CNN: Kina će ojačati, a ne oslabiti zbog trgovinskog rata sa SAD

Dvije zemlje sa najvećim privredama na svijetu nedavno su uvele uzajamne carine u jeku eskalacije trgovinskog rata koji je uzdrmao globalna tržišta
0 komentar(a)
kina soja, kina trgovina, kina roba, Foto: Reuters
kina soja, kina trgovina, kina roba, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.10.2018. 14:08h

Kineska firma Suzhou Osaitek Photoelectric Technology objavila je kako namjerava preuzeti proizvodnju djelova potrebnih za izradu uređaja za precizno mjerenje koji se koriste u automobilskoj i drugim industrijama. Kina je do sada te djelove uvozila iz SAD, ali zbog američko-kineskog trgovinskog rata i međusobnog uvođenja carina, postali su preskupi, prenosi CNN.

Firma Suzhou Osaitek Photoelectric Technology, sa sjedištem blizu Šangaja, namjeravala je u doglednoj budućnosti početi s proizvodnjom tih djelova, ali trgovinski rat ubrzao je cijelu proceduru.

Američko-kineski trgovinski rat

Kina i Sjedinjene Američke Države, dvije zemlje sa najvećim privredama na svijetu, nedavno su uvele uzajamne carine u jeku eskalacije trgovinskog rata koji je uzdrmao globalna tržišta. Stručnjaci smatraju da bi taj sukob mogao imati teže posljedice na kinesku privredu jer je ono više fokusirano na izvoz od američkog. No, izgleda da je trgovinski rat podstakao kinesko državno vođstvo i kompanije unutar zemlje da promijene dosadašnji koncept proizvodnje pa bi zapravo učinak tog sukoba na kinesku privredu mogao biti drugačiji od očekivanog – kineska ekonomija mogla bi postati konkurentnija i privlačnija stranim ulagačima.

„Kriza je zapravo podstakla Kinu na još brži razvoj“, rekao je He Zhongya, glavni inženjer firme Suzhou Osaitek Photoelectric Technology, prenosi Indeks.

Saradnja s Japanom, Južnom Korejom, Izraelom i evropskim zemljama

Neki stručnjaci smatraju da bi sukob mogao podstaći Kinu na jaču trgovinsku saradnju s drugim zemljama, kako bi smanjila svoju zavisnost od trgovine s Amerikom, piše CNN.

„Pogoršanje odnosa sa SAD moglo bi podstaći Kinu na bolju saradnju u razmjeni naprednih tehnologija s Japanom, Južnom Korejom, Izraelom i evropskim zemljama“, rekao je Scott Kennedy, stručnjak za kinesku ekonomiju iz američkog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Bonus video: