Džinovske biljke ruvenzorija na granici Ugande i Konga

Ruvenzori je dugo poznat - Ptolomej je 150. godine neobični vijenac prekriven snijegom nazvao Mjesečevom planinom
99 pregleda 0 komentar(a)
džinovske biljke, Foto: SEARCHFORIMPACT.FILES.WORLDPRESS.COM
džinovske biljke, Foto: SEARCHFORIMPACT.FILES.WORLDPRESS.COM
Ažurirano: 14.02.2016. 17:12h

Na granici Ugande i Konga nalazi se planinski vijenac koji je gotovo cijele godine skriven ispod debelog pojasa magle. Ispod nje, zelene se vrhovi neuobičajeno visokih biljaka.

Na jeziku lokalnog stanovništa Rwenzori znači „kralj magle“, što nije čudno ako uzmemo u obzir činjenicu da je gotovo uvijek ovaj planinski vijenac prekriven maglom. Takođe, gotovo svakog dana ovde padaju kiša ili snijeg.

Uprkos tome što je flora Ruvenzorija usko povezana s vegetacijom visokih planina na istoku Afrike, ona je znatno bujnija na ovim planinama. Na najvišim nadmorskim visinama vijenca čiji najviši vrhovi dostižu 5.109 metara rastu neobično visoke biljke, a najveće iznenađenje za botaničare svakako je džinovski vrijesak (Dendrosenecio adnivalis), koji je Šveđanin Olov Hedberg nazvao „botaničkom krupnom divljači“. Na Ruvenzoriju se može naći vrijesak potpuno prekriven mahovinom visok čak šest metara. Pored vrijeska, tu su i šaš visok kao čovjek i lobelije visoke po nekoliko metara... Moguće objašnjenje za divovski rast ovih biljaka je činjenica da bujaju u potpuno jedinstvenim klimatskim uslovima: gusta magla gotovo da ih ne napušta, kiša i snijeg se stalno smjenjuju, a stabla su tokom noći prekrivena mrazom.

Ruvenzori je ljudima dugo poznat - još je Ptolomej 150. godine neobični vijenac prekriven snijegom nazvao Mjesečevom planinom. Ipak, prvo moderno otkriće dogodilo se 1889. godine, kada je Vilijam Grant Sters postao prvi poznati neafrikanac koji se popeo do 3.254 metra Ruvenzorija.

Ovo neobično mjesto nije nenastanjeno. Na njegovim puteljcima mogu se sresti pripadnici naroda Kondžo i Amba.

Bonus video: