Manga Art: Dinamika slike

Japanska animacija se razlikuje od zapadne, po mnogo čemu, a ključna razlika je u temama koje obrađuj
0 komentar(a)
Manga art, Foto: Boris Pejović
Manga art, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 20.12.2011. 21:24h

Dvodnevni Manga Art program, osmišljen sa ciljem da promoviše japansku pop kulturu, mange i anime, počeo je u Podgorici predavanjem u Perjaničkom domu.

Podpredsjednice društva ljubitelja japanske pop kulture “Sakurabana” iz Beograda Jelena Jokanović i Isidora Vlasak su održale predavanje o razvoju japanskog animiranog filma, počevši od 1917. godine.

Naglasak je stavljen na 90-te godine prošlog vijeka koje su obilježile serije “Pokemoni” i “Digimoni” i to su kako su kazale Vlasak i Jokanivić, godine bez cenzure u japanskom animiranom filmu.

“Od 2000. godine japanska produkcija je u mogućnosti da snima produkcijski bolju sliku i to se naziva zlatno doba u japanskoj animiranoj produkciji. Serije koje se snimaju ne nude više zabavu samo za djecu već i za odrasle , a pogotovo za fanove van Japana” kazala je Vlasak.

Japanska animacija se razlikuje od zapadne, po mnogo čemu, a ključna razlika je u temama koje obrađuju.

“Zapadna animacija je pilagođena djeci osim nekih nezavisnih eksperimentalnih filmova koji se rade za intelektualnu elitu, dok u japanskoj animaciju imamo i komedije i drame i krmiće i horore, ljubavne priče i to sve uzraste i ljude svih interesovanja, pa mislim da je to zanimljiv fenomen, kazala je Jokanović.

Manga radionice

Manga kultura pokazuje koliko zapravo ljubav prema nekoj naciji može da se širi pomoću kulture.

“Na našim manga radionicama učimo djecu osnovama manga stila, koji se donekle razlikuje od zapadnog stripa, a najinteresantnija razlika je u strip režiji. Japanski strip je dinamičan i to je ono što ga čini prepoznatljivom” kazala je Vlasak dodajući da manga zahtijeva određenu manuelnu koordinaciju pokreta pa zato njihovi polaznici ne mogu biti mlađi od 12 godina.

Interesovanje u Crnoj Gori za Manga kulturu i Animu je veliko, a ciljna grupa su mladi, koji kako je rekla Maja Bakić iz NVU Crnogorska alternativna kultura, nijesu laici već poznaju materiju izuzetno dobro. Nakon predavanja prikazan je film “Sword of the Stranger”, a za danas je planirano da u 13 sati bude održana radionica Manga crtanja.

Organizator Manga arta u Podgorici je NVU Crnogorska alternativna kultura u saradnji sa ambasadom Japana iz Beograda i društvom ljubitelja japanske pop kulture “Sakurabana” iz Beograda

Bonus video: