Pao i Kamerun: Nejmar dao 100. gol Brazila na SP

Nejmar je sa četiri gola, od kojih je dva dao protiv Kameruna, trenutno prvi strijelac Svjetskog prvenstva
4 komentar(a)
Nejmar, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 23.06.2014. 23:12h

Brazil je pobijedio Kamerun (4:1), izbjegao Holandiju i, što je jednako važno, još jednom vidio vrhunskog Nejmara.

Trenutno najveći brazilski as je i protiv „lavova” pokazao da je na Mundijalu (makar u ovom trenutku) jedina snaga „karioka”, pa Kamerunci nisu imali šansi - Nejmar je postigao dva gola, za 1:0 i 2:1, i omogućio svom timu da osvoji prvo mjesto u grupi A.

To znači da će domaćin u osmini finala igrati protiv Čilea. Rivala koji sigurno nije naivan, ali Luiz Felipe Skolari očigledno misli da su Holanđani trenutno opasniji protivnik u nokaut fazi.

Brazilci ni u trećem meču na turniru nisu impresionirali kao ekipa, ali jeste Nejmar koji iz tog kolektiva iskače kao klasa. Dao je već četiri gola na šampionatu, a sinoć su oba bila majstorska - kod prvog je na centaršut Luiza Gustava „otvorio nogu”, a potom i soloprodorom se poigrao sa statičnom odbranom protivnika.

Nejmar je, inače, dao 100. gol na Svjetskom prvenstvu, a da je sve bilo u znaku te cifre pokazuje i to da je Brazil sinoć odigrao 100. meč na svjetskim prvenstvima u istoriji...

Pored Nejmara su pogađali i Fred (čini se iz ofsajda) i Fernandinjo. Jedini pogodak za Kamerunce, koji su turnir završili s tri poraza, postigao je Džoel Matip (za 1:1).

„Nejmar je X faktor u Brazilu. Bez njega, Skolari zna da ne može daleko”, napisao je BBC.

I veliko je pitanje može li Brazil na krilima samo jednog igrača da juri šestu titulu prvaka svijeta, ali zasada to prolazi. Protiv Čilea, ekipe koja je oduševila svijet na Mundijalu, čini se da će Nejmar morati da ima društvo...

"Treći gol, koji smo postigli početkom drugog poluvremena, pomogao nam je da preživimo strah. Nakon toga je bilo lakše da se igra", rekao je Skolari.

KAMERUN - BRAZIL 1:4

Brazilija - Nacionalni stadion. Sudija: Jonas Erikson (Švedska). Strijelci: Matip u 26. minutu za Kamerun, Nejmar u 17. i 35, Fred u 49. i Fernandinjo u 84. minutu za Brazil.

Kamerun: Itanđe, Njom, Matip, Nkulu, Bedimo, Nguemo, Čupo-Moting (od 81. Makun), Mbija, Eno, Mukanđo (od 58. Sali), Abubakar (od 72. Vebo)

Brazil: Cezar, Marselo, Luiz, Silva, Alveš, Oskar, Gustavo, Paulinjo (od 45. Fernandinjo), Nejmar (od 71. Vilijan), Fred, Hulk (od 63. Ramireš)