrednog liječenja, posebno dojke, grlića materice i debelog crijeva, što bi trebalo da poveća vjerovatnoću preživaljavanja bolesti.

Kako je navedeno, među "koracima" rane dijagnoze su bolje obaviještavanje stanovništva o simptomima raka i podsticanje oboljelih da što prije potraže pomoć, ulaganje u unapređenje zdravstvenih službi i obuku zdravstvenih radnika.

Bonus video: