Još jedna legendarna pustolovina u “Age of” univerzumu počinje ekspanzijom “Besmrtni stubovi”. Zapovijedajte božanskim moćima, vodite mitska bića i gradite veličanstvene gradove kroz bogatu tapiseriju kineske kulture i mitologije. Od svojih zadivljujućih božanstava do zamršenih pejzaža, “Besmrtni stubovi” proširuju vaše strateške mogućnosti i uvode vas u živahan, mitološki svijet.

Ovo je tek prva u nizu ekspanzija koje World’s Edge studio ima na umu, a za premium korisnike ona je u potpunosti besplatna. Najveće novine ove ekspanzije su:
- Kineski panteon bogova: 12 novih bogova dolazi u svijet AoM-a uključujući Fu Ši, Šenong, Nu Va, Gong Gong i mnoge druge. Novi heroji, radnici, ali i ratnici.
- Kampanja od devet epizoda: Ova kampanja za jednog igrača narativno vas vodi kroz kinesku mitologiju stavljajući akcenat na nevolje prethodno pomenutih bogova.
- Mitološka bića: imate priliku predvoditi najmističnija bića kineske mitologije u bitku. Od Jazija i Žukva do Taovua i Čilina.
- Novih sedam mapa: Ove mape inspirisane su kineskim prepoznatljivim pejzažima i stavljene u kompetitivni skup mapa.
Kineski panteon bogova
U Age of Mythology (AoM) univerzumu svaki panteon je unikatan, ali istovremeno izbalansiran tako da ne bude jači od ostalih.

Kineski panteon unikatan je po svojoj brzoj ekspanziji i jakoj ekonomiji. Svaka građevina koju Kinezi izgrade stvara pogodno tlo oko sebe. Svako glavno selo ima svoje posebno pogodno tlo sa kojim sve ostale građevine treba povezati za masivne bonuse koji zavise od odabranog Boga. Što više povezanog pogodnog tla imate u svom carstvu to brže generišete fejvor iliti gromove. Gromovi su veoma bitan resurs koji vam dozvoljava da trenirate mitska bića, izučavate unikatne tehnologije kao i da ponovo iskoristite već upotrijebljenu Božju moć.
Kuafu

Razlog za veoma brzu ekspanziju kineskog panteona su njihovi unikatni radnici. Kao što nordijski panteon ima patuljke koji kopaju zlato znatno brže od ostalih radnika tako i Kinezi imaju Kuafu. Kuafu je džinovski radnik koji je mnogo skuplji od običnog, ali radi tri puta više i gradi čak pet puta brže! Da bi se izbalansirala ekonomija između penteona, Kuafu zahtijevaju 10 resursa hrane, 100 zlatnika i 17 gromova više od običnog radnika.
Bogovi
Bogovi se dijele na glavne i sporedne Bogove.
Glavni Bogovi su: Fu Ši, Nu Va i Šenong.

Sporedni Bogovi su: Čijou, Rušou, Žurong, Houtu, Žuan Nu, Goumang, Nuba, Gong Gong, Huangdi.

Vojne građevine
Vojne građevine ovog panteona imaju posebna unaprijeđenja. Mogu u svom perimetru nadograditi kulu, defanzivnu strukturu, ili mjesto za trening koje znatno ubrzava treniranje novih ratnika.

Interesantno je da Kinezi nemaju ranu konjicu. Tek u Herojskom dobu imaju opciju treniranja najslabije vrste konjice koja je dobra samo protiv strijelaca i to iz svoje tvrđave. Ipak, kompenzacija postoji te Kinezi imaju veoma jake strijelce koji imaju bonus DMG na građevine, a istovremeno dobijaju i jedinice za opsadu ranije od drugih panteona te ih nedostatak konjice ne sprečava da vam oduzmu selo ili dva. Bitno je znati da svako kinesko glavno selo ima jednokratnu upotrebu Terakotinih Ratnika koji su nešto poput egipatskih plaćenika. U pitanju je šest ratnika koji imaju veliku brzinu kretanja i neprestano gube zdravlje.
Heroji
Kineski heroji treniraju se u posebnoj strukturi poznatoj kao Imperijalna Akademija. Pioniri su prvi dostupni heroji, u pitanju su strijelci koji su izvanredni u istraživanju mape, ali zahvaljujući velikoj distanci napada pomažu i u borbi protiv mitskih bića.

Sljedeći u redu kineskih heroja su Mudraci. Ovi heroji su limitirani te ih u svakom trenutku igre možete imati maksimalno pet. Oni su znatno jači od Pionira u borbi protiv mitskih bića i mogu izliječiti povrijeđene jedinice. Nakon prelaska u Herojsko i Mitološko doba Kinezi otključavaju moćne Polubogove koji se razlikuju u zavisnosti od odabranog vrhovnog Boga. Ovi heroji imaju nevjerovatno jake magije kojima mogu u potpunosti promijeniti tok bitke.
Kampanja
Kampanja se sastoji od devet epizoda i iako je interesantna i ispunjena očaravajućim pejzažima izgleda blago nametnuto. Kao da neko forsira događaje koji se logičnim razmišljanjem baš i ne bi morali dogoditi.

Ona prati priču nekolicine heroja u čijim rukama stoji budućnost svijeta kakav poznajemo. U pitanju su Šenongov izabranik Jan Feifeng, najpoznatiji strijelac kineske mitologije, Houđi i legendarni izumitelj kineskih simbola, Cangjie. Ovi heroji zajedničkim snagama nastoje da vrate balans u univerzumu koji je izgubljen zbog Huang Žaovua koji je nezadovoljan Bogovima koji su dali besmrtnost samo njemu, ali ne i njegovoj voljenoj odlučio pokoriti svijet i nebesa. Kroz devet epizoda igra vas navodi na spoznaju kineskog panteona i načina na koji on funcioniše. Već u prvoj misiji saznajemo koje jedinice kontriraju druge, dok u drugoj spoznajemo bitnost heroja, ali i raznolikost mitoloških bića. U zadnjoj misiji imamo priliku prizvati kineskog Titana Žintijena koji jedini uspije prkositi protivniku te uz njegovu pomoć trojica heroja uspješno privedu svoju životnu misiju kraju.
Mitološka bića
Mitološka bića kineske mitologije dijele se na pogodna i na opasna bića.
Pogodna mitološka bića
Ova stvorenja su neka vrsta čuvara planete i svako odgovara nekom elementu u prirodi. Prvo od njih je Baihu, bijeli tigar. Baihu se dobija u Herojskom dobu odabirom Boga Rušou. Tigrovi su porijeklom iz Kine, tako da nije iznenađujuće što su istaknuti u kineskoj mitologiji. Baihu asocira na zapad, bijelu boju, metal i jesen. On simbolizuje vjernost i pravednost.

Žuanvu je drugo u nizu zvjeri pogodnosti. Ova zvijer dobija se u Mističnom dobu. U pitanju je vodena zvijer te svi Kinezi imaju pristup njenom treniranju. Žuanvu su zapravo dva bića spojena u jedno. U pitanju je kornjača na čijim leđima se nalazi zmija. Žuanvu asocira na sjever, zimu i element vode. Ova zvijer simbolizira dugovječnost.
Kinglang, azurni zmaj takođe se dobija u Mističnom dobu. Ovaj zmaj asocira na proljeće i element drveta. On simbolizuje dobru sreću i prosperitet. Uz bijelog tigra, Baihu, azurni zmaj, Kinglang, smatra se glavnim čuvarom svijeta.
Posljednje mitološko biće pogodnosti je Žukve, vatrena ptica. Žukve se dobija u Mističnom dobu štovanjem Boga Žuronga. Ova vatrena ptica asocira na jug, ljeto, crvenu boju i vatru. Ova ptica podsjeća na egipatskog Feniksa, ali za razliku od njega Žukve ne planira umrijeti, ikad.
Opasna mitološka bića
Ovo je kolekcija izopačenih i zlonamjernih bića koja su stigla uz ekspanziju “Besmrtni Stubovi”.

Čingči je standardni ili ne tako standardni tigar. U pitanju je zvijer od 260 kilograma mišića sa krilima, zubima od pola metra i oštrim kandžama. Ova jedinica dobija se već u klasičnom dobu ukoliko pratite Boga Houtu. Čingči u potpunosti razumije ljude i ima iskvaren vid pravde. Ova zvijer uživa u arbitriranju ljudskih sporova proždirući pravednu stranu i nagrađujući zlu.
Taoti, možda najneiskvarenija, ali ne i manje opasna, zvijer na listi je neka forma izopačenog ovna koji je konstantno gladan. Svoju nezasitost liječi proždiranjem svega u svojoj okolini. Taoti se dobija u Herojskom dobu pratiocima Boga Nuba.
Taovu je biće sa ljudskom facom prekriveno psećom dlakom. Ima četiri noge i dug rep. Poznat je po tvrdoglavosti i ponosu koji graniči sa bezobzirnom tvrdoglavošću. U poređenju sa opasnošću koja jede pravednike i drugom koja jede sve, Taovu zaista ne zvuči tako loše. Ovu jedinicu otključavate u Herojskom dobu odabirom Boga Goumang.
Posljednji na listi opasnih mitoloških bića je Hundun. Hundun je bezlično stvorenje sa tri para nogu i dva para krila. Hundun je zli sin Žutog Emperora koji je protjeran zajedno sa ostalim opasnostima. Ovo stvorenje je simbol potpunog haosa. Možete ga trenirati u Mističnom dobu odabirom Boga Huangdi.
Nove kompetitivne mape

Osim kampanje i novih bogova dobili smo i sedam potpuno novih mapa. Ove su mape odmah dodate kompetitivnom skupu mapa, te na njima možemo očekivati sukobe raznih igrača u kontroli bilo kojeg panteona. Mape su prošle prvu fazu testiranja, a sada je red na najbolje igrače svijeta da urade isto. Programeri su otvoreni sugestijama i spremni da poprave bilo koji problem unutar novih mapa.
Zaključak
Age of Mythology: Retold definitivno ide u pravom smjeru. Ova igra stara je skoro tri decenije, a i dalje ima zdravu zajednicu. Oraganizuju redovne turnire, igra dobija redovne apdejtove, a najavljeno je i još puno ekspanzija. Kineski panteon je ideja koja je bila u vazduhu od izlaska same igre, i iako realizacija nije bila savršena zbog nekoliko bagova koji se javljaju u kampanji i nekoliko neizbalansiranih strategija koje su otkrivene već prvog dana multiplejera progamerski tim je pristupio rješavanju problema brzo i efikasno. Igra očekuje novi, “fix” peč do kraja sedmice. Ukoliko i sami želite isprobati ovu ekspanziju, ona na Steam gejming platformi košta samo 20 eura.
Bonus video:
