Trashbeatz se predstavio Nikšićanima

„Vjerujemo da ukoliko želite da utičete na budućnost zemlje treba krenuti od djece. Poprilično smo popularni u Belgiji, Holandiji, učestvovali smo na velikim festivalima a sve sa ciljem da ljude pozovemo da se uključe u proces reciklaže”, kazao je Klajs
62 pregleda 0 komentar(a)
Trashbeatz, Foto: Svetlana Mandić
Trashbeatz, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 03.06.2018. 10:50h

Najpoznatiji eko-aktivistički ulični bend na svijetu, belgijski sastav “Trashbeatz”, predstavio se nikšićkoj publici u sklopu projekta „Umjetnost reciklaže“ koji realizuje NVO TNT a finansira Pivara „Trebjesa“.

Bend, koji svira na ručno pravljenim instrumentima od cijevi, praznih plastičnih flaša, kanistera, šerpi, pokazao je kako otpad može dobiti novi “život”.

Prema riječima Stena Klajsa, bend je nastao prije 15.godina kada su po školama držali radionice.

„Vjerujemo da ukoliko želite da utičete na budućnost zemlje treba krenuti od djece. Poprilično smo popularni u Belgiji, Holandiji, učestvovali smo na velikim festivalima a sve sa ciljem da ljude pozovemo da se uključe u proces reciklaže”, kazao je Klajs.

Štimovanje otpada je, kako kaže, umjetnost za sebe, a oni se trude da ljudima skrenu pažnju da moraju da preispitaju svoje ponašanje i svakodnevne navike masovne potrošnje i stvaranja otpada, ukoliko ne žele da im maske i kombinezoni, koje oni koriste tokom nastupa, ne budu stvar svakodnevice.

“Pokušavamo da od različitih materijala dobijemo različite zvukove. Intrumente pravimo od plastike, metala i možemo reći da je plastika pogodnija za melodiju a metal za udaraljke. Nikšićka publika nas je lijepo primila, bila je puna entuzijazma, dosta pozitivne energije, a mi želimo da pokažemo da reciklaža može biti i zabavna”, kazao je Klajs.

Bend, koji je nastupao širom Evrope, na instrumentima od otpada izvodi obrade, ali i sopstvene kompozicije, a da bi svirali na “instrumentima” na kojima oni sviraju morate biti multiinstrumentalista.

Prema riječima Natalije Milić, menadžerke korporativnih poslova u "Trebjesi", ako znamo da je Belgija zemlja gdje je velika stopa reciklaže. samo u Briselu se 90 odsto otpada reciklira, onda su članovi benda “Trashbeatz” “pravi ljudi koji treba da nam pokažu kako treba dalje da nastavimo”.

Podsjetila je da Pivara već šest godina finansira NVO koje realizuju projekte koji se tiču zaštite životne sredine a da je ovogodišnji pobjednik, NVO “TNT” i njihova “Umjetnost reciklaže” nešto drugačiji u odnosu na projekte koji su realizovani tokom prethodnih godina.

“Tokom cijelog projekta prožima se edukacija, takođe i zabava, ali i vrlo interesantne stvari vezane za umjetnost. Vjerujemo da moramo naći i volje i načina da apelujemo na sve da brinu o životnoj sredini.

Ono što je izvjestno je da sve kreće od pojedinca tako da su sve aktivnosti vezane za projekat 'Umjetnost reciklaže' usmjerene na svakog od nas pojedinačno“, kazala je Milić.

Bojan Tešić, iz „TNT“-a podsjetio je da su do sada realizovli veći broj aktivnosti. Pokrenuli su internet aplikaciju na kojoj posjetioci mogu kroz edukativan i zabavan kviz nauče što više o reciklaži, problemima koji se odnose na otpad i načinima njihovog rješavanja i istu je do sada posjetilo njih oko 4.000. Organizovali su pub eko kviz na kome je učestvovalo 17 ekipa, a putem VR tehnologije snimili su 14 divljih deponija u Nikšiću i prezentovali ih studentima i građanima.

„Nakon benda iz Belgije slijedi izložba skulptura od drveta Mladena Karišića. Riječ je o stablima izvučenim iz rijeka. Projekat završavamo instalacijom mobilijara u dvorištu fakulteta“, kazao je Tešić.

Galerija

Bonus video: