EVROPA KOD KUĆE I VANI

Emancipacija od Amerike?

Predlog nemačkog šefa diplomatije Hajka Masa da Evropa stvori protivtežu Sjedinjenim Američkim Državama izazvao je brojne reakcije. Kancelarka Angela Merkel spušta loptu. A stručnjaci kažu da ta „protivteža“ može puno da košta
0 komentar(a)
Njemačka, SAD, Foto: Shutterstock
Njemačka, SAD, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 29.08.2018. 08:54h

Pet mjeseci je sa funkcije njemačkog šefa diplomatije posmatrao Trampovu politiku. Sada je Hajko Mas (SPD) reagovao na to što vladar Bijele kuće otkazuje važne sporazume poput onog o klimi ili o iranskom atomskom programu, napada njemačke interese, vrijeđa i laže. „Nećemo dozvoliti da SAD djelaju preko naših leđa“ - tako je naslovljen autorski članak koji je Mas napisao za Handelsblat.

Tako jasne riječi u pravcu Vašingtona nijesu se dosad čule iz Berlina. Doduše, kancelarka Angela Merkel rekla je da je Mas iznosio tek lični stav, pa ipak su talasi koje je izazvao veliki.

Protiv američke politike

Mas je iznio obrise koncepta „Europe United“, jake jedinstvene EU koja bi bila protivteža Sjedinjenim Državama. Predviđa ne samo „bezbjednosnu i odbrambenu uniju“ - to mnogi vide kao konkurenciju NATO - već i tijesnu saradnju sa „ubijeđenim multilateralistima“ poput Japana, Kanade, Južne Koreje…

Jan Tehau iz Njemačkog Maršalovog fonda kaže da je Masov predlog „apel da se konačno izvede veliki evropski koncept i da Evropa postane bitan igrač“.

Kako bi to moglo da izgleda je njemački ministar objasnio na primjeru takozvanog atomskog sporazuma sa Iranom koji je Tramp jednostrano prekršio i uveo oštre sankcije Teheranu. Evropa, piše Mas, mora da napravi protivtežu tom američkom potezu „koliko god to teško padalo“. Trebalo bi recimo uvesti „kanale za plaćanje nezavisne od SAD“, kao i alternative za sistem SWIFT.

Stručnjak stranke Zelenih za spoljnu politiku Omid Nuripur nalazi da je Mas bio preoštar u tonu, ali hvali dio o Iranu: „Mi moramo da djelamo protiv američke politike, da naime pokušamo da spasimo sporazum kako naš komšijski region Bliskog istoka ne bi bio nuklearizovan“, kaže ovaj poslanik za DW.

…ili je problem samo Tramp?

Mas je u tekstu naglasio: „SAD i Evropa se godinama otuđuju. Smanjuje se poklapanje vrijednosti i interesa koji su tokom dvije generacije određivali naš odnos.“

Tu se Nuripur ne slaže, tvrdeći da je problem zapravo u administraciji Donalda Trampa, a da i „dalje postoji dubina partnerstva ovih društava zasnovana na vrijednostima“. Političar Zelenih podsjeća koliku je podršku u Evropi uživao Barak Obama.

Opozicija uostalom sumnja da će Mas moći da ostvari išta od proklamovane strategije. Političarka njemačke Levice Helin Evrim Zomer u razgovoru za DW pozdravlja „zahtjev za jačom političkom nezavisnosti od SAD“, ali smatra da će Merkel „prikočiti“ Masa.

„Možemo stvoriti protivtežu u dobrim namjerama“, zaključuje Jan Tehau iz Njemačkog Maršalovog fonda. Ali dobre namjere su jedno, a ogromna sredstva koja SAD ulažu u vojne budžete nešto sasvim drugo. Tehau kaže da veća nezavisnost od SAD od Evrope iziskuje masovno povećanje vojnih kapaciteta, političko jačanje eura kao i razrješenje izbjegličke krize.

Ostaje da se vidi da li će se nešto na tom planu uraditi. Mas nije spreman da skrštenih ruku čeka da Amerikanci možda izaberu drugog predsjednika za dvije godine. Piše da je „skeptičan kad čuje kako neki punokrvni transatlantisti savjetuju da se primirimo tokom ovog mandata“.

DEUTSCHE WELLE

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")