Prof. dr Siniša Jelušić: Kulturom kod nas se bave periferne osobe

Jelušić je kazao da je Budva, urbano i ekološki temeljno uništena, te da je i biblioteka izbačena iz svog rodnog prostora
210 pregleda 8 komentar(a)
Siniša Jelušić, Foto: Vuk Lajović
Siniša Jelušić, Foto: Vuk Lajović
Ažurirano: 04.10.2012. 09:16h

Budva je grad bez kulture, a Grad teatar je puki manifestni program koji ne može da zadovolji kutlurne potrebe građana, rekao je dr Siniša Jelušić, profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti, na konferenciji za novinare Demokratskog fronta u Budvi.

On je kazao da ne postoje kontinuirani kulturni programi, koji su rezultat promišljene kulturne politike, te da funkcija Grada teatra ostaje na nivou festivala, “a ne postojane teatarske prakse koja u toku cijele godine može zadovoljiti temeljnu kulturnu potrebu građana”.

"Karakteristično je, međutim, da i samo imenovanje Grad teatar, sadrži u sebi riječ bez sadržaja ili obmanjujuću poruku, o kakvom Grad teatru može biti riječ, ako je Budva grad bez teatra i bilo kakvog teatarskog prostora.

On je kazao da se kadrovska politika zasniva na bezuslovnoj poslušnosti, te da tada nema mjesta za kompetentnost i profesionalnost

Da podsjetim: od svog nastanka pozorište ima, značajnu vaspitnu funkciju i stoga nije slučajno da jedna velika helenska civilizacija, u najvećoj mjeri, upravo na teatru počiva", rekao je Jelušić.

Noćni bar umjesto biblioteke

On je kazao da je Budvi neophodno pozorište, čime bi bila ispunjena jedna velika praznina, za koju vlastodršci u Budvi nijesu pokazali nimalo interesovanja.

Jelušić je kazao da je Budva, urbano i ekološki temeljno uništena, te da je i biblioteka izbačena iz svog rodnog prostora, a da je umjesto nje otvoren noćni bar.

"Da li je to političko htijenje da se građanstvo, mladi posebno, svjesno drže u stanju masovne obmane"

"Uprava opštine nezakonito prisvaja i pokušava da proda u iste svrhe njegovanja “visokih ideja” noćnih barova, zadužbinski prostor koji je vlasnik Luketić namijenio gradskoj biblioteci i čitaonici, i nadasve humanoj namjeri, prevashodno kulturnog razvoja mladih Budve", rekao je Jelušić.

On smatra da se time utiče na porazno samouništenje mladih, do čega ih kulturna praznina, neminovno vodi.

"Da li je to političko htijenje da se građanstvo, mladi posebno, svjesno drže u stanju masovne obmane i pretvaranja u sredstvo zarobljavanja kritičke svijesti", zapitao se profesor.

On je kazao da se kadrovska politika zasniva na bezuslovnoj poslušnosti, te da tada nema mjesta za kompetentnost i profesionalnost.

"Slijedi da se kulturom bave periferne osobe najvećma bez ikakve kompetencije za oblast koja im se povjerava", rekao je Jelušić.

Bonus video: