Odolite iskušenjima praznične trpeze

Moto "hoću sad i hoću sve" sačuvajte za drugu priliku. Potrebna je strategija! Ako znate koji će obrok da bude naglašen, neka vam ostali budu lagani
0 komentar(a)
ishrana, hrana, Foto: Shutterstock
ishrana, hrana, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 30.12.2012. 13:47h

Ulazimo u sami finiš. Posle brojnih slava, treba proći kroz božićne i novogodišnje gastronomske svečanosti. „Hajde da djelujemo preventivno!“ reče mi nedavno jedan pacijent. Da li ste razapeti između želje da prekomjernim unosom hrane ne ugrozite svoje zdravlje i strepnje da ne propustite neki od mnogih specijaliteta koji vam se smiješe?

Moto "hoću sad i hoću sve" sačuvajte za drugu priliku. Potrebna je strategija! Ako znate koji će obrok da bude naglašen, neka vam ostali budu lagani.

Pa ipak se potrudite da ostanete mudri i za vrijeme tog „glavnog“ obroka. Kada sjednete za prepun sto, jedite polako, jer vjerovatno neće biti nikog u blizini ko bi želio da vam otme hranu.

Kada vam iz “centrale” (mislim na mozak), stigne informacija da vam je dovoljno, zakočite smireno i svjesno, bez panike da će se desiti nešto strašno ako ne probate sve što se nalazi na stolu.

Velika je vjerovatnoća da neće, kao što je mala vjerovatnoća da će vam neko pojesti to što biste mogli da ostavite za kasnije. Pa i ako pojede, budite zadovoljni što ste sa nekim podijelili hranu.

Kako jelo u ovakvim situacijama obično ne ide bez pića, evo opet najprije nekoliko preventivnih preporuka:

  • Obavezno jedite i to u više navrata, ako ste se odlučili za alkohol
  • Orijentišite se na jednu vrstu pića
  • Ne pijte naglo, već postepeno
  • Između alkoholnih pića uzmite čašu vode, da spriječite dehidraciju organizma
  • Slavlje završite jelom
  • Nakon svega prošetajte, uzmite čašu vode i neko voće bogato vitaminom C.

Ako ste se već doveli u situaciju da vam treba „intervencija“, postoje neke namirnice koje mogu da vam olakšaju mamurluk. Koncentracija alkohola u krvi zavisi od toga kojom brzinom ga jetra preradi, što znači da alkohol ostaje u organizmu, samo simptomi mogu da se ublaže.

Različita su iskustva i preporuke: možete da pokušate sa medom ( i to 120 – 140 g iz nekoliko puta); tu su još i rasol, surutka. Pojedite nešto, uprkos mogućoj mučnini; uzmite dosta tečnosti, jer alkohol pospješuje njeno izlučivanje iz organizma; ako imate stomačne tegobe uzmite blago zaslađen čaj od kamilice.

Makrobiotika ne podrazumijeva uzimanje alkohola, ali ima fantastičnu umeboši šljivu koja je vrlo blagotvorna u ovakvim situacijama. Ako su vam dostupni vitamini C i B6 u tabletama, uzmite; za glavobolju se preporučuju preparati acetilsalicilne kiseline (aspirin ili andol). I na kraju topla kupka (nikako sauna, jer su krvni sudovi već rašireni) i masaža.

Ni slučajno! ne pokušavati novim dozama alkohola, jer ćete ući u začarani krug.

Takođe se ne preporučuje ni crna kafa, jer ona nadražuje već nadraženi nervni sistem.

Bez ikakve namjere da vam namećem osjećaj krivice, sjetite se ovih blagdana onih ljudi kojima je nedostupno i mnogo manje. I budite umjereni, ne tako punih stomaka i prepunih srca.

Želim vam zdravu Novu godinu!

www.ordinacijabalans.me

Bonus video: