Njemci u polufinalu, junak Humels; Pogledajte i atmosferu

Štoper Borusije iz Dortmunda je pogodio u 13. minutu i srušio Francusku (1:0), pa će "elf" u meču za finale igrati sa boljim iz večerašnjeg duela Brazila i Kolumbije
5 komentar(a)
Ažurirano: 04.07.2014. 20:20h

Njemačka je u polufinalu Mundijala, četvrti put zaredom. Niko nikad nije bio tako dugo u samom vrhu. Mijenjaju se generacije, mijenja se stil igre, ali „elf” je konstantna super-sila svjetskog fudbala.

Ljubitelji fudbala nadali su se da će Njemačka i Francuska, dva evropska giganta, biti dostojni akteri na najvećoj fudbalskoj pozornici, jedinstvenoj Marakani, da to neće biti duel ekipa uplašenih jedna od druge i okovanih važnošću utakmice. Nisu dobili atomski fudbal, dobili su težak, taktički zahtjevan meč, a takve utakmice najčešće riješi bukvalno jedan detalj...

Tako je bilo i u Riju. Nakon nekoliko brzih i opasnih akcija sa obje strane, u 13. minutu Njemci su okrenuli duel na svoju stranu - Mats Humels je pokazao 21-godišnjem Rafaelu Varanu da mora još dosta toga nauči i prođe u karijeri, potpuno ga nadjačao u direktnom kontaktu i loptu nakon centaršuta Tonija Krosa glavom proslijedio u gol.

Zatim je utakmica potpuno ušla u ritam Njemačke, pod kontrolom moćnog veznog trija Švajnštajger - Kedira - Kros, uz aktivno učešće Ozila i Lama, te Milera.

Držali su njemački fudbaleri loptu, mnogo puta je ubacivali u opasnu zonu (ali bez opasnosti po Ljorisa), a kada bi je izgubili, dobrim presingom onemogućavali bi brzu transformaciju protivnika.

Punih 20 minuta Francuska je bila bespomoćna, samo su Pogba i donekle Valbuena na momente prekidali dominaciju „elfa“...

"Bilo je teško, gotovo nemoguće igrati po ovakvoj vrućini. Zato odajem priznanje igračima, ovo je velika stvar. Ali, ne želimo da se sve završi u polufinalu", rekao je selektor Njemaca Joakim Lev.

Znalo se, međutim, da su „trikolori” ekipa sa klasom i talentom da reaguje. Dogodilo se to u 34. minutu - nakon ubacivanja Grizmana, Valbuena je spretno šutirao, Nojer odbranio, a pokušaj Benzeme blokirao Humels.

Nametnula se Francuska u prvom dijelu drugog poluvremena, Dešamova ekipa u tim trenucima je imala inicijativu. Ovoj generaciji „trikolora” fale, međutim, fudbaleri kakvi su bili Platini ili Zidan - vrsni tehničari, fudbalski vizionari... Defanzivni blok Njemačke prilično je lako zaustavljao (bezidejne i šablonske) pokušaje rivala, a samo dva puta prijetila je opasnost Nojeru. Prvo je sveprisutni Humels blokirao Benzemu, a zatim je golman zaustavio šut Matuidija iskosa sa sedam-osam metara.

Kako je sat otkucavao, tako su Njemci znali da će se stvoriti prostor za kontru. To se dogodilo desetak minuta prije kraja, zicer za polufinale imao je rezervista Širle, ali je Ljoris nogom zadržao nadu svom timu... Još jednom je Širle mogao da zatvori utakmicu, ovoga puta blokirao ga je Varan.

U 85. minutu Dešam je krenuo na sve ili ništa, uveo Žirua, pridružio ga Benzemi i Remiju, koji je ušao nešto ranije. Mnogo je bilo napadača, ali je učinak bio nula. Francuska se „prepolovila”, protoka lopte nije bilo, a Njemci su mirno i iskusno trošili vrijeme. Uzbuđenja nije bilo sve do bukvalno 10 sekundi prije kraja meča, kada je Benzemin udarac, nakon duplog pasa sa Žiruom, iznudio posljednju intervenciju Nojera.

"Uradili smo sve da preokrenemo meč. Pokušali mnogo toga do samog kraja, imali i tu šansu preko Benzeme u samoj završnici. Šteta je što nismo prošli", kazao je Dešam.

Po njemu, ključ je u - iskustvu.

"Nama to fali, nemamo rutinu igranja na velikim takmičenjima, Njemci su to znali da koriste. Ne postoji velika razlika u kvalitetu između ovih dviju ekipa, ali nam je to slaba utjeha", istakao je Dešam.

Humels: Najvažnije tek dolazi, došli smo da osvojimo titulu

Nisu njemački fudbaleri u egzaltaciji dočekali posljednji sudijski zvižduk. Jasno je i zbog čega - oni u Brazil nisu došli zbog polufinala, to je za njih minimum ispod koga ne idu još od 1998. godine.

Njemačka je prva selekcija koja se četiri puta zaredom plasirala u polufinale.

„Elf”, jasno je, želi titulu na koju čeka još od 1990. godine, kada je Andreas Breme pogotkom iz penala poslao u legendu Maradoninu Argentinu.

"Idemo korak po korak, uradili smo nešto što smo očekivali. Plasman u polufinale je veliki rezultat, ali zna se koji je naš cilj - najvažnija utakmica tek predstoji", rekao je Mats Humels, strijelac pobjedonosnog gola.

Pogledajte i fotografije i video zapise koje je napravio specijalni izvještač "Vijesti" Aleksandar Vučković.