Prihode autora ugroziće vještačka inteligencija

CISAC uz pomoć kompanije PMP Strategy odradio istraživanja čiji rezultati ne ohrabruju one koji se bave zabavnom industrijom

2552 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Prva studija koja na globalnom nivou procjenjuje ekonomski uticaj vještačke inteligencije u muzičkom i audiovizuelnom sektoru pokazala je da će generativna vještačka inteligencija značajno ugroziti prihode autora u sljedećih pet godina, a istovremeno obogatiti tehnološke kompanije koje stoje iza Gen AI modela.

Ovo je jedno od ključnih otkrića istraživanja koje je naručio CISAC (Međunarodna konfederacija društava autora i kompozitora, koje predstavlja više od pet miliona stvaralaca), a sprovela i predstavila konsultantska kompanija PMP Strategy.

Dok će prihodi tehnoloških kompanija koje pružaju usluge generativne vještačke inteligencije zabilježiti izuzetan rast u predstojećih pet godina, stvarni autori reskiraju gubitak velikog udjela trenutnih prihoda zbog uticaja AI na kreativni sadržaj koji su do sada stvarali oni.

Uprkos tome što su oni stvorili kreativno “gorivo” za generativnu AI, gubitak prihoda za muzičke autore do 2028. godine procjenjuje se na 24 odsto za muzičke i 21 odsto za autore audiovizualnih djela. To bi moglo da predstavlja kumulativni gubitak u iznosu od 22 milijarde eura u periodu od pet godina: 10 milijardi eura u muzici i 12 milijardi eura u audiovizualnom sadržaju.

Predsjednik CISAC Bjorn Ulvaeus (autor hitova ABBA) je naveo rezultate studije kao smjernicu tvorcima politika u zakonodavnim raspravama širom svijeta.

“Za autore svih vrsta, od tekstopisaca do filmskih reditelja, scenarista do kompozitora filmske muzike, vještačka inteligencija ima moć da otključa nove i uzbudljive prilike - ali moramo prihvatiti da, ako je loše regulisana, ona takođe ima moć da prouzrokuje veliku štetu ljudskim autorima, njihovim karijerama i sredstvima za život. Koji će od ova dva scenarija biti ishod? To će velikim dijelom biti određeno odlukama tvoraca politike u reviziji zakonodavstva koja se trenutno sprovodi širom svijeta. Od ključne je važnosti da ove propise ispravimo, zaštitimo prava kreativaca i pomognemo u razvoju okruženja vještačke inteligencije koje uvažava i štiti ljudsku kreativnost i kulturu”, poručio je on, a prenosi Hedaliner.

Studija otkriva da će se tržište muzike i AI sadržaja, koje generiše vještačka inteligencija, eksponencijalno povećati u sljedećih pet godina. Trenutno je riječ o iznosu od otprilike tri milijarde eura, što će do 2028. godine narasti na 64 milijarde eura.

Prema rezultatima ove ekonomske studije procjenjuje se da će, kao rezultat ovog eksponencijalnog rasta tržišta muzike i audiovizualnog sadržaja, budući prihodi pružalaca usluga vještačke inteligencije rasti četiri milijarde eura na godišnjem nivou za AI generisanu muziku (u odnosu na 0,1 milijardu eura 2023) i pet milijardi eura godišnje za AI generisani audiovizualni sadržaj (u odnosu na 0,2 milijarde eura) do 2028. godine.

To su prihodi koji će nastati zbog nelicenciranog umnožavanja autorskih djela, što predstavlja prelivanje ekonomske vrijednosti od autora, ljudi, u kompanije koje na tržištu nude modele vještačke inteligencije.

U muzičkom sektoru, tržište streaminga i muzičkih biblioteka biće pod snažnim uticajem vještačke inteligencije. Predviđa se da će do 2028. Gen AI muzika činiti približno 20 odsto prihoda tradicionalnih platformi za streaming muzike i oko 60 odsto prihoda muzičkih biblioteka.

Predviđeni gubitak prihoda takođe će biti značajan za autore audiovizualnog sadržaja. Prevodioci, kao i osobe koje sinhronizuju određene sadržaje ili pišu i prilagođavaju titlove će u najvećoj mjeri osjetiti uticaj vještačke inteligencije. Njihovim prihodima prijeti pad od čak 56 odsto, prema rezultatima ovog istraživanja, dok bi scenaristi i reditelji mogli da izgube prihode u visini od 15 do 20 odsto.

“U nepromijenjenom regulatornom okviru, autori će zapravo pretrpjeti gubitke na dva područja: gubitak prihoda zbog neovlaštene upotrebe njihovih djela od strane generativne vještačke inteligencije bez naknade tj. licence; i drugi, zbog zamjene njihovih tradicionalnih prihoda od autorskih djela u korist sadržaja stvorenog pomoću AI, koji se takmiči sa djelima stvorenim od strane ljudi”, stoji u zaključku studije.

Bonus video: