Teška pobjeda protiv Mađarske, sjutra meč odluke protiv Estonije

1 komentar(a)
Odbojkaši Crne Gore, Marko Bojić, Foto: Cev.lu
Ažurirano: 25.05.2017. 19:59h

Moglo je da bude 3:0 za Crnu Goru, ali su mogli slaviti i Mađari, pa je konačan ishod pozitivan, iako se očekivao lakši trijumf - na kraju su naši odbojkaši, nakon teške i neizvjesne borbe, savladali Mađarsku (3:2) i upisali prvu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, nakon startnog očekivanog poraza od Rusije (3:0).

Tim trijumfom izabranici Veljka Bašića, koji su u skoro svim elementima igre nadvisili rivala, ostali su u trci za drugo mjesto koje vodi u treću rundu kvalifikacija za SP, ali do tog cilja, praktično, više ne smiju da izgube nijedan meč, posebno onaj u sjutrašnjem duelu sa domaćinom Estonijom (17 sati), koji je glavni konkurent za drugo mjesto.

Estonija je u prva dva kola upisala dvije pobjede (protiv Rumunije i Kosova), kao i Rusija.

Tehničar Simo Dabović, korektor Miloš Ćulafić, primači Marko Bojić i Vojin Ćaćić, srednji blokeri Gojko Ćuk i Luka Babić, te libero Lakčević odigrali su skoro čitav meč. U igru su ulazili još samo drugi tehničar Nikola Radonić (u prvom, trećem i četvrtom setu) i srednji bloker Ivan Ječmenica (u prvom).

Crna Gora je vodila u prvom setu od početka, imala je 14:9, 16:13 i 23:20, ali su Mađari uzeli prvi set, serijom 5:0 u finišu.

To nije obeshrabrilo naše odbojkaše koji su lako dobili drugi set (u jednom trenutku su vodili 20:8), a onda su stigli i do vođstva od 2:1, iako je treći set bio neizvjestan od početka do kraja, a prelomljen je u završnici, kada je Crna Gora na 23:23 osvojila dva uzastopna poena.

U četvrtom setu se činilo da će naši odbojkaši do pobjede, jer su poveli 14:10, imali i 20:18, te meč lopte na 24:23 i 26:25, ali su Mađari uspjeli da iskoriste drugu set loptu i izjednače.

Zbog tako dobijenog seta Mađarska je imala psihološku prendost u odlučujućem set, što se vidjelo odmah na startu kada je povela 5:1.

Međutim, Bašićevi izabranici su tada pokazali karakter, serijom 6:0 su preokrenuli na 7:5, a onda su novom serijom od 5:0 za vođstvo od 14:9 i definitivno otklonili sve dileme.

Bašić: Važna pobjeda za sve

Selektor Crne Gore Veljko Bašić je kazao da je pobjeda „vrlo važna, iz dva razloga”.

"Prvi je što su momci zaslužili pobjedu, jer su dali sve od sebe. Protiv Rusije smo imali tešku utakmicu, danas je bilo još teže, jer je to drugi meč, a Mađarska igra sa dva igrača, što je jako komplikovano, sa korektorom koji ima izvanredne fizičke kvalitete. Sa druge strane, pobjedom smo ostali u trci za drugo mjesto, koje vodi dalje u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo. Jednostavno, zadovoljan sam zbog igrača i svih u stručnom štabu. Okrećemo se meču protiv Estonije, koji će biti puno teži. Moramo biti puno bolji, naročito u bloku i odbrani, i puno „čistiji“ u igri da bismo prisilili Estoniju na greške", rekao je Bašić.

Srednji bloker Luka Babić je istakao da je bilo dosta spornih sudijskih odluka.

"Mi smo odradili težak i dobar meč. Svakako je bilo i padova u igri, ali smo na kraju izvukli rezultat koji je nama trebao. Nema puno vremena za slavlje, okrećemo se Estoniji, protiv koje igramo važnu utakmicu", rekao je Babić.

Crna Gora - Mađarska 3:2 (23:25, 25:13, 25:23, 26:28, 15:10)

Talin - Sportska dvorana „Kalev“. Gledalaca: 85. Sudije: Njani (Italija) i Ozbar (Turska). Poeni iz napada: Crna Gora 49, Mađarska 50. Poeni iz bloka: Crna Gora 16, Mađarska 8. Poeni iz servisa: Crna Gora 12, Mađarska 6. Greške: Crna Gora 35, Mađarska 37.

Crna Gora: Minić, Dabović 4, Babić 11, G. Ćuk 7, Ćaćić 13, Radonić, Lakčević (libero 1), Bojić 14, B. Ćuk, Milić, Vukašinović, Ječmenica, Ćulafić 28, Popović (libero 2).

Mađarska: Sabo 7, Nađ, Bozoki, Papai (libero), Juhač, Đerđi 9, Kin, Kasap 3, Nemet 10, David 4, Padar 25, Torok, Rasa 6, Gebart.