Najbolji grad za život: Komunistička utopija na jugu Španije

Iako prosječna plata ne djeluje impresivno po evropskim standardima, 1.200 eura mjesečno je više nego dovoljno ako znate da renta iznosi svega 15 eura mjesečno
373 pregleda 18 komentar(a)
Ažurirano: 05.08.2013. 09:49h

Mali grad Marinaleda na jugu Španije mnogi smatraju najboljim mjestom za život.

Gradić se prostire na 25 kilometara kvadratnih i ima oko 2.700 stanovnika.

Andaluzijski grad je ukrašen grafitima i muralima kojima se podržavaju komunističke zemlje kao što su Kuba i Venecuela.

Ulice su nazvane po Federiku Lorki i Pablu Nerudi, a odluke se donose po principima neposredne demokratije na sastancima koje nedjeljeno posjećuje od 300 do 400 ljudi.

Dok se Španija bori sa domaćom oligarhijom i stranima bankama, te nezaposlenošću od 27 odsto, u Marinaledi gotovo svi rade.

Mnogi bi naravno htjeli da se dosele, ali lista za čekanje je toliko duga da treba biti strpljiv i preko dvije godine.

Planirano je da se izgradi oko 250 kuća u naredne dvije godine, a do sada ih ima 350.

Iako prosječna plata ne djeluje impresivno po evropskim standardima, 1.200 eura mjesečno je više nego dovoljno ako znate da renta iznosi svega 15 eura mjesečno.

U Marinaledi je internet besplatan, kao i upotreba fudbalskih, košarkaškog, teniskog, odbojkaškog i skvoš terena.

Jedino što se plaća jeste godišnja naknada za bazen. Marinaleda ima i crkvu, ali stanovnici rijetko učestvuju u crkvenim aktivnostima.

Kada dobijete dozovolu da napravite kuću od lokalne vlasti dobijate potreban materijal, a tek nakon izgradnje plaćate 15 eura mjesečno za refundaciju troškova materijala.

Ako neko ne zna da izgradi kuću dobiće kao ispomoć profesionalne građevinare i arhitekte. Nije dozvoljena prodaja kuća, a da bi se poboljšao život u gradu se obilježava Crvena nedjelja, kada se iznose ideje za unaprjeđenje Marinalede.

Grad ima svoju televiziju i radio kanale, a gost je bila i kćerka Ernesta Čegeveare.

Policija ne postoji, a gradonačelnik Huan Manuel Sančes Gordiljo to ovako objašnjava: Prema španskom zakonu, mi bismo, prema broju stanovnika trebalo da imamo između 4 i 7 policajaca. Ali, mi ih ne želimo ovdje. Jer, baš zato što se sve zasniva na dobrovoljnoj bazi, jer se zajedno borimo i zajedno krojimo naše živote, postoji vrlo visok stepen koegzistencije".

Gordiljo je sam po sebi vrlo kontroverzna ličnost.

On je u avgustu 2012. organizovao pljačke u supermarketima i ukradene namirnice dijelio siromašnima, a onda je krenuo u tronedjeljni marš kako bi ohrabrio borce protiv mjera štednje.

Galerija

Bonus video: