Nakon drame Budućnost savladala Studenti, sjutra odluka o prvom mjestu

O prvom mjestu će odlučivati sjutrašnja (13 časova), posljednja utakmica lige između Budućnosti i Jedinstva. Samo pobjeda donosi prvo mjesto, bilo kojim rezultatom
Odbojkaši Budućnosti, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 26.01.2013. 21:33h

Nakon prave drame i dosta preokreta, koji su trajali punih 115 minuta, Budućnost je u Tirani protiv Studentija (3:2) upisala devetu pobjedu u Balkanskoj ligi (uz dva poraza), i uoči posljednjeg kola sačuvala prvo mjesto na tabeli. Izabranici Zorana Vukčevića, međutim, sada imaju samo bod više od Jedinstva iz Brčkog (25-24), koje je danas bilo bolje od Škendije 3:0 (25:9, 25:15, 25:14).

Kao što se i očekivalo, dakle, o prvom mjestu će odlučivati današnja posljednja utakmica (13 časova) između Budućnosti i Jedinstva. Samo pobjeda objema ekipama donosi prvo mjesto, bilo kojim rezultatom. U slučaju da slavi 3:2 i bodovno se izjednači sa crnogorskim vicešampionom, Jedinstvo bi, naime, osvojilo prvo mjesto zahvaljujući boljem set količniku.

Kao i na prethodnom turniru u Brčkom, Budućnost je povela 2:0 u setovima, Studenti je izjednačio, da bi taj-brek pripao Podgoričanima, iako je, ovoga puta, moglo biti i drugačije. U odlučujućem setu je bolje krenuo domaćin, na krilima prethodno dobijena dva seta, poveo je vrlo brzo 6:2, i činilo se da će Studenti do druge pobjede protiv Budućnosti, nakon one u Tetovu.

Međutim, mladi podgorički sastav se nije predavao, polako je sustizao prednost rivala i dostigao je na 9:9. Međutim, Studenti je na 13:11 ponovo stekao dva poena prednosti, potom imao i dvije meč lopte na 14:12, ali ih nije iskoristio. Ječmenica (sedam poena iz bloka) je osvojio 13. poen, da bi na odličan flot servis džokera sa klupe, univerzalca Babića (ušao na 12:13), Hamzagić donio izjednačenje, a u sljedećoj akciji, novom realizovanom kontrom, i prvu meč loptu za Budućnost.

Srpski internacionalac u redovima prvaka Albanije Pržić anulirao je tu prednost, ali je onda došao trenutak odluke. Vukašinović je iz prvog napada donio drugu meč loptu, a nakon što se odbranila, Budućnost je došla do kontre, koju nije propustio da realizuje ponovo Hamgazić, prvi poenter meča, ali ubjedljivo najbolji realizator Balkanske lige, koji će ponijeti tu laskavu titulu nakon današnjeg posljednjeg kola.

Inače, Budućnost je odlično odigrala prva dva seta, dominirala u svim elementima, ali se onda ponovilo Brčko, jer je opet došlo do pada, što je iskusna ekipa Studentija iskoristila da se vrati u meč.

Treći set je odlučen serijom Albanaca od 5:0 za vođstvo od 20:15 (Budućnost je u ovom setu vodila do 9:7), dok je u četvrtom setu nervozu Podgoričanima unio i prvi sudija, Makedonac Hristov, posebno sa greškom na 15:15, kada je loptu koju je Pržić ispucao u aut dodijeli domaćinu, pogrešno smatrajući da je lopta dotakla blok. Zbog protesta, trener Vukčević je zaradio žuti karton, što je značilo i 17. poen za Studenti.

To je dodatno motivisalo igrače Budućnosti, koji su preokrenuli na 19:17, vodili i 21:19, a onda ponovo stali. Serijom 4:0, Studenti je poveo 23:21, i rutinski priveo set kraju, pa je odluka o pobjedniku odložena na peti set...

Izjave

Irfan Hamzagić, korektor Budućnosti: Napravili smo nekoliko grešaka u drugom dijelu meča, ali nam je i sudija uzeo nekoliko lopti koje nije smio, zbog čega se uvukla nervoza u naše redove. Ipak, na kraju smo uspjeli da se povratimo i dobijemo težak meč protiv odlične ekipe, koja je igrala na svom terenu. I da smo izgubili, ništa suštinski ne bi mijenjalo uoči poljednjeg kola, ali nam ova pobjeda znači na psihološkom planu. Protiv Jedinstva nas očekuje još jedan težak meč, moramo što prije da zaboravimo meč sa Strudentijem i odmorimo se za odlučujuću bitku.

Luka Babić, primač Budućnosti: Ozbiljno smo ušli u meč, sa željom da ostvarimo dobar rezultat, što smo na kraju i uspjeli. Nadam se dobrom ishodu protiv Jedinstva, mi ćemo dati sve od sebe da odbranimo prvo mjesto.

Podrška iz Drača

Podršku ekipi Budućnosti sa tribina juče su pružili i bivši korektori Budvanske rivijere, Nikola Renovica i Vuk Medenica, koji nose dres Drača, kao i njihov trener Makedonac Hari Nakovski, inače bivši igrač Budućnosti. Nakovski je rekao da je veoma zadovoljan partijama igrača koji su ponikli u ekipi Luke Bar, posebno Renovice.

Drač je, inače, dominirao u prvom dijelu sezone, ispred Tirane, Studentija i Skadra. Kako nam je kazao Nakovski, rukovodstvo Saveza je, međutim, odlučilo da poništi sve dosadašnje rezultate, bez objašnjenja, promijeni sistem takmičenja, pa će četiri najbolje ekipe nastaviti novo razigravanje, bez ostalih ekipa, nakon čega će prva ekipa odmarati u četvrtfinalu plej-ofa, a preostale tri u prvoj rundi plej-ofa razigravati sa petoplasiranom, šestoplasiranom i sedmoplasiranom ekipom...

Budućnost - Studenti 3:2 (25:21, 25:17, 20:25, 22:25, 17:15)

Tirana - Dvorana: „Fahrije Hoti“. Gledalaca: 200. Sudije: Hristov (Makedonija) i Mujkić (Bosna i Hercegovina). Poeni iz napada: Budućnost 59, Studenti 40. Poeni iz bloka: Budućnost 22, Studenti 15. Poeni iz servisa: Budućnost 8, Studenti 10. Greške: Budućnost 38, Studenti 20.

Budućnost: Vukašinović 17, Babić 3, Medojević (libero 1), Lakčević (libero 2), Bošković 1, Radulović, Ječmenica 14, Đuranović 10, Hamzagić 31, Bojić 12, Radović 1, Strugar.

Studenti: Janlari, Tukseferi 3, Kali, Rama 1, Dragoi 6, Tepelena, Gorendža (libero), Memia 3, Kasa 9, Pržić 17, Rešketa 14, Zolota 12.