Umro Marti Bejlin, osnivač benda Jefferson Airplane

Gitarista Jorma Kaukonen, član originalne postave "Džefersona", rekao je da je Bejlinova smrt "iznenadna i iznenađujuća"
78 pregleda 0 komentar(a)
Marti Bejlin, Jefferson Airplane, Foto: Beta-AP
Marti Bejlin, Jefferson Airplane, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 29.09.2018. 08:18h

Osnivač i pjevač američkog rok benda "Džeferson erplejn" (Jefferson Airplane) Marti Bejlin umro je u 77. godini.

Kako je navedeno, Bejlin je umro u četvrtak u Tampi, na Floridi, a uzrok smrti nije saopšten.

On je 2016. imao hitnu operaciju srca, a ranije ove godine je tužio jednu njujoršku bolnicu, tvdeći da mu je traheotomija koju su mu uradili paralizovala glasne žice i izazvala druge probleme.

Gitarista Jorma Kaukonen, član originalne postave "Džefersona", rekao je da je Bejlinova smrt "iznenadna i iznenađujuća".

"Svakako je bio jedan od najboljih vokala mog vremena. Njegova intenzivna posvećenost pjesmi i muzici nikada nije oslabila", naveo je on.

Bejlin se bavio folk muzikom prije nego što je 1965. osnovao "Džeferson erplejn" i u roku od dvije godine se našao u srcu talasa koji se jedno kratko vrijeme nadmetao za uticaj s "Bitlsima" i čak inspirisao njihov album "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band".

Bend se probio na sceni San Franciska, uz "Grejtful ded" (Grateful Dead) i Dženis Džoplin, pored ostalih. Mnogi od njih su svoje prve nastupe imali u dvorani "Matriks", koju je Bejlin vodio i koja je za "Erplejn" bila takoreći domaći teren.

Novonastali "Zvuk San Franciska" bio je psihodelična mješavina bluza, folka, roka i džeza i muzički izraz novog hipi stila života.

Bejlin je bio najpoznatiji po svom tenoru u pjesmama "Today", "It's No Secret" i političkoj himni "Volunteers". Sredinom sedamdesetih, kada je "Erplejn" prerastao u mejnstrim bend "Džeferson staršip", Bejlin se istakao u hitovima "Miracles", "With Your Love" i "Count On Me".

"Džeferson erplejn" je 1996. uveden u Kuću slavnih rokenrola, ali je Bejlin dugo gajio pomiješana osjećanja prema tome.

Ponos zbog dostignuća benda bio je zasijenjen njegovim raspadom i Bejlinovom poznatom ljubomorom prema pjevačici Grejs Slik. Slik se priključila grupi u jesen 1966, samo malo prije objavljivanja kultnog drugog albuma "Surrealistic Pillow".

Kao jedna od najharizmatičnijih pjevačica i izvođača rok muzike, Grejs Slik je u očima javnosti zauzela mjesto vođe grupe, kako na sceni tako i u najpoznatijim pjesmama "Erplejna", "Somebody To Love" i "White Rabbit".

"Kad god bih nešto uradio, uvijek je bilo 'Grejs Slik i Erplejn' i 'Grejs Slik i Staršip'. Čak i kada je to bio moj glas. Nekad sam radio sopstvene pjesme sam i ljudi mi prilaze i kažu 'Iznenađen sam da ti pjevaš tu pjesmu, uvijek sam mislio da je Grejs'. Neko vrijeme me je to povređivalo ali ništa ne mogu da uradim povodom toga", rekao je Bejlin u intervjuu iz 1993.

Jorma Kaukonen je juče rekao da sam Bejlin snosi bar dio odgovornosti za to jer nikada nije volio da skreće pažnju na sebe.

"Bio je dobar tip, prijateljski tip, samo nije bio otvoreno društven", naveo je Kaukonen i dodao da su drugi članovi benda često bili "brbljivi".

Bejlin je bend osnovao 1965. sa gitaristom i pjevačem Polom Kantnerom, pjevačicom Sajni Anderson, koju će kasnije zamijeniti Grejs Slik, Kaukonenom, basistom Džekom Kesidijem i bubnjarom Skipom Spensom, kog je Bejlin pozvao jer je navodno izgledao kao rok zvijezda.

Ime "Džeferson erplejn" je predložio Kaukonen, djelimično inspirisan bluz muzičarem Slijepim Lemonom Džefersonom.

Prvi album "Jefferson Airplane Takes Off" izdat je 1966, i na njemu je Bejlin bio koautor osam pesama.

"Sećam se da je bilo baš lepo godinu ili dvije. A onda se pojavio magazin Tajm i intervjuisali su me. Rekao sam tom tipu da je divno što piše o divnoj sceni koja postoji. On me je pogledao u oči i rekao 'Najbrži način da je ubijem'", naveo je Bejlin 1993, u pomenutom intervjuu za magazin Reliks.

Od albuma "Surrealistic Pillow" muzika "Erplejna" je postala eksperimentalnija. Vremenom je Kantner postao glavni tekstopisac u bendu, kao i ljubavni partner Grejs Slik, a Bejlin se našao u neskladu i sa sopstvenim bendom i sa ukupnom rok scenom.

Bejlin je uvijek odbacivao teške droge i više je volio kratke pjesme od dugih izvedbi. Film "Gimme Shelter" koji se bavi zloglasnim rok koncertom u Altamontu 1969. pokazuje kako ga na sceni nokautira pripadnik bajkerske bande "Anđeli pakla".

Početkom sedamdesetih napustio je "Erplejn". Kad god je bio u prilici, vraćao se svojim folk korijenima.

Marti Bejlin je bio oženjen dva puta i imao je troje djece.

Bonus video: