Trend angažovanja DJ-eva za primijenjenu muziku postaje sve prisutniji, jer elektronska muzika može efektivno doprineti stvaranju atmosfere u različitim medijima.
DJ-evi su često angažovani za projekte u reklamama, filmovima i video-igrama, jer njihova sposobnost da kreiraju uzbudljive, emotivne ili urbane zvučne pejzaže može značajno obogatiti vizuelnu kompoziciju. Na primer, DJ Premier radio je muziku za film “The Fist Fight” (2017), dok je Moby komponovao muziku za brojne filmske i televizijske projekte, uključujući seriju “Westworld”. Takođe, DJ-evi kao što su James Murphy iz LCD Soundsystema bili su angažovani za stvaranje muzike za reklamne kampanje velikih brendova, kao što je “Coca-Cola”. Ovi projekti pokazuju kako DJ-evi i producenti sve više izlaze iz svojih uobičajenih okvira, dodajući dubinu i inovativnost u svijet primijenjene muzike.
Crnogorski DJ i producent, poznat po svom radu ne samo domaćoj javnosti već i inostranim ljubiteljima elektronske muzike, Vesko Lazović proširio je svoj opus na primijenjenu muziku, kreirajući zvuk za dvije predstave, “IzloŽENE” i “Mozgu ćao”. Nedavno je dobio još jedan zadatak kad je primijenjena muzika u pitanju, naime osmislio je podlogu za reklamu crnogorskog modnog brenda “Kokoro” iza kojeg stoji modna dizajnerka Anja Tadić.
“Ljetos sam dobio poziv od crnogorskog reditelja Bojana Ivovića koji radi na relaciji Njujork-Budva da sa mojom muzikom učestvujem u projektu brenda ‘Kokoro’ kao autor muzike za reklamu od 90 sekundi. O brendu sam znao vrlo malo, zajednički prijatelji su mi još ranije pominjali kreatorku Anju Tadić koja stoji iza brenda ‘Kokoro’, kao vrlo talentovanu i da stvara fuziju crnogorskog i japanskog stila što mi se baš dopalo”, priča u razgovoru za “Vijesti” Lazović kako je došlo do ove saradnje.
“Bojanov poziv sam prihvatio i prije nego sam ušao u studio istraživao sam njihove kolekcije i tražio inspiraciju kako da najbolje odgovorim sa zvukom. Srećna okolnost je da je Bojan sa ekipom već snimio kadrove na Lukavici i na Luštici i na osnovu tih kadrova sam napravio prvu verziju koju smo nakon nekog vremena prilagodili finalnoj verziji videa”, prisjetio se Lazović te dodaje da mu inspiracija za ovo djelo nije bila problem, a uprao rad na ovom projektu vratio ga je u prošlost i podsjetio na neke lijepe dane iz djetinjstva.
“Što se tiče inspiracije, ja je uvijek pronađem u stvarima koje drugima djeluju kao nebitne, konkretno u jednom momentu videa model nosi japanske papuče na nepokošenoj travi, a to me je momentalno asociralo na djetinstvo kad smo se igrali ispred kuće na selu i odsvirao sam note sa ksilofona koji je inače prvi akustični instrument koji su mi roditelji kupili”, otkriva Lazović.
Za reklamu je morao da uradi mnogo kraću muziku, no kako ističe da se lako izborio sa tehničkim i kreativnim izazovima s obzirom na to da je u startu bio svjestan da ista mora biti efektna.
“Nije mi prvi put da radim muziku za reklame. Već sam prošao kroz to da muzika ne bude u prvom planu. Ova forma od 90 sekundi je nešto sa čim se prvi put susrijećem i to je vrijeme dovoljno da se dosta toga dočara zvukom. Sa druge strane, tu je još veća odgovornost i nekad treba odustati od svojih principa i prilagoditi se videu, glumcima, željama reditelja”, iskren je Lazović.
Kad je moda u pitanju, muzika nije bitna samo za reklame, već i za prezentacije na revijama, a o tome koliko je ista ključna u stvaranju identiteta modnog brenda, kaže:
“Gledao sam nekoliko modnih revija crnogorskih dizajnera i sve su bile sa pogrešno odabranom muzikom, a razlog je vjerovatno u tome što se crnogorski dizajneri strogo fokusiraju na kreacije i ne shvataju značaj muzike u njihovom poslu. Muzika je i te kako bitna kod identiteta modnog brenda, isto koliko i na filmu i u pozorištu. Zvučno brendiranje je u suštini potpis nekog brenda i on je jednako prepoznatljiv kao i bilo koja druga komponenta brenda”, zaključuje Lazović.
Bonus video: