Kopriva: Kraljica zdravlja

Efikasno čisti krv, sprječava upale i podstiče izbacivanje štetnih materija i kamena iz bubrega
594 pregleda 2 komentar(a)
Ažurirano: 13.04.2014. 14:58h

Kopriva je jedna od najkorisnijih ljekovitih biljaka. Kad bi ljudi shvatili, koliko je ova biljka ljekovita, sadili bi samo koprive, mišljenje je travara i ljekara koji su se uvjerili u blagotvornost ove biljke.

Efikasno čisti krv, sprječava upale i podstiče izbacivanje štetnih materija i kamena iz bubrega. Mladi listovi po ukusu podsjećaju na spanać, ali sadrže pet puta više kalcijuma i šest puta više vitamina C.

Kopriva liječi upale urinarnog trakta i stimuliše rad crijeva. Zbog toga koprivu preporučuju kao dio proljećnog čišćenja organizma.

Za koprivu znaju svi, a većina je zaobilazi u širokom luku jer žari kožu. Međutim, veoma je cijenjena zbog ljekovitih svojstava, koja je savremena medicina dokazala. Prirodan je lijek za malokrvnost, opadanje kose, reumatizam i oboljenja zglobova, groznicu, čir na želucu, nesanicu, nervozu...

Veoma je rasprostranjena i raste kao korov u baštama, pored ograda, puteva... U proljeće se bere lišće, od proljeća do jeseni se vadi korijenje, dok se sjeme uzima isključivo u avgustu.

Ima visoku vitaminsku vrijednost, pa je preporučuju u ishrani. Sadrži mnogo belančevina, ugljenih hidrata, masti, a od minerala kalcijum, fosfor, gvožđe, magnezijum, vitamine C, A, B2, B5, K, karoten, pantotensku kiselinu, lecitin, tanin. Ima više vitamina C i A od većine kultivisanih biljaka, ali na našoj trpezi nije dovoljno zastupljena.

Švedski naučnik Abe Kuenzle tvrdi, da bi kopriva odavno nestala sa lica zemlje, ako ne bi imala odbranu. Životinje i insekti bi ju odavno pojeli.

Listovi ove biljke mogu da se dodaju u razna variva, čorbe, salate, pošto se prethodno preliju vrelom vodom da ne žare. Osobama sa kamenom u bubregu preporučuje se da je pripremaju kao spanać.

Ublažava proljećne alergije

Kopriva je djelotvorna kod proljećnih alergija. Ali, prije nego što počnete da koristite sirup, ekstrakt ili čaj, bitno je da se konsultujete sa ljekarom ili homeopatom. Zbog velike količine kalijuma djeluje kao diuretik, pa ublažava upalu mokraćnih puteva i sprječava nastanak kamena u bubregu. Gvožđe u čaju od ove biljke pospješuje stvaranje crvenih krvnih zrnaca, olakšava organizmu snabdijevanje kiseonikom, a sprječava da dođe do anemije. Kao čistač krvi, pomaže i kod problema sa aknama i bubuljicama. Preporučuje se i kod infekcija u ustima, afti ili upala desni, kao i za obnavljanje istrošene hrskavice.

Za želudac i jetru

Posebno je djelotvoran čaj od cijele biljke. Sprema se tako što se u dva litra vode stave tri supene kašike usitnjene koprive i ostave da odstoje 10 do 12 sati. Nakon toga, kuva se poklopljeno oko 30 minuta. Kada se ohladi, procijedi se i pije jedna šolja tri puta dnevno, prije jela. Čisti pluća od sluzi, kao i creva, jetru i želudac.

Ljekoviti sastojci

Kopriva (list, stablo i korijen) sadrži sledeće hranljive i ljekovite sastojke (vitamine, minerale …):

Vitamin B2, B5, K, C, gvožđe, kalcijum, karotenoide, kvercetin,magnezijum, mravlju kiselinu, silicijumsku kiselinu, fosfor, histamin

Kopriva se koristi i za rehabilitaciju, jačanje imuniteta, vraćanje snage i energije, reguliše nivo slobodnih androgena (muških polnih hormona) i ubrzava metabolizam.

Način primjene i djelovanja

Koristi se sok, čaj, ili se cela biljka koristi za spravljanje čorbe. Listovi koprive dodaju se u pecivo (pita ili proja, kao spanać ili drugo zeleno povrće…). Koristi se za spravljanje šampona i kupki kod bolesti kose i kože.

List koprive zaustavlja krvarenje, a pokazuje farmakološka svojstva: analgetsko, antibakterijsko, antivirusno, protivupalno, lokalno anestetsko i diuretičko dejstvo.

Kako se uzima kopriva?

Čaj od koprive se priprema tako što se u ključalu vodu stavi kafena kašičica suve koprive, poklopi se i ostavi da odstoji nekoliko minuta, pa se procijedi.

Preventivno se čaj od koprive pije samo jednom dnevno, a kod liječenja bolesti 2-3 šoljice dnevno. Prevelike doze čaja mogu izazvati nadraživanje želuca, crvenilo ili zatvor, pa u tim slučajevima treba prestati sa uzimanjem čaja.

Djeci mlađoj od dve godine ne preporučuje se upotreba čaja od koprive.

Za čaj treba koristiti suve listove kupljene u biljnoj apoteci ili kod provjerenih travara. Ukoliko ste sigurni da je to stvarno kopriva, možete i sami brati (sa rukavicama), ali da to ne budu mjesta zagađena industrijskom prašinom ili izduvnim gasovima.

Navedene savjete treba primeniti kao dodatnu terapiju, jer se za pravu dijagnozu i osnovnu terapiju treba posavjetovati sa lekarom.

Sok od koprive

Prvo pripremite sve sastojke (30 vrhova mladih kopriva, 2 limuna, 3 narandže, oko 80 dkg šećera ili zaslađivača).

Operite koprive i ostale agrume (agrume narežite na kriške), stavite sve u vodu, ostavite sve 24 sata, izgnječite koprive i agrume, sok od koprive je spreman za piće.

Čaj od koprive se priprema tako što se puna supena kašika, dobro opranih i sitno isjeckanih listova prelije ključalom vodom i ostavi da odstoji 60 do 90 sekundi. Pije se kada se malo prohladi, u malim gutljajima. Treba ga piti nekoliko dana a podiže imunitet i energiju, prija žučnoj kesi, bubrezima i jetri.

Galerija

Bonus video: