I ptice znaju da vole cio život, neke i varaju, a kad se "razvode", rade to rjeđe nego ljudi

Društveno monogamne ptice nisu nužno vjerni partneri, ali se brinu jedni za druge i za mlade u njihovom gnijezdu ma čiji oni bili. Dakle, zajedničko odgajanje mladih ne podrazumjeva nužno i seksualnu vjernost
180 pregleda 1 komentar(a)
Dugorepa sjenica, Foto: Czip.me
Dugorepa sjenica, Foto: Czip.me
Ažurirano: 11.02.2016. 08:27h

Poznato je da se neke vrste ptica vezuju za jednog partnera za čitav život kao što je slučaj sa guskama, labudovima, orlovima i ždralovima. Međutim veliki broj monogamnih vrsta ptica "vara" svoje partnere, a često se dešavaju i "razvodi", mada u znatno manjem procentu nego kod ljudi. Statistički gledano oko 90% vrsta ptica je monogamno, što znači da mužjak i ženka formiraju partnersku vezu. Ipak monogamnost ne treba poistovjećivati sa partnerskom vezom koja traje čitav život. Partnerska veza kod ptica može trajati samo jednu sezonu gniježđenja, kao što je slučaj sa velikim brojem ptica pjevačica ili nekoliko uzastopnih sezona pa čak i za čitav život.

Društvena monogamija svakako je češća nego ona seksualna. Društvena monogamija se odnosi na ulogu mužjaka u roditeljstvu. Kod većine ptica pjevačica, mužjak brani gnijezdo i teritoriju, hrani svoju ženku koja leži na jajima, donosi hranu mladima kad se izlegu sve dok se ne osposobe za samostalan život. Kod nekih vrsta, posebno kada su mužjak i ženka sličnog izgleda, mužjak će čak i ležati na jajima. Socijalna monogamija kod ptica znači aktivno učešće mužjaka u gniježđenju i odgoju mladih.

Interesantno je da genetsko testiranje ptića čak i kod društveno monogamnih vrsta, pokazuje da biloški roditelj često nije isti mužjak koji pomaže da se ptići izlegu ili othrane. Drugim riječima, društveno monogamne ženke ptica pjevačica ponekad "varaju" svoje partnere sa kojima su u vezi. Pa čak i njen društveno monogaman "ljubavnik" može biti roditelj ptića u nekom drugom gnijezdu.

Ponekad se dešava i da ženka, koja nosi jaje čiji je biloški roditelj mužjak sa kojim je u vezi, položi to jaje u gnijezdo nekog drugog para iste vrste. To znači da i u slučaju kada su gnijezda pjevačica puna jaja - čak i kod socijalno monogamnih vrsta - ne možemo biti sigurni ko je biološki otac ili majka tih jaja.

Drugim riječima, društveno monogamne ptice nisu nužno vjerni partneri, ali se brinu jedni za druge i za mlade u njihovom gnijezdu ma čiji oni bili. Dakle, zajedničko odgajanje mladih ne podrazumjeva nužno i seksualnu vjernost.

Prema "Priručniku za ptice" monogamnost kod ove grupe životinja treba posmatrati kao društveni obrazac u kojoj jedan mužjak i jedna ženka sarađuju tokom sezone parenja, isključujući previše pretpostavki o vjernosti i porijeklu ptića.

U "Sibley Vodiču za ptice i njihovo ponašanje" nalazimo podatak da je 90% svih vrsta ptica društveno monogamno, ali i da je neki procenat varanja uobičajen. Varanje se javlja doduše rijetko i među pticama koje su seksualno monogamne, tj. uparene za život.

Dok ovo čitate možda se upravo nevjerovatne ljubavne situacije iz omiljenih sapunica dešavaju baš u vašem dvorištu!

CZIP

Bonus video: