Imamo li novi masovan sport: Ovako izgledaju trke dronova

Gledaoci su iza zaštitne mreže, s posebnim naočarima pomoću kojih vide sliku s kamere drona za kojeg navijaju, a oko njih su TV-ekrani s niza kamera, preko kojih se trka takođe prati
0 komentar(a)
Trke dronova, Foto: Beta/AP
Trke dronova, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 04.05.2016. 12:06h

U Kaliforniji se održavaju trke malih letjelica s daljinskim upravljanjem - kvadkoptera, čiji složeni manveri oko prepreka i brzina do 120 kilometara na sat privlače radoznalce na travnjake i u napuštene zgrade gdje su trke još dramatičnije.

Gledaoci su iza zaštitne mreže, s posebnim naočarima pomoću kojih vide sliku s kamere drona za kojeg navijaju, a oko njih su TV-ekrani s niza kamera, preko kojih se trka takođe prati.

"Piloti" troše nedjelje i nedjelje, i po više od 10.000 dolara da poboljšaju male letjelice, jačajući im konstrukciju, mijenjajući motore, baterije, propelere i dodajući kamere.

Trke dronova su još "gerilski sport", mada je TV ESPN prihvatila da ih prenosi od jeseni. Novca je malo, te još nema profesionalnih "pilota". Malo je trka na kojima se može zaraditi, kao na takmičenju "World Drone Prix", u Dubaiju, marta ove godine, kada je pobjednik dobio čak 250.000 dolara.

Ali, to se može naglo promijeniti ako trke kvadkoptera privuku masovnu publiku i sponzore koji bi da i tu reklamiraju svoju robu.

Privrednik Nik Horbačevski, osnivač američke Lige trka dronova, smatra da će to postići ako publika bude doživljavala isto uzbuđenje kao i "piloti". Tako kvadkopteri koji se takmiče u njegovoj ligi i njihovi "piloti" imaju LED osvjetljenje iste boje, te gledaoci mogu lakše da prate munjevite manevre, a snimci tih trka su na internetu.

Iako se u trke dronova već ulažu milioni dolara, uspjeh je daleko. Podjednako atraktivna kvazi-sportska takmičenja su već propadala, tako je profesionalni pejntbol na vrhuncu, 2005. godine, izgledao kao siguran pobjednik, potom je dospio na TV ESPN, a 2014. godine se ugasio.

Bonus video: