Naučnici proizveli vještačko meso, prve kobasice stižu već za pola godine

Meso dobijeno na taj način nije crvene boje kao kod životinja, već blijede sive boje pa više liči na meso lignje
70 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 02.09.2011. 13:00h

Vještačko meso napravljeno u laboratoriji biće spremno za trpezu već za šest mjeseci, ali će prvi hamburger koštati više od 250.000 eura, piše britanski Telegraph.

Naučnici su koristili životinjske ćelije da naprave vještačko meso, bez uzgoja i klanja stoke. Proizvod, poznat kao "in vitro" meso, napravljen je od hiljada matičnih stanica koje se množe kako bi meso što je moguće više nalikovalo pravom životinjskom.

Holandski naučnici tvrde da će se za samo šest mjeseci na tržištu pojaviti prva kobasica iz epruvete, a za godinu dana i prvi hamburger, čija cijena bi mogla dostići 250.000 eura. Ipak, naučnici predviđaju da bi vremenom proizvodnja “laboratorijskog mesa” pojeftinila i postala ekonomski isplativa.

Glavni istraživač "in vitro" proizvodnje mesa Mark Post, profesor na Mastriht Univerzitetu, pojašnjava da su on i njegovi saradnici do sada uglavnom eksperimentisali sa svinjskim mesom. Iz svinjskih mišića bi izolovali matične ćelije, a zatim ih hranili serumom iz fetusa konja. Na kraju su dobili 2,5 centimetara duge i 0,5 centimetara široke trake svinjskog mesa.

Ko je za komad mesa bez krvi?

Meso dobijeno na taj način nije crvene boje kao kod životinja, već blijede sive boje pa više liči na meso lignje.

"Meso iz epruvete nema krvi i vrlo je malo mioglobina, proteina koji uz sebe veže željezo. Sada tražimo način kako da u meso umetnemo mioglobin kako bismo dobili boju", pojasnio je Post.

Ukus "laboratorijskog mesa" još nije poznat jer stroga pravila u Holandiji zabranjuju konzumiranje tkiva uzgojenog u laboratorijama.

Proizvodnja mesa u laboratorijama bi mogla biti rješenje za nekoliko problema. Predviđa se da će u narednim decenijama svjetska populacija rasti tako brzo da neće biti dovoljno stoke da se svi prehrane, a prebacivanje proizvodnje mesa sa farmi u laoboratorije će smanjiti troškove i ispuštanje stakleničkih gasova.

Bonus video: