Srbija, Bugarska, Italija i Rusija u polufinalu

Aktuelni šampion Srbija je u četvrtfinalu, u Arhusu, eliminisala Belgiju 3:1 (25:22, 22:25, 30:28, 25:18)
6 komentar(a)
Odbojkaši Srbije, Foto: Cev.lu
Ažurirano: 25.09.2013. 20:36h

Nakon dvije godine nije se mnogo promijenilo u evropskoj odbojci. Tri od četiri tima koja su u Austriji odlučivala o medaljama, igraće i u polufinalu Evropskog prvenstva u Danskoj i Poljskoj – aktuelni šampion Srbija, Rusija i Italija.

Jedino novo ime u polufinalu u odnosu na prethodno EP je Bugarska, sasvim zasluženo jer je u osmini finala eliminisala Poljsku (od 0:2 do 3:2), jednog od domaćina i bronzane od prije dvije godine, a u četvrtfinalu se revanširala Njemačkoj za poraz u grupnoj fazi (3:2).

Interesantno, sva četiri polufinalna duela završena su istim rezultatom...

Srbija se tri seta pošteno namučila sa Belgijom, koja je i u prvom setu, koji je izgubila, imala kontru za 23:23, ali je nije iskoristila. Srbija je povela 1:0 teže nego što je izgledalo nakon 12:6 na početku meča.

Belgija je, međutim, uzvratila u drugom setu, u kojem su izabranici Igora Kolakovića na početku seta poveli 11:7.

Preloman je bio treći set, u kojem su Belgijanci vodili 20:17 i imali čak pet set lopti, ali ih nijesu iskoristili, pri čemu nijesu realizovali dvije kontre na 25:24. Na 28:28, Aleksandar Atanasijević je realizovao kontru za Srbiju, a u sljedećem poenu je Srećko Lisinac iz bloka donio „orlovima“ vođstvo od 2:1.

Belgija se nije nije oporavila od tog šoka, pa je Srbija u četvrtom setu rutinski privela meč kraju, nakon 107 minuta igre, i našla se u polufinalu, što je i bio prvi cilj.

Najbolji poenter u reodvima Srbiji bio je Atanasijević sa 29 poena, dok je Nikola Kovačević dodao 18. U reprezentaciji Belgije najviše se istakao Kevin Klinkeberg sa 15 poena.

"Kada smo prelomili u trećem setu bilo je jasno da ćemo na krilima toga nastaviti da igramo dobro. Bilo je jako teško. Debelo smo se izvukli u trećem setu, ali mislim i da smo zaslužili pobjedu jer smo je istinski željeli i zato smo i bili nervozni", kazao je selektor Srbije Igor Kolaković.

Srbija će u reprizi polufinala iz Austrije igrati protiv Rusije („orlovi“ su tada slavili 3:2), koja je osvojila dva posljednja velika takmičenja, Olimpijske igre u Londonu i ovogodišnju Svjetsku ligu.

"Rusija ima kvalitet, ali mi ćemo se boriti do posljednje lopte", dodao je Kolaković.

Francuska je samo u prvom setu uspjela da iznenadi „baćuške“, koje su do pobjede predvodili Nikolaj Pavlov i Dmitrij Muserski sa po 18 poena. U francuskom timu najbolji je Ervin Ngapet sa 22 poena.

Finska je vodila 1:0 u setovima, imala 14:11 u drugom, poveli 5:1 u četvrtom, ali je vicešampion Italija očekivano izborio plasman u polufinale. Ivan Zajcev sa 18 i Luka Vetori sa 17 poena bili su najbolji u selekciji „azura“, dok je Urpo Sivula sa 22 poena bio ubjedljivo najistaknutiji pojedinac u ekipi Finske.

Najzad, sjajni Cvetan Sokolov je sa 29 poena predvodio Bugarsku do pobjede protiv Njemačke, u čijim redovima je najbolji poenter bio Denis Kaliberda (17).

Polufinala i mečevi za medalje igraju se u Kopenhagenu. Tačna satnica polufinalnih utakmica će naknadno biti objavljena.

Plasman na EP 2015. u Bugarskoj i Italiji, pored organizatora, izborili su i Srbija, Rusija, Francuska, Njemačka i Belgija.