Predavanje o permakulturi

Ovo predavanje je, pored ostalog, za one "kojima je potreban krov nad glavom, ali nemaju novac za skupi građevinski materijal i još skuplje majstorske dnevnice"
118 pregleda 1 komentar(a)
permakultura, Foto: Wikipedia
permakultura, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 07.04.2014. 07:20h

Američki ugao u Podgorici organizuje radionicu "Permakultura - paradigma novog doba". Predavanje koje će držati Aleksandrina Vujačić, biće održano u utorak, u 17 sati.

Permakultura (permanentna agrokultura) je inovativni koncept održivog obezbjeđivanja hrane, energije, krova nad glavom i ostalih potreba uz minimalan trud i bez iscrpljivanja Zemljinih resursa.

"Oslonjena na tri bazična etička principa: brigu o planeti, brigu o ljudima i pravednoj raspodjeli, kao i na 12 dizajnerskih principa koji podrazumijevaju kreiranje sistema kopiranjem obrazaca iz prirode, permakultura odgovara na sve izazove modernog doba i daje rješenje za prevazilaženje kriznih okolnosti, a u kojima se planeta već odavno nalazi", navode organizatori.

Permakultura je, kako dodaju, okvir za ostvarivanje održivog načina života odnosno praktična metoda za razvijanje humanih, ekološki skladnih i ekonomski usjpešnih i produktivnih sistema, koji može koristiti svako i svugdje.

Radionica je otvorena za javnost, posebno za one koji:

  • nemaju sopstveni vrt, a ipak bi htjeli da pojedu organsku jabuku;
  • su mladi, nezaposleni i u strahu od neizvjesne budućnosti;
  • za one koji bi htjeli biti nezavisni od energetskih kartela, ali nemaju novac za skupu tehnologiju koju nudi „Zeleni lobi“
  • za one kojima je potreban krov nad glavom, ali nemaju novac za skupi građevinski materijal i još skuplje majstorske dnevnice
  • one koji su pripadnici „trećeg doba“ i žele doprinijeti i kućnom budžetu i svom zdravlju
  • one koji su roditelji koji brine za zalogaj koji daju svom djetetu, za okruženje koje ga čeka kada izađe na ulicu i za budućnost koja ga čeka kada potrošimo sve što je priroda stvarala milionima godina

Predavanje je trodjelno sa pauzama između pojedinih sesija. Prva sesija traje oko 70 minuta i daje presjek trenutne paradigme funkcionisanja civilizacije, kao i razloge zbog kojih je njena promjena neophodna. Druga sesija traje oko 90 minuta i predstavlja permakulturu kao u praksi dokazani alat za dizajniranje održivih sistema. Treća sesija (oko 40 minuta), najkraća ali i najzanimljivija, bavi se urbanom permakulturom, odnosno primjerima dizajniranja održivih sistema u urbanim uslovima.

Predavanje se organizuje u saradnji sa NVO “Naša Akcija” i NVO “Inženjerski pedagoški forum” iz Podgorice.

Bonus video: