Otkrio veliku korupciju u naftnoj kompaniji: Uzbunjivač zaglavljen u paklu na hrvatskom primorju

Devet godina je radio u Monaku za „SBM Ofšor", holandsku multinacionalnu kompaniju koja pruža usluge ofšor naftnoj i industriji gasa

16541 pregleda 4 komentar(a)
Kratak odmor u Dubrovniku pretvorio se u pakao za Džonatana Tejlora, Foto: BBC
Kratak odmor u Dubrovniku pretvorio se u pakao za Džonatana Tejlora, Foto: BBC

U nekim drugim okolnostima, Džonatan Tejlor bi uživao u raju. Ko bi odbio produženi boravak u starom gradu Dubrovnika, bez horde turista koji obično ometaju iskustvo mirne šetnje i razgledanja znamenitosti?

Ali za britanskog pravnika koji je postao uzbunjivač, vreme koje provedi na hrvatskom primorju više je kafkijanska noćna mora.

Uhapšen je odmah po dolasku u julu - i od tada ostao zaglavljen u Dubrovniku, dok je ono malo turista koje je uspelo da stigne do grada ovog leta već odavno otišlo.

„Svi hoteli su sada prazni", kaže on.

„Ovo je kao grad duhova."

Tejlor smatra da je njegov nedobrovoljni ostanak u Dubrovniku cena razotkrivanja korupcije u međunarodnoj naftnoj industriji.

Devet godina je radio u Monaku za „SBM Ofšor", holandsku multinacionalnu kompaniju koja pruža usluge ofšor naftnoj i industriji gasa.

Ali 2012. godine on je skrenuo pažnju na korupcionašku praksu - pruživši dokaze za mito koji se nudi vladinim zvaničnicima u zamenu za unosne ugovore.

„SBM Ofšor" je na kraju pristao na tada rekordno poravnanje u vrednosti od 240 miliona dolara sa holandskim vlastima.

Sličnu sumu platio je za okončanje slučaja u SAD.

A u Brazilu, Tejlorovi dokazi doveli su do masovnog skandala oko naftne kompanije Petrobras.

Tejlor se vratio u Veliku Britaniju i porodičnom životu u Sautemptonu sa ženom Sindi i njihovo troje dece.

Ali to je grubo prekinula policija po Interpolovoj „crvenoj poternici" kad su doputovali u Dubrovnik na odmor.

BBC

Zahtev za izručenje Monaka - zasnovan na navodima o „mitu i korupciji" - hrvatski Vrhovni sud je odbacio prošle nedelje.

Ali presudom je naloženo Dubrovačkom sudu da zatraži od britanskih vlasti Evropski nalog za hapšenje, koji ima prednost u odnosu na zahtev Monaka.

Telor nije optužen ni za šta u Velikoj Britaniji. I zaista, on kaže da pruža dokaze za tekuću istragu koju vodi Kancelarija za teške prevare. I tako ta ruta kući deluje kao da je blokirana. Ali Tejlor kaže da se i dalje nada britanskoj intervenciji.

„Oni bi mogli da obaveste ovdašnje vlasti da moram da se vratim kući jer sam zaštićeni svedok i uzbunjivač, a postoje zakonu u Evropskoj uniji koji štite takve ljude."

Za sada, Tejlor provodi dane odlazeći u šetnje duge i do 10 kilometara po napuštenoj dubrovačkoj kaldrmi.

Večeri provodi u garsonjeri.

Dirnut njegovom mukom, hotel koji je originalno rezervisao mesto za njegovu porodicu služio mu je doručak svakog jutra. Ali hotel je sada zatvoren preko zime.

Makar je njegova žena uspela da se pridruži mužu ove nedelje. Ali ona kaže da porodica očajnički želi da ga vidi nazad u Velikoj Britaniji.

„Veoma smo ponosni na njega. Ali naši životu su uništeni - deca se brinu i ne razumeju zašto nam se ovo dešava kad je on uradio pravu stvar. Deca samo žele da se on vrati kući."

Getty Images

Drugi frustrirajući faktor za porodicu je to što nije jasno zašto tačno sada Monako traži njegovo izručenje.

Optužbe vlasti Monaka za mito i korupciju koje korene vuku iz 2013. odbačene su pre dve godine, kaže njegov advokat Tobi Kadman.

Tužioci iz Monaka prosledili su upite BBC-ja na policiju Monaka, koja je odgovorila da ne može da komentariše.

A „SBM Ofšor" nije odgovorio na pitanja, mada su prethodno saopštili da oni nisu imali uticaja na zahtev za izručenje.

Njegov advokat kaže da ova čitava afera šalje strašnu poruku uzbunjivačima.

„Stavljate život na kocku radeći ono što mislite da je ispravno - i ovo je posledica.

„Ugrozićete svoj život, a mi ćemo vas baciti vukovima. To će odvratiti uzbunjivače i istraživačke novinare iz čitavog sveta", kaže advokat Kadman.

Organizacije za borbu protiv korupcije, uključujući Transparensi internešenel, i britanske poslanike Karolinu Nouks, Endrjua Mičela i Margaret Hodž pozvali su britansku vladu da reaguje.

Ali Forin ofis je poručio Tejloru da ne želi da utiče na sudski proces u Hrvatskoj.

Ne preostaje mu ništa drugo nego da se suoči sa zimom u napuštenom Dubrovniku - uzbunjivač koji svira sve samotnije note.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: