SDT: Pojedini branioci pokušavaju da odugovlače postupak

Portparolka Tužilaštva, specijalna tužiteljka Sanja Jovićević je objasnila da se krivični postupak u korist okrivljenog može ponoviti nakon pravosnažnosti presude, ako je do presude došlo usled krivičnog djela sudije ili lica koje je vršilo dokaznu radnju
54 pregleda 1 komentar(a)
državni udar suđenje, Foto: Screenshot (YouTube)
državni udar suđenje, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 28.09.2017. 09:11h

Pojedini branioci optuženih u toku glavnog pretresa, na suđenju za pokušaj terorizma tokom izbornog dana, u kontinuitetu preduzimaju radnje čiji je jedini cilj odugovlačenje i opstrukcija postupka, saopšteno je iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

Portparolka Tužilaštva, specijalna tužiteljka Sanja Jovićević, kazala je agenciji MINA da je sa tim ciljem prošle sedmice podnijet zahtjev pojedinih branilaca i optuženih za odbacivanje optužnice.

Ona, kako je rekla, radi cjelovitog i ispravnog informisanja javnosti podsjeća da u toku glavnog pretresa optužnica može biti odbačena u smislu člana 367 Zakonika o krivičnom postupku, samo ako se utvrdi da sud nije stvarno nadležan, ako se postupak vodi bez optužbe ovlašćenog tužioca ili postoje druge okolnosti koje isključuju gonjenje.

Jovićević je navela da, međutim, ako se pojave sumnje da je do presude došlo usljed krivičnog djela sudije ili lica koje je vršilo dokaznu radnju, u ovom slučaju državnog tužioca, jedino se mogu imati u vidu odredbe člana 424 Zakonika o krivičnom postupku.

Ona je objasnila da taj član propisuje da se krivični postupak u korist okrivljenog može ponoviti nakon pravosnažnosti presude, ako je do presude došlo usled krivičnog djela sudije ili lica koje je vršilo dokaznu radnju, dakle jedino u postupku po vanrednim pravnim ljekovima.

Jovićević je podsjetila da su prošle sedmice pojedini branioci optuženih saopštili da zapisnik o saslušanju svjedoka Slavka Nikića ne može biti dokaz u krivičnom postupku, jer nije potpisan.

„Radi cjelovitog i ispravnog informisanja javnosti podsjećamo da član 210 stav 2 Zakonika o krivičnom postupku, propisuje da ako saslušano lice odbije da potpiše zapisnik to će se konstatovati u zapisniku kao i razlog odbijanja, što je i učinjeno u konkretnom slučaju“, navela je Jovićević.

Ona je napomenula da svjedok, koji je u Srbiji saslušavan po zamolnici SDT-a Crne Gore, nije sporio sadržinu zapisnika, već je odbio da ga potpiše zato što je zapisnik trebalo da bude dostavljen nadležnim pravosudnim organima Crne Gore, što je detaljno navedeno u zapisniku.

„Nepotpisivanje zapisnika u konkretnom slučaju je bez pravnog dejstva na dokaznu vrijednost onoga što se navodi u zapisniku“, istikla je Jovićević.

Ona je ocijenila da je iz navedenog jasno da zahtjev pojedinih branilaca nije pravno osnovan, te da je jedini cilj odugovlačenje postupka.

„Pokušaji opstrukcije procesa pojedinih branilaca optuženih nastavljeni su i danas. Napominjemo da će Tužilaštvo, kao i do sada, postupati u skladu sa zakonom i u kontradiktornom sudskom postupku rukovoditi se procesnim načelima, u cilju utvrđivanja materijalne istine u predmetnoj krivično-pravnoj stvari“, kazala je Jovićević.

Bonus video: