Novogodišnja čarolija kreće iz Oberstdorfa

Austrijanci Tomas Morgenštern, Andreas Kofler i Volfgang Lojcl su, redom, slavili u tri posljednje sezone, dok će se Švajcarac Simon Aman boriti za jedini trofej koji mu nedostaje
Morgenštern, Foto: Reuters
Ažurirano: 30.12.2011. 08:28h

Pobjeda i istorija. U te dvije riječi može se sažeti 60. izdanje novogodišnje turneje „Četiri skakonice”. Iako važi za jedno od najnapornijih sportskih takmičenja, za favorite ovogodišnjeg izdanja nema jednak značaj.

Austrijanci Tomas Morgenštern, Andreas Kofler i Volfgang Lojcl su, redom, slavili u tri posljednje sezone, dok će se Švajcarac Simon Aman boriti za jedini trofej koji mu nedostaje, pošto je uz osvojen Svjetski kup i Svjetsko prvenstvo, najuspješniji skakač svih vremena na olimpijskim turnirima.

Ako je trijumf Keflera prije dvije godine bio veliko iznenađenje, njegova pobjeda bi ove sezone bio logičan slijed uspjeha u Svjetskom kupu. Kofler je slavio na čak četiri od sedam ovogodišnjih takmičenja za Svjetski kup, dok je Šliri slavio jednom. Međutim, Njemac Rihard Frajtag je trenutno drugoplasirani u Svjetskom kupu. Planove će svima pokušati da pokvari Norvežanin Anders Bardal, koji je slavio već jednom ove sezone.

Njemu će rival u kvalifikacijama biti Slovenac Peter Prevc. Najtežeg rivala u kvalifikacijama će imati Šliri - Njemca u naletu, Frajtaga. Neće biti lako ni Amanu, pošto je njegov rival u kvalifikacijama, Norvežanin Vegard Hauke Sklet bio peti, a slavni Švajcarac tek 46.

U kvalifikacijama je najbolji bio Kefler, a iza njega sve Norvežani, Bardal, Tom Hilde, Rune Velte i Sklet.

Takmičenje u Obestdorfu počinje u 16.30 časova, a odmah nakon prve serije na programu je i druga.