EVROPA KOD KUĆE I VANI

Kijev mora mnogo toga da objasni

Ne bi bilo prvi put da je ubijen neki ruski novinar koji je kritikovao Kremlj. Zato se lako povjerovalo u laži ukrajinske tajne službe. Samo, da li se sada može vjerovati Ukrajini
1 komentar(a)
Arkadij Babčenko, Foto: Reuters
Arkadij Babčenko, Foto: Reuters
Ažurirano: 01.06.2018. 09:02h

Rijetko kada je u tolikoj mjeri bila pomiješana radost zbog toga što je neki čovjek ipak ostao živ, sa tolikim zaprepašćenjem, pa čak i sa zgražavanjem. Javnost je na najgori mogući način prevarena, tako da sada ne vrte glavama samo u Ukrajini, već i mnogi strani posmatrači, mnogi prijatelji Ukrajine iz drugih zemalja. Navodno ubistvo Arkadija Babčenka u Kijevu, ruskog novinara koji je kritikovao politiku Rusije, bila je samo predstava u režiji ukrajinske tajne službe.

Na taj način je navodno spriječena zavjera koja je, po nalogu Rusije, bila uperena protiv Babčenka i drugih, kažu u Kijevu. Ali dok se sa „dokazima“ ubistva nije štedjelo, sa dokazima da je uopšte postojala nekakva zavjera se škrtari, u najgoroj tradiciji tajnih službi. Na primjer, tu je video-snimak na kome se vidi hapšenje jednog čovjeka i mi bi sada trebalo da povjerujemo da je to organizator zavjere. Tu je i video sa snimkom tajne predaje novca, ali su lica tih osoba sakrivena. I opet se očekuje da povjerujemo glasovima koji se čuju na snimku, a koji govore o nabavci oružja i zaduženju plaćenog ubice.

Lažne vijesti

Jasno je samo da je novinar Babčenko dobrovoljno prihvatio ulogu u akciji tajne službe. Dozvolio je čak i da ga fotografišu kako leži u lokvi krvi. Ta slika obišla je svijet i na osnovu nje su, ne samo agenti službe, već i članovi vlade Ukrajine gotovo čitavog dana naveliko trubili i varali svjetsku javnost. Namjera je potpuno jasna: privući maksimalnu pažnju medija. Ali to je bio „fejk njuz“, lažna vijest kojom je prevaren čak i njemački predsjednik Frank-Valter Štajnmajer koji je tog dana posjetio Kijev.

Vijest o ubistvu koje se uopšte nije dogodilo bacila je u sjenku posjetu predsjednika Njemačke Ukrajini. I zato se sada - kao što već dugo nije - postavlja pitanje vjerodostojnosti kompletne politike Ukrajine i na unutrašnjem i na spoljašnjem planu. Naravno, tajne operacije koje razjašnjavaju ili unaprijed sprečavaju zločine jesu neophodne. To je pogotovo tačno za Ukrajinu, koja je već četiri godine izložena vojnoj agresiji Rusije u kojoj Kremlj gotovo da ne bira sredstva i gdje, naročito u Donbasu, koristi prije svega lažne vijesti i političke obmane.

Sada to morate dobro da nam objasnite!

Samo, da li Ukrajina mora da odgovara istim metodama? Da li mora čak i da lažira ubistvo? Da li je zaista bilo potrebno šokirati porodicu, prijatelje i poznanike Babčenka i nanijeti im toliki bol?

A zatim: koje dokaze ima državno tužilaštvo i tajna služba protiv navodnih počinilaca i njihovih nalogodavaca ubistva ruskog novinara da bi se bar donekle opravdala ova prevara? Ukrajina pod hitno mora mnogo toga da objasni, između ostalog i njenim međunarodnim partnerima kao što je Njemačka, ali i druge zemlje. Prilika za to je posjeta njemačkog ministra spoljnih poslova Hajka Masa koji stiže u Ukrajinu nakon predsjednika. Kijev tu priliku mora da iskoristi.

Ako se ovaj skandal u potpunosti ne objasni, ugled Ukrajine, ionako uzdrman zbog nedostatka reformi i korupcije, srozaće se još više. Možemo samo da se nadamo da je ukrajinskoj politici jasno u kolikoj meri je na kocki njena vjerodostojnost.

Slučaj Babčenko bio je skandal i otvorio je mnoga pitanja, ne samo u Ukrajini, već i na međunarodnom planu. Tu mogu donekle da pomognu samo prava i istinita objašnjenja.

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")