4 komentar(a)
Mađarska, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.06.2016. 18:07h

Velika pobjeda Mađarske na prvom Euru na kojem je zaigrala još od 1972. godine.

"Laka konjica" je bila bolja od Austrije (2:0), koja se računala za favorita i koja je na EP došla nakon spektakularne kampanje u kvalifikacijama gdje je u grupi u kojoj je bila i Crna Gora upisala devet pobjeda i remi.

Austrija je više od 60 minuta dominirala, u prvih promašivala šanse (Alaba dva puta, pa Harnik), a njemački trener na klupi Mađara Bernd Štork je spremio zamku za nastavak - njegov tim je počeo da napada i malo po malo usporio igru protivnika.

Dva detalja su riješila meč - Salai je donio prednost u 62, a već u 66. Austrija je ostala s igračem manje kada je Dragović dobio drugi žuti karton. U tom trenutku kao i da je nestala šansa Austrijanaca da se vrate u utakmicu.

"Ne postoji dobro vrijeme da se primi gol, ali mi smo to dozvolili u momentu kada nismo dozvolili. Taj pogodak je Mađarima dao energiju", rekao je selektor Austrije Marsel Koler.

Mađari su do kraja dočekali nekoliko kontranapada, a posljednji i pretvorili u trijumf - pogodio je Štiber u 87. kada je lobovao Almera i slavlje u Bordou je moglo da počne, jer Mađarska sada čak vidi i osminu finala...

"Vjerovali smo da u sportu ništa nije slučajno i da sve dobro što smo uradili u kvalifikacijama možemo da ponovimo na Euru. Ovo je tek prva utakmica i jedva čekamo narednu", istakao je Štork.

Austrija: Almer - Klajn, Dragović, Hintereger, Fuhs - Baumgartlinger, Alaba - Harnik (77. Šof), Junuzović (49. Sabicer), Arnautović - Janko (65. Okoti).

Mađarska: Kiralji - Fiola, Guzmic, Lang, Kadar - Gera - Nemet (89. Pinter), Nađ, Klajnhajlser (79. Štiber), Džudžak - Salai (69. Priškin).

TOK MEČA

Kraj meča u Bordou - Mađarska je savladala Austriju sa 2:0.

87. minut - gotovo je - Mađarska vodi sa 2:0 nakon kontranapada koji je majstorski golom krunisao rezervista Štiber.

84. minut - Alaba je probao, ali je izblokiran. Austrija je imala korner, a Kiralji je rutinski reagovao.

Mađarska grabi ka pobjedi na otvaranju...

Još 15 minuta do kraja - Mađarska vodi sa 1:0.

73. minut - budi se Austrija. Dobru priliku je imao Sabicer.

71. minut - Mađarska je sve opasnija, sada je probao Nađ sa ivice kaznenog prostora.

66. minut - veliki problemi za Austriju, koja je ostala s igračem manje. Isključen je Dragović zbog drugog žutog kartona.

65. minut - izmjena kod Austrijanaca: Ulazi Okoti umjesto Janka.

Od posljednjeg gola Mađara na Euru prošlo je čak 16 hiljada i 68 dana, još od Eura 1972. godine.

Mađari vode u Bordou - kakva akcija: Pogodio je Salai u 62. minutu.

Još pola sata fudbala u Bordou: Austrija - Mađarska 0:0.

55. minut - opasan šut Džudžaka sa preko 30 metara, ali je Almer bio budan.

Mađarska je nešto hrabrije ušla u nastavak...

Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena, nema golova u Bordou. Austrija je imala tri velike šanse, ali je u finišu prvog dijela najbolju priliku za Mađare propustio Džudžak.

43. minut - sada velika šansa Mađara poslije kontranapada. Do gola nije mogao Džudžaka, koji je slabijom desnom nogom šutirao pored gola.

41. minut - Harnik je promašio sa sedam metara. Austrijanci su zaslužili da vode...

36. minut - sjajna šansa za Austrijance. Šutirao je Junuzović sa ivice kaznenog prostora, ali brani Kiralji.

34. minut - konačno nešto i od Mađara - nakon prekida Džudžaka glavom je šutirao Salai.

32. minut - Alaba je gađao iz slobodnog udarca, ali pravo u živi zid.

28. minut - Austrijanci su tražili penal, ali daleko je to bilo od kontakta za jedanaesterac.

Dvadeset minuta igre je prošlo u Bordou - Austrija bolja, ali Mađarska nema velikih problema da sačuva gol.

10. minut - opet je probao Alaba, ali sada pravo u Kiraljija.

Odgovorili su i Mađari brzo nakon pokušaja Alabe.

1. minut - odmah je Austrija zaprijetila - Alaba je sa preko 20 metara pogodio stativu.

Prvi meč u grupi F odigraće Austrija i Mađarska - dva rivala se sastaju u Bordou, a najavu utakmice možete pročitati ovdje.

Austrija je svakako najozbiljniji konkurent Portugalcima u borbi za prvo mjesto u kojoj je još i Island.

Portugalci i Islanđani igraju večeras od 21 sat u Sent Etjenu.