Vahine „pustinjske lisice” razoružale korejske „ratnike”

Alžirci su postali prva afrička selekcija koja je postigla četiri gola na jednoj utakmici na svjetskim prvenstvima
5 komentar(a)
Alžir, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.06.2014. 21:21h

Ono što su izgubili protiv favorizovane Belgije, kada su od 70. do 80. minuta prešli put od pobjede do poraza, Alžirci su nadoknadili u duelu sa Južnom Korejom.

„Pustinjske lisice” su se poigravale sa Azijatima, slavile sa 4:2 i postale najozbiljniji kandidat da budu drugi tim iz grupe H u osmini finala.

Iako su njegovi izabranici ostavili odličan utisak protiv „crvenih đavola”, Vahid Halilhodžić je odlučio da izvrši čak pet promjena u startnoj postavi.

I upravo su dva nova igrača trasirala put ka pobjedi - Islam Slimani je u 26. minutu odlično primio loptu, „ugurao” se između dva defanzivca rivala i pogodio za 1:0, a 12 minuta kasnije je Abdelmumen Đabu pogodio za nedostižnih 3:0, i to baš na asistenciju Slimanija.

U međuvremenu je Rafik Hališ, nakon kornera Đabua, iskoristio loše istrčavanje Sung-Rjong Junga i glavom poslao loptu u njegovu mrežu.

Uporni Koreanci su odlično počeli drugo poluvrijeme i preko napadača Bajer Leverkuzena Hjong-Min Sona smanjili u 50. minutu.

Imali su još prilika, ali je Rais M'Boli sačuvao mrežu sa nekoliko odličnih intervencija.

I onda je stigla surova kazna, i to sa španskim šmekom - Jasin Braimi iz Granade je odigrao sjajan dupli pas sa Sofijanom Fegulijem iz Valensije i rutinski zatresao mrežu Koreje.

Alžirci su tako postali prva afrička selekcija koja je postigla četiri gola na jednoj utakmici na svjetskim prvenstvima. Za konačnih 4:2 pobrinuo se Ja-Čeol Ku u 72. minutu.

Halilhodžićevim izabranicima je u posljednjem kolu dovoljan i bod protiv Rusije da prvi put u istoriji alžirskog fudbala stignu do nokaut faze na mundijalima.

Do sada je najveći uspjeh bilo 13. mjesto u Španiji 1982. godine, kada su Zapadna Njemačka i Austrija prošle sa istim skorom (po dvije pobjede i poraz), ali boljom gol razlikom...