Mafija snima cijeli Kotor?

Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka najavili su da će tragom pitanja “Vijesti”, obaviti inspekcijski nadzor i utvrditi ko i zbog čega krši zakon
452 pregleda 75 komentar(a)
Ažurirano: 23.04.2016. 06:46h

Dobar dio Kotora “pokriven” je kamerama, ali država nema ništa sa tim nezakonitim snimanjem.

“Vijestima” je nezvanično rečeno da je riječ o članovima kriminalnih grupa koje na taj način kontrolišu ko ulazi, izlazi iz grada i kreće se Kotorom.

Kamere su postavljene sa obje strane tunela Vrmac na ulazu u grad, prilazima Opštini sa strane Tivta, na magistrali, na nekoliko lokacija u naselju Dobrota, širem centru, parku, šetalištu...

Snima se i kružni tok u blizini Starog grada - jedna kamera sa objekta stare pekare “gleda” tu petlju i ulicu koja vodi ka Škaljarima, dok je druga okrenuta u suprotnom smjeru.

Kamere su i na zaobizlaznom putu preko Trojice, zatim na raskrsnici magistralnog i Puta I bokeljske brigade, a jedna je okačena i na drvetu na skretanju za naselje Kavač.

Iz Opštine Kotor “Vijestima” je rečeno da njihove službe nisu postavile nijednu kameru na javnim površinama.

Identičan odgovor stigao je iz policije.

Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka najavili su da će tragom pitanja “Vijesti”, obaviti inspekcijski nadzor i utvrditi ko i zbog čega krši zakon.

“Agencija nije dobijala zahtjeve, niti davala saglasnosti za postavljanje video nadzora na javnim površinama”, saopštio je v.d. direktora Agencije Čedomir Mitrović.

Reporterima “Vijesti” neki od mještana Kotora kazali su da je najveći broj kamera postavljen prije dva mjeseca...

Rekli su da upućeni govore da mafija kontroliše te uređaje za audio - vizuelno snimanje i da se njihov broj povećava...

Kotorani sa kojima su “Vijesti” razgovarale tvrde da se kriminalci na taj način štite, kontrolišu ko im se približava, ali i prikupljaju materijal za eventualne ucjene...

“Monitori su u jednoj prostoriji iz koje kontolišu sve što se dešava u gradu. To im ostavlja ogroman prostor za manipulaciju. Mogu da ucjenjuju ljude, reketiraju, nadgledaju svoje vojnike i uklanjaju tuđe sa ulice”, kazao je jedan od sagovornika “Vijesti”.

On je rekao da je nekoliko kamera postavljeno i na poslovnim prostorima, kako bi zavarali tragove.

“Logično je da se pomisli da je vlasnik objekta postavio video nadzor, ali to nije riječ u ovom slučaju. Javna je tajna da su kamere postavili kriminalci. Građani žive u strahu od toga ko i zbog čega motri na njih”.

Među kriminalcima koji se bave prekookeanskim švercom kokaina, već duže od godinu bijesni rat... Nekoliko posljednjih ubistava u Crnoj Gori navodno dio su te borbe...

Najžeći sukobi navodno počeli su krajem 2014. godine, kada je tada jedinstveni narkoklan sa primorja “pukao” zbog krađe oko 200 kilograma kokaina u Španiji.

Kamere ne pomažu u rasvjetljavanju ubistva

Neke od kamera postavljenih u naselju Dobrota mogle su zabilježiti nedavno ubistvo Podgoričanina Srđana Vlahovića (30), koji je 9. aprila likvidiran u tom kotorskom naselju.

Nejasno je, međutim, da li istražitelji imaju uvid u eventualne snimke sa tih kamera.

Portparolka Višeg državnog tužilaštva Lepa Medenica, “Vijestima” je saopštila da su podnijeli zahtjev podgoričkom Višem sudu za izdavanje naredbe za izuzimanje video zapisa sa više objekata koji su se nalazili u blizini mjesta tog ubistva...

“Do sada pregledani video materijal nije od značaja u ovom postupku”, kazala je ona.

Vlahović nije imao kriminalni dosije, ali je prema policijskim informacijama bio blizak jednom kriminalnom klanu.

Policija je nakon ubistva pronašla motocikl, kojim su napadači pobjegli nakon egzekucije.

Dan nakon ubistva Vlahovića, inspektori su u nedovršenoj kući u Doborti pronašli automatske puške, zolje, pištolje, eksploziv, municiju...

Zbog toga su uhapšeni Podgoričanin Nikola Malović (24) i državljanin Srbije Goran Stančić (42).

Ta dva slučaja policija zvanično ne povezuje.

Galerija

Bonus video: