Nema automafije, ali ukradena vozila koriste ubice

Od 2016. do oktobra 2018. godine na teritoriji Crne Gore ukradeno 68 putničkih motornih vozila
375 pregleda 10 komentar(a)
Krađa auta, Foto: Shutterstock
Krađa auta, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 29.11.2018. 07:23h

U Crnoj Gori ne postoji organizovana krađa i prodaja automobila, ali organizovane kriminalne grupe često koriste ukradena vozila za izvršenje ubistava.

Iz Uprave policije su "Vijestima" odgovorili da je šest ukradenih automobila u posljednje tri godine korišćeno prilikom likvidacija u Crnoj Gori.

Tvrde da je u periodu od 2016. do oktobra 2018. godine na teritoriji Crne Gore registrovano ukupno 68 krivičnih djela krađa koja se odnose na krađu putničkih motornih vozila.

"U navedenom periodu izvršeno je šest krivičnih djela ubistvo kojom prilikom je korišćeno šest vozila. Policija je u svakom od tih šest slučajeva otkrila gdje su vozila koja su korišćena prilikom izvršenja ovih ubistava ukradena – dva su ukradena na teritoriji Crne Gore dok su četiri ukradena u inostranstvu - jedno u Bosni i Hercegovini, dva u Srbiji i jedno u Italiji", piše u odgovoru Uprave policije.

Zapaljeni automobili, za koje su tada nadležni organi sumnjali da su ukradeni, pronađeni su nakon ubistava Miodraga Kruščića, Slobodana Šaranovića, Vasa Delibašića, Vinete Strugara, Mirka Radovića, Danijela Mandića, Dalibora Đurića (upucan u spuškom zatvoru)... Zapaljeni automobil pronađen je i nakon pucnjave na Milića Šakovića u Podgorici, prilikom koje je slučajno ubijen Ivan Nedović.

Policija je, kako su saopštili, u više navrata otkrivala i vozila za koja je postojala sumnja da je planirano njihovo korišćenje u izvršenju ubistava, kao i da je policija otkrivala i druga sredstva koja su, sumnja se, bila planirana za korišćenje u izvršenju ubistava kao što su druga prevozna sredstva (motocikli), oružje, eksplozivne naprave, silikonske maske za skrivanje identiteta.. "Svi ovi predmeti i stvari upućeni su u Forenzički centar radi vještačenja", piše u odgovoru policije.

Službenici policije su početkom 2017. godine u Podgorici pronašli automobil marke "audi a3", za koji se sumnja da je bio namijenjen za ubistvo Stevana Stamatovića, kojeg bezbjednosne službe označavaju kao bliskog takozvanom škaljarskom klanu.

Službenici Uprave policije su u 2017. godini registrovali 34 krivična djela, koja su se odnosila na krađu motornih vozila, a do oktobra ove godine registrovali su 15 ovakvih krivičnih djela.

"Od 49 ovih krivičnih djela koja su počinjena od početka prošle godine, policija je do sada rasvijetlila 38, što iznosi skoro 78 odsto", piše u odgovoru policije.

U policiji tvrde da samo u par slučajeva ukradeni automobili nijesu pronađeni, a preduzimaju se sve raspoložive mjere i radnje u cilju njihovog pronalaska.

U Podgorici najviše ukradenih vozila

U Crnoj Gori se automobili najčešće kradu na teritoriji Podgorice, dok se najviše otuđenih vozila izveze u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.

U 2017. godini i devet mjeseci 2018. godine policijski službenici su podnijeli nadležnom tužilaštvu krivične prijave protiv 29 lica, zbog osnovane sumnje da su krali automobile.

“Uprava policije nakon saznanja o izvršenom krivičnom djelu za predmetno vozilo raspisuje potragu i na taj način obavještava sve službenike na graničnim prelazima kao i sve službenike u centrima i odjeljenjima bezbjednosti. Takođe, ukoliko se vozilo ne pronađe u kratkom roku, posredstvom NCB Interpola Podgorica vrši se raspis odnosno potraga za vozilom na međunarodnom nivou”, piše u odgovoru Uprave policije. Predmetna vozila su, tvrde, u najvećem broju slučajeva, kada su pronađena u inostranstvu, bila pronađena u Bosni i Hercegovini i Republici Srbiji.

Pronašli 62 vozila visoke klase, milionske vrijednosti

Iz Uprave policije tvrde da su na osnovu njihovih operativnih saznanja u međunarodnoj akciji pronađena i oduzeta 62 vozila visoke klase i milionske vrijednosti.

“Na osnovu saznanja službenika Uprave policije Crne Gore sprovedena je međunarodna policijska akcija kodnog naziva ‘Rover’, koja je realizovana uz podršku SELEC centra iz Bukurešta, kao i oficira za vezu Crne Gore i Republike Albanije, što je rezultiralo pronalaskom i oduzimanjem ukupno 62 vozila visoke klase, milionske vrijednosti. Tom prilikom lišeno je slobode 8 lica među kojima su i državljani Crne Gore zbog sumnje da su izvršili krivična djela falsifikovanje, prikrivanje i krijumčarenje”, navodi se u saopštenju policije. Tvrde da su postignuti rezultati bili zapaženi, zbog čega je navedena međunarodna akcija „Rover“ tada nominovana i proglašena od strane SELEC centra u Bukureštu za najbolju međunarodnu policijsku akciju i osvojila je prvo mjesto i godišnju nagradu.

Bonus video: