Francuzi spasili “azure”, četvrta pobjeda Srbije

Francuska - Belgija, Foto: Fivb.ch
Ažurirano: 07.09.2014. 21:34h

Francuska je u grupi D odigrala pošteno i dobila Belgiju (3:2), iako “trikolorima” taj meč, za razliku od Belgijanaca, nije značio ništa. Belgijancima nije pomogao ni odličan učinak Driesa (23 poena), dok su Francuze do pobjede vodili Tili (18), Ruzije (16) i Ngapet (15), koji je odlučujućem setu igrao i libera, nakon povreda Grebenikova.

Tako je Italija, nakon neočekivanog poraza od Portorika dan ranije, izbjegla eliminaciju sa Svjetskog prvenstva već nakon prve faze. “Azuri” su, naime, večeras izgubili i od Sjedinjenih država, ali su prošli dalje, iako imaju isti broj bodova kao Belgija (5), ali imaju pobjedu više (2-1) od Belgijanaca, kojima je za prolaz danas bila dovoljna i pobjeda od 3:2 protiv Francuske…

U grupi A je Australija gubila 2:1, ali je preokretom došla do pobjede za posljednje, četvrto mjesto u grupi koje vodi u drugu rundu. Poljska je u ovoj grupi završila sa svih pet pobjeda, Srbija je imala samo startni poraz od domaćina prvenstva, a dalje je prošla i Argentina sa tri pobjede.

U grupi B, Njemačka je u direktnom meču za prolaz savladala (3:0) i eliminisala Južnu Koreju. Iako je protiv Kube izgubio prvi set, i Brazil, aktuelni trostruki uzastopni prvak svijeta, sačuvao je maksimalan učinak u pobjedama u prvoj fazi takmičenja.

Najzad, i Rusija je u grupi C završila bez poraza, iako je protiv Bugarske bila blizu prvog neuspjeha. “Baćuške” su, međutim, od 0:2 stigle do 3:2.

Četiri prvoplasirane selekcije iz grupa A (Poljska, Srbija, Argentina, Australija) i D (Francuska, SAD, Iran, Italija) igraće u novoformiranoj grupi E (u Lođu i Bidgošću), u koju se prenose bodovi iz međusobnih susreta u prvoj fazi. Najbolji timovi iz grupa B (Brazil, Njemačka, Finska, Kuba) i C (Rusija, Bugarska, Kanada, Kina) igraće u grupi F (Katovice i Vroclav). Nakon četiri kola, po tri prvoplasirane selekcije nastaviće takmičenje u trećoj fazi.

Slijede dva slobodna dana, a šampionat se nastavlja u srijedu.