Bar polako, ali sigurno, izrasta u važan centar gejming industrije i to ne samo u regionalnim okvirima, već i šire. Posljednjih godina, ovaj primorski grad postao je domaćin velikog broja događaja posvećenih gejming kulturi, tehnologiji i e-sportu, čime zauzima značajno mjesto na mapi savremenih digitalnih tokova. Među tim događajima posebno se izdvaja Montenegro Future Festival, koji iz godine u godinu potvrđuje svoj status jednog od najznačajnijih regionalnih okupljanja posvećenih gejmingu, e-sportu i tehnološkim inovacijama.
Ovogodišnje izdanje Montenegro Future Festivala održaće se od 9. do 11. maja 2025. godine u Domu kulture u Baru, a već sada je jasno da će nadmašiti prethodne po broju učesnika, programu i međunarodnom značaju. Riječ je o jednom od najvećih gaming, e-sport i tech događaja u regionu, koji okuplja više od 200 učesnika iz preko 35 zemalja. Festival nije samo platforma za zabavu i takmičenja, već i ozbiljan prostor za razgovor o budućnosti industrije, od zakonodavnog okvira i edukacije, do inovacija u oblasti vještačke inteligencije i sajber bezbjednosti.
Festival organizuje Savez elektronskih sportova Crne Gore (SESCG) uz podršku Opštine Bar i TO Bar i drugih partnera, a predsjednik Filip Šoć sa ponosom ističe da će ovogodišnji MFF biti mnogo bogatiji.
“Montenegro Future Festival 2025 donosi daleko bogatiji i sadržajniji program. Biće organizovan European Gaming Summit koji je najjača evropska konferencija posvećena gamingu, e-sportu i digitalnoj budućnosti, zatim E-Adriatic Cup u više igara, NASEF i ESIC Akademije, edukativne sesije, kao i FiveG Expo zona. Tokom tri dana, publika će imati priliku da prisustvuje diskusijama, turnirima, prezentacijama VR i AR uređaja, simulatorima, kao i retro gejmingu i kvizovima. Učestvovaće više od 200 gostiju iz 40 zemalja svijeta i sa svih kontinenata”, pohvalio se i razgovoru za Vijesti Šoć.
Panel diskusije prošlogodišnjeg izdanja festivala premašile su sva očekivanja, a publika je s pažnjom pratila razgovore na raznovrsne temame, a među govornicima su bili istaknuti stručnjaci, ne samo iz svijeta gejminga, već i iz oblasti obrazovanja, tehnologije, turizma, kreativnih industrija. Tako će obećava predsjednik SESCG biti i ove godine iako priznaje nije bilo lako opravdati očekivanja publike.
“Pažljivo biramo teme i paneliste tako da nam i ove godine dolaze predstavnici ISF-a, GEF-a, Evropske e-Sports Federacije, Tencent-a, ESL FACEIT grupe, Moonton-a, Međunarodnog i Evropskog olimpijskog komiteta, kao i inkubatori poput SIMORA i PISMO. Biće obrađene teme kao što su: AI u gamingu, e-sports i obrazovanje, gejming u turizmu, zakonska regulativa, IT inovacije i još mnogo toga. Trudimo se da svake godine damo novu vrijednost i proširimo uticaj industrije”, otkriva o čemu će sve biti riječi na ovogodišnjim panelima Šoć.

Jedan od ključnih potencijala koji se sve češće prepoznaju jeste i povezivanje gejming industrije s turizmom. Kako ističe sagovornik Vijesti, Crna Gora sa svojom prirodnom ljepotom, klimom i infrastrukturom može postati atraktivna destinacija za organizaciju e-sport takmičenja, bootcampova i trening kampova, kao i za razvoj IT startapova i digitalnih nomada.
“To je ključ budućnosti. Crna Gora trenutno ima samo dva mjeseca aktivne turističke sezone. Gaming i e-sport mogu donijeti događaje koji traju duže, privlače hiljade ljudi i generišu ogroman prihod za lokalne zajednice. Predstavnici ESL FACEIT grupe, Tencenta, pa i Moontona koji dolaze, organizuju događaje koji donose desetine miliona eura u lokalnu ekonomiju. Bar ima potencijal da postane regionalni tech i gaming centar, i MFF je alat u tom pravcu”, napominje Šoć.
Do sada je takmičarski segment Montenegro Future Festivala bio dominantno usmjeren ka fudbalskim simulacijama (FIFA I e-Football) koje su okupljale najbolje regionalne i međunarodne igrače. Međutim, organizatori su ove godine odlučili da naprave značajan iskorak i prošire takmičarski program, uvodeći više različitih turnira iz raznih žanrova gejminga. Na taj način festival ide u korak sa globalnim trendovima i sve raznovrsnijom publikom, te će, pored fudbalskih simulacija, biti organizovani i turniri u borilačkim igrama, pucačinama, strategijama i retro naslovima, kako bi se zadovoljio širi spektar gejmerske zajednice. Ova promjena ima za cilj da uključi više takmičara, podstakne veću interakciju među učesnicima i ponudi bogatiji sadržaj kako za gejmere, tako i za publiku koja prati turnire uživo i online.
“Imamo veliko interesovanje za EA FC 25, Tekken 8, PUBG Mobile, Clash Royale, kvizove i eFootball. Uz podršku CKB-a i Telekoma, prvoplasirani osvajaju 250€, drugo mjesto gadgete. Turniri su besplatni za prvih 32 igrača koji se prijave po naslovu, a takmičenja se održavaju 10. i 11. maja. Uz to, publika će moći da igra i retro igrice, testira VR uređaje, simulatore… Želimo da svi osjete duh festivala”, otkriva Šoć koji će sve to turniri biti dostupni na MFF-u.
I pored velikog broja aktivnosti koje SESCG kontinuirano realizuje, uključujući organizaciju evropskih prvenstava, međunarodnih turnira, festivala i edukativnih programa institucionalna podrška i ovog puta izostaje. Iako se Crna Gora na mapi e-sporta pozicionira kao potencijalno značajna tačka u regionu, sistemska pomoć i priznanje ovog sektora od strane relevantnih institucija i dalje nema.
“Svijest kod građana o značaju ovakvih događaja raste, ali kod državnih institucija ne. Ministarstva i Vlada Crne Gore nisu pokazali interes, niti se odazivaju na pozive. Zahvaljujemo se zato Opštini Bar i Turističkoj organizaciji Bar jer bez njih ovo ne bi bilo moguće kao ni bez podrške sponzora i prije svega medijskog partnera- Vijesti”, zaključuje Šoć.
Bonus video:
