Kina - od nacionalne katastrofe do globalnog trijumfa

Kina se odavni žali na nepošteno izvještavanje zapadnih medija i nedavno je protjerala veliki broj američkih novinara. Posljednjih godina je uložila puno novca u infrastrukturu vijesti na engleskom jeziku kako bi projektovala svoje viđenje stvari širom svijeta
2257 pregleda 0 komentar(a)
Zastava Kine na vrhu jedne zgrade u Vuhanu, Foto: AP
Zastava Kine na vrhu jedne zgrade u Vuhanu, Foto: AP

Kina pojačava kampanju u medijima na engleskom jeziku kao bi odbranila način na koji upavlja krizom oko koronavirusa, ukazala na propuste zapadnih vlada i podigla svoj status na svjetskoj sceni, piše “Gardijan”.

Fotografije kineske pomoći - nazvane “diplomatija maski” - kako stiže na aerodrom Hitrou, britanskoj publici servira novinska agencija Sinhua.

Neke mlađe kineske diplomate koriste Tviter na engleskom, koji je zabranjen u Kini, za širenje priče da je virus proizveo zapad da bi diskreditovao kinesku državu.

Profesor Keri Braun, saradnik sa azijsko-pacifički program u institutu Četam haus, kaže da Kina pokušava da pretvori nacionalnu katastrofu u globalni trijumf.

“Pokušavaju da uzvrate na politizovanje ovoga u Americi i da preuzmu kontrolu nad pričom prije nego što izmakne kontroli.”

Kina se odavni žali na nepošteno izvještavanje zapadnih medija i nedavno je protjerala veliki broj američkih novinara. Posljednjih godina je uložila puno novca u infrastrukturu vijesti na engleskom jeziku kako bi projektovala svoje viđenje stvari širom svijeta.

“Gardijan” piše da je na čelu te inicijative državni kanal CGTN koji 24 sata emituje vijesti na engleskom. Nedavno je počeo da emituje iz nove britanske baze u Londonu sa misijom “objavljivanja vijesti iz kineske perspektive”.

Iako je CGTN pod istragom medijskog regulatora Ofcom zbog pitanja u vezi sa slobodom medija, kritike na račun zapadnih vlada koje objavljuje su manje otvorene nego one koji se mogu čuti na drugim državnim mrežama poput ruske RT ili iranske Press TV, dodaje “Gardijan”.

Profesor Braun kaže da je kampanja kineskih medija i dalje konzervativna u odnosu na efikasniije i “podmukle” napore država poput Rusije.

Kineski kanal je posljednje nedjelje emitovao kombinaciju inspirativnih priča o kineskim ljekarima koji spasavaju živote, snimaka pristizanja kineske pomoći u evropske i afričke države, te priloge o tome kako se kineska ekonomija već oporavlja, zajedno sa neobičnijim programom, poput filma o Etiopljaninu koji vjeruje da može spriječiti zarazu stavljanjem bijelog luka u nos.

Medicinski stručnjaci iz Kine na aerodromu u Venecueli
Medicinski stručnjaci iz Kine na aerodromu u Venecueli(Foto: AP)

U četvrtak je na kanalnu emitovana serija intervjua sa kineskim diplomatama i medicinskim radnicima širom Evrope, koje je prezenter najavio kao priču o tome kako je “iskustvo Kine u borbi protiv kovida-19 od neprocjenjivog značaja za druge države koje pokušavaju da obuzdaju krizu.”

Intervjuisan je i kineski ambasador u Holandiji, koji je kritikovao zapadne medije zbog izvještavanja o pomoći:

“Da li zaista žele da Kina mirno posmatra? Vjerujem da je javno mnjenje na zapadu zahvalno Kini.”

Liđijan Žao, mladi kineski diplomata kojeg upoređuju sa Donaldom Trampom zbog agresivno nacionalističkih nastupa na Tviteru, takođe postavlja linkove do sajtova sa teorijama zavjere ukazujući na to da je virus možda stvoren u SAD.

“Gardijan” piše da Žao pripada grupi takozvanih “vučjih ratnika” na Tviteru, koji su dobili ime po patriotskom filmu iz 2015. Diplomate i državni mediji iz grupe su postali posebno glasni u odbrani uloge Kine u pandemiji. Tokom protekle godine, još kineskih diplomata, kao i ministarstvo spoljnih poslova, otvorilu su nalog na Tviteru, gdje objavljuju na engleskom i promovišu stavove Kine o pitanjima od kršenja ljudskih prava u Sinđijangu do američko-kineskog trgovinskog rata.

Recorded Future, firma koja istražuje bezbjednost na internetu, primijetila je sredinom februara promjenu tona na nalozima pod kineskom kontrolom, sa ciljem da se priča promijeni “od Kine kao izvora pandemije do Kine kao globalnog lidera u odgovoru” na nju.

“Gardijan” prenosi da su se desetine članaka iz kineskog državnog lista “Pipls dejli” pojavili na sajtu britanskog “Dejli telegrafa” na osnovu unosnog dogovora o sponzorstvu, sa naslovima poput “Zašto neki predstavljaju kao nehumane herojske napore Kine da zaustavi koronavirus?” Mnogi su posljednjih dana uklonjeni sa sajta britanskog lista.

Francuze su, kako je objavio “Gardijan”, uzbunuli pokušaji Kine da iskoristi epidemiju za isticanje superiornosti svog političkog sistema.

U internoj bilješci, institut CAPS pri ministarstvu spoljnih poslova, upozorio je da će Kina preuzeti kontrolu nad globalizacijom i budućnošću globalne vladavine nakon epidemije koronavirusa ukoliko demokratske države ne ponude nešto bolje od privremenih rješenja kad prođe kriza.

Bonus video: