ZAPISI SA UŠĆA

Aleksej i Nikolaj sa Vračara

Jedino Vračar ima ovakav ćošak na kojem bok uz bok ćute Aleksej i Nikolaj. Jedino Beograd u svojoj postmodernoj opuštenosti umije da voli i slavnog ruskog pisca, zakletog protivnika carizma, i posljednjeg ruskog cara

6664 pregleda 4 komentar(a)
Ulica Maksima Gorkog, Beograd, Foto: D. Dedović
Ulica Maksima Gorkog, Beograd, Foto: D. Dedović

Knjige koje sam još kao dijete dodirivao bile su najčešće jednobojne. Rijetko se na koricama ukazivao neki lik. Šezdesete su im davale izgled uzvišene ozbiljnosti. Komplet Andrića je bio crvenkasto ukoričen i jedini ukras je bio zlaćani, ugravirani potpis nobelovca. Omot Kafkinih knjiga je bio zelenkast, sa geometrijski strogim slovima. Dostojevski plavičast, a slova crna. Remark siv. Čak su i knjige Karla Maja bile maslinasto zelene, bez crteža. To u današnjem svijetu sveopšteg rata za pažnju, u kojem knjige izgledaju kao bombonjere, djeluje skoro nestvarno.

U svijetu tih ozbiljnih predmeta koji su sami po sebi odisali autoritetom i dostojanstvom, njihov miris je dječijim nozdrvama odavao starosnu dob. Nedavno štampane knjige imale su listove koji pucketaju i mirisale su na hartiju, lijepak i olovo. To je onaj jedinstveni miris koji nozdrve usisaju, a mozak odmah naredi mladim žlijezdama da započnu lučiti hormon sreće. Pomirišeš knjigu i unaprijed se obraduješ nepoznatom svijetu u koji ćeš ući kroz korice kao kroz portal između dvije stvarnosti.

One knjige koje su godinama neotvorene čekale da na njih dođe red, pokupile su nešto prašine, njihov miris je bio kiselkast i tjerao je na kihanje. A tužan miris ustajalih knjiga - nešto vlage, nešto stvrdnute prašine, pa i nešto skorenog daha bivših čitača - odavao je njihovu staračku usamljenost. Njih sam otvarao sa posebnom pažnjom.

Očevi univerziteti

U takvoj kućnoj biblioteci koja je zauzimala svaki slobodan pedalj jednosobnog stana, posebno mjesto u mojim čitalačkim ritualima zauzela je knjiga mekog, kožnog poveza. Smeđe-crvenkasti odsjaj korica, zagonetni utisnuti lik na njima nalik na okrugli pečat, izdvajali su je od ostalih knjiga sa kojima je drugovala u regalu.

Izdanje u kožnom povezu
Izdanje u kožnom povezufoto: D. Dedović

Kada bih je otvorio ona bi mi otkrila zvučno piščevo ime: Maksim Gorki. To je bila knjiga sjećanja “Moji univerziteti”. Posebnost knjige potcrtana je očevim ćiriličnim potpisom na stranici ispod naslova. Potpisnik više nije bio sa nama.

Uzimajući tu knjigu, družio sam se pomalo s odsutnim ocem. Pažljivo sam iščitavao stranice na kojima je grafitnom olovkom jedva primjetno bila podvučena riječ, ponekad dio rečenice. Nagađao sam šta bi mogao biti očev tok misli koji je polazište pronašao u tekstu.

Knjiga je zapravo bila jedna od prvih u kućnoj biblioteci, izašla je kao dio kompleta u izdavačkoj kući Kultura iz Beograda 1948. To je dječaku rođenom šezdesetih, dok ju je listao kao desetogodišnjak, izgledalo kao davno prošlo vrijeme.

Kad blato žmićka

Tek kasnije, kada se roman „Mati“ pojavio u obaveznoj lektiri, pozabavio sam se piscem i njegovim životom. Ne mogu reći da je to ostavilo trajnijeg traga na meni. Drugi autori su govorili jezikom koji je bio bliži mojoj generaciji. Osim toga, socijalistički realizam kao obavezan način pisanja u staljinističkoj eri, nosio je sa sobom sužavanje pjesničke slobode i instrumentalizaciju književnosti. A sovjetski teoretičari tog paraliterarnog učenja izabrali su upravo roman „Mati“ kao predložak - šablon - po kojem imaju pisati sovjetski pisci. Naša mladelačka nadobudnost tek sazrijevajućih književnika i jugoslovenska fantazmagorija o kulturnoj nadmoći nad ukupnim istočnim blokom udaljili su me od ovog pisca.

Nedavno sam, prolazeći kraj štanda sa starim knjigama u Ulici 1300 kaplara, kao i uvijek zastao kod izloženih izdanja iz biblioteke „Reč i misao“ pokojne izdavačke kuće „Rad“. To je bilo skoro nagonsko traženje izgubljenih starih poznanika, pošto su te crvene knjižice obilježile moju čitalačku potragu za svjetskom književnošću. Odmah uz ove knjižice, među kojima sam pronašao kinesku i arapsku liriku, smjestila se plava knjiga iz iste edicije - boja korica je označavala starije izdanje. Maksim Gorki, „Mati“. Mjerkao sam je, premještao iz ruke u ruku, otvarao i zatvarao, podsjećajući sam sebe na one Andrićeve seljake koji su sišli u čaršiju da kupe kosu. Na kraju sam kupio tu knjigu. Potražio sam slobodnu klupu u Knez Mihailovoj i počeo da čitam: „Nad radničkim predgrađem, kroz dimljiv i zagušljiv vazduh, iz dana u dan se razlegalo zavijanje fabričke sirene. A na taj poziv, iz pepeljastih kućeraka na ulicu su, kao zaplašene bubašvabe, istrčavali ljudi koji još nisu stigli da snom okrepe svoje mišiće. Idući kroz hladan sumrak nepopločanom ulicom, oni su odlazili ka visokim fabričkim kavezima. Fabrika ih je očekivala s ravnodušnim pouzdanjem, osvetljavajući im put desetinom svojih masnih, četvrtastih očiju. Blato im je žmićkalo pod nogama“.

Podigao sam pogled na glavnu beogradsku pješačku ulicu. Nigdje blata. Volim stare prevode knjiga. Prevodilac Marko Vidojković je već na prvoj stranici konzervisao jednu riječ, izbavivši je od nestanka - “blato im je žmićkalo…”. Zvuk blata pod kundurama - žmićkanje - odjednom je oživjelo u novom milenijumu.

Priča o Pelagiji Nilovnoj

Uzimam autobus do Vukovog spomenika i Golsvordijevom se spuštam prema Kalenića guvnu, kako se nekada zvalo mjesto gdje je nastala Pijaca Kalenić. Ubrzo se nađem i u Ulici Maksima Gorkog. Prije nekoliko godina postojala je inicijativa da se ulici promijeni ime. Ali eto nije. Pisac Gorki je nadživio boljševičkog aktivistu Gorkog.

Maksim Gorki
foto: D. Dedović

Prolazim pored Čuburskog parka i u bašti kafane Čubura uz čorbu i rakiju čitam štivo koje sam pročitao prije oko pola vijeka. “Mati” mi je sada zanimljiva kao književni artefakt zalutao iz druge epohe.

Majka fabričkog radnika i komunističkog aktiviste Pavla Mihailovića, Pelagija Nilovna, iako nepismena, staje na stranu sina i njegove „vjere“. Njega osude na progonstvo, a nju hapse jer dijeli letke sa govorom svog sina na suđenju. Prepoznao sam sljedeće Pavlove riječi: “Kao partijac, ja priznajem samo sud svoje partije, te neću ništa reći u svoju odbranu, već ću pokušati… po želji svojih drugova, koji su se takođe odrekli odbrane…da vam objasnim ono što niste razumeli”.

Nije li Josip Broz, kojeg svijet tada još nije znao pod nadimkom Tito, novembra 1928. u „Bombaškom procesu“ kao optuženik izjavio upravo da ne priznaje taj sud, već samo sud svoje partije? Nikada ne treba potcijeniti uticaj umjetnosti na život. Sasvim je moguće da je Broz, kao ruski zet i boljševik, iz Sovjetskog Saveza u novonastalu južnoslovensku kraljevinu ponio držanje lika iz knjige Maksima Gorkog kao unaprijed spremljen odgovor za moguće hapšenje i suđenje.

Maksim Gorki
foto: D. Dedović

Uostalom, u pogovoru Miodraga Maksimovića za prvo izdanje romana “Mati” u ovoj ediciji iz 1964, koje sam držao u rukama, stoji sljedeće: “Ako je ijedan roman imao snagu revolucionarnog letka, onda je to u najvećoj meri postigao roman Mati”. Doduše, nešto dalje saznajemo da je “ova žar-lektira ugnjetenih” doživjela “neželjene i neočekivane posledice”. Maksimović poentira: “Sa jačanjem staljinističkog centralizma i despotije, Mati Gorkoga, doživela je neslavnu sudbinu uzora i norme za književni pravac poznat pod nazivom socijalistički realizam”. Autor procjenjuje da je jugoslovenski socijalizam sa svojom književnošću koja “prezire svaki kalup” mogao romanu “Mati” vratiti njegovu prvobitnu ljepotu. Sam Gorki je ovaj roman smatrao jednim od svojih najvećih neuspjeha. Tiraž jugoslovenskog izdanja - 30 000 - protivrječi autoru.

Priča o Alekseju Peškovu

Podsjećam se i stanica u životu Maksima Gorkog. Njegova biografija je štof za Holivud. Rođen je marta 1868. u Nižnjem Novgorodu kao Aleksej Maksimovič Peškov. Rano je izgubio oca, odgajaju ga baka i djed, fizičko kažnjavanje je dio svakodnevice, još kao dijete mora da radi. Kada se majka preudala, on odlazi od kuće. Pet godina je pješke obilazio Rusiju. Bio je pomoćnik u kuhinji, trgovac pticama, ikonopisac, lučki radnik, pekarski pomoćnik, zidar, noćni čuvar, željezničar, pomoćnik u advokatskoj kancelariji, novinar.

Želi da studira, mnogo čita, sa 19 pokušava da se ubije. Prvu pripovjetku objavljuje 1892. u Gruziji pod pseudonimom Maksim Gorki. Šest godina kasnije objavio je prvu knjigu priča koja je doživjela uspjeh. Njegovo javno suprotstavljanje carskom režimu donijelo mu je niz nevolja, ali i slavu pobunjenika. Kada je car Nikolaj II 1902. ukazom spriječio već obavljen prijem Gorkog u Akademiju nauka, tu instituciju iz protesta napušta Anton Čehov. Njegova međunarodna slava raste. Drama „Na dnu“ je nastala 1902. i osvojila je Evropu. U Berlinu je njeno izvođenje bilo senzacionalni uspjeh. Poslije nemira 1905. zatvoren je u Petropavlovsku tvrđavu. U tamnici piše komad „Djeca sunca“. Njegovo zatvaranje izaziva negodovanje intelektualaca i umjetnika od formata širom Evrope. Za njega se zalažu italijanski filozof i političar Benedeto Kroče, kompozitor Đakomo Pučini, francuski pisac Anatol Frans i vajar Ogist Roden, njemački dramatičar Gerhart Hauptman, ali i srpski književnih Radoje Domanović. Puštaju ga iz zatvora. Objavljuje članke u Novom životu, gdje je urednik Lenjin. Povezaće ih prijateljstvo, mada Gorki sebi daje za pravo da kritikuje i Lenjina i partiju. Kada se u Rusiji ponovo povećava represija, on postaje emigrant, otišavši najprije u Berlin, pa u Pariz. Potom putuje u Sjedinjene Američke Države. Tamo je napisao roman “Mati”. Vrativši se u Evropu više godina provodi na italijanskom ostrvu Kapri, gdje ga posjećuju Rahmanjinov i Rilke. Poslije generalne amnestije vraća se u Rusiju 1913. Sa Lenjinom se razilazi u vezi sa odnosom prema religiji. Bila mu je bliska sinteza marksizma i hrišćanstva, čemu se Lenjin oštro suprotstavio. Kada je došla revolucionarna 1917. on je smatrao da narod nije zreo za prevrat. Nije krio svoje misli. Objavio je niz članaka, u kojima je između ostalog zabilježio: “Čekao sam revoluciju, a došlo je nasilje, čekao sam proleterijat, a dobili smo horde i rulju… “. To je izazvalo zabranu lista u kojem je radio. Već 1921. Gorki je radi liječenja u inostranstvu. Poslije Lenjinove smrti nije se vraćao u Sovjetski Savez, jer nije vjerovao njegovim nasljednicima, sve dok 1927. nije uslijedio poziv sa samog vrha. Po povratku, obasuli su ga nagradama i priznanjima i na jednom njegovom romanu zasnovali kanon za buduću sovjetsku književnost. Putuje zemljom i javno se divi napretku. Više ne vidi naličje režima.

Crveni knez

Njemački pisac i ljevičar Klaus Man je učestvovao kao gost na kongresu sovjetskih pisaca 1934. Posjetio je i Maksima Gorkog. Ostavio je sljedeći zapis: „Pjesnik koji je poznavao i opisao ekstremno siromaštvo i mračnu bijedu, stolovao je u kneževskom luksuzu; dame iz njegove porodice su nas dočekale u odjeći iz Pariza; jelo za njegovim stolom je bilo azijatski bujno. A onda je stiglo dosta votke i kavijara“. Zaista, to nije bilo ni nalik na scenu koju za prvi čin drame „Na dnu“ Maksim Gorki opisuje ovako: „Podrum koji liči na pećinu. Teška tavanica, počađaveli kameni svodovi…” Ili: „Usred konačišta - veliki sto, dve klupe, stolica bez naslona, sve - neobojeno i prljavo“. Naravno, pisac koji opisuje bijedu ne mora da živi u bijedi. Ali Aleksej Maksimovič Peškov, gnjevni dječak, protivnik cara Nikolaja II, pisac koji je sam stvorio sebe hrabrošću i talentom, umro je kao Staljinov crveni književni knez Maksim Gorki 18. juna 1936, nemajući snage da pred kraj još jednom vidi nove patnje miliona sunarodnika.

Ugao ulica cara Nikolaja II i Maksima Gorkog
Ugao ulica cara Nikolaja II i Maksima Gorkogfoto: D. Dedović

Daleko su me odvele misli o jednoj očevoj knjizi koja se pretvorila u potpalu u najglupljem i najnepotrebnijem od svih ratova prošlog vijeka, onom bosanskom, iz devedesetih. Hodam lagano pored Čuburskog parka. Izlazim na ćošak na kojem se susreću dvije ulice i ugledam prizor koji pokazuje vjerovatno nehotičan smisao za crni humor gradskih vlasti. Šta li bi rekli beogradski Rusi koje je ovamo najurio rat?

Dvije table sa imenima ulica jedna uz drugu - Maksima Gorkog i Nikolaja II. Ruski car je proganjao i zatvarao Gorkog, a istog tog cara su ubili bez suđenja, i to po naređenju vođe boljševika i ličnog prijatelja pisca. Jedino Vračar može da ima ovakav ćošak na kojem bok uz bok ćute Aleksej i Nikolaj. Jedino Beograd u svojoj postmodernoj opuštenosti umije da voli i slavnog ruskog pisca, zakletog protivnika carizma, i posljednjeg ruskog cara.

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")