Preplitanje narativa, tijela i kosmosa

Kroz pažljivo osmišljene kompozicije, tehnike i motive, Kiki Smith gradi složeni umjetnički prostor, pozivajući posmatrača da promisli o odnosima između prirode, ljudskog tijela i kolektivne imaginacije

3311 pregleda 1 komentar(a)
Sa izložbe u Dvorcu Petrovića, Foto: Luka Zekovic
Sa izložbe u Dvorcu Petrovića, Foto: Luka Zekovic

Kiki Smith, renomirana savremena umjetnica čiji rad istražuje fundamentalne teme ljudskog postojanja, prirodnih ciklusa i mitoloških struktura, kontinuirano pomjera granice savremene vizuelne umjetnosti. Njena izložba Woven Worlds-Utkani svjetovi predstavlja specifičan umjetnički narativ u kojem se prepliću materijalno i nematerijalno, istorijsko i savremeno, tijelo i univerzum. Kroz pažljivo osmišljene kompozicije, tehnike i motive, Smith gradi složeni umjetnički prostor, pozivajući posmatrača da promisli o odnosima između prirode, ljudskog tijela i kolektivne imaginacije.

U središtu Woven Worlds nalazi se tekstil, medij čija simbolika prelazi granice zanatskog. Tkanje, kao drevni proces, kod Smith postaje filozofski čin - metafora stvaranja, ali i postepenog razlaganja, gdje vlakna formiraju materijalni odraz prolaznosti i trajnosti. Kroz tkanje, Smith osnažuje ideju da se umjetnost i egzistencija oslanjaju na međusobnu isprepletenost pojedinačnih elemenata.

Tekstilne forme u njenim radovima evociraju ljudsku kožu ili pejzaže, dok slojevi tkanina nose narative o cikličnosti prirode i ljudskog života. Umjetnica ovim radovima ne samo da rekontekstualizuje tradicionalne tehnike, već ih transformiše u simboličke reprezentacije duhovnih i tjelesnih veza.

Sa otvaranja izložbe
Sa otvaranja izložbefoto: Luka Zeković

Jedna od ključnih tema u radu Kiki Smith je ljudsko tijelo, posmatrano kao centralni prostor transformacije. U okviru izložbe Woven Worlds, tijelo je prikazano u stalnom dijalogu sa prirodom, odražavajući krhkost, ali i neprekidnu povezanost sa širim ekosistemom. Tekstilni elementi koji podsjećaju na teksturu kože, unutrašnjih organa ili kostiju simbolizuju slojevitost egzistencije - fizičke, emotivne i duhovne. Ogledala kontekstualizovane zavisnosti.

Istovremeno, priroda se u njenim radovima pojavljuje kao supstancijalni supstitut. Motivi ptica, zvijezda, drveća i vode ukazuju na cikličnost i harmoniju i saodnos prirodnih sistema, podsjećajući da su tijelo i univerzum neodvojivi djelovi jedne veće mreže života.

Tkajući priče prošlosti i sadašnjosti, Smith u Woven Worlds uspijeva da premosti vremenske i kulturne granice kroz oslanjanje na mitološke narative i univerzalne arhetipove. Kroz proces tkanja, ona evocira priče koje sežu od antičke mitologije, poput mitova o Arijadni i Penelopi, do savremenih narativa o identitetu i kolektivnom pamćenju.

Tkanje u njenom radu nije samo zanatski čin, već čin naracije. Svaka nit i uzorak odražavaju složene veze između ličnih iskustava i univerzalnih istina. Ovim radovima Smith postavlja pitanje: da li mitološke priče mogu poslužiti kao vodiči u savremenom svijetu? Umjetnica kroz upotrebu tekstila prepliće elemente prošlosti i sadašnjosti, nudeći prostor za reinterpretaciju simboličkih struktura koje oblikuju naše razumijevanje svijeta.

Stvaralaštvo Kiki Smith u okviru izložbe Woven Worlds može se posmatrati i kao dijalog sa zanatskom tradicijom, posebno sa istorijski marginalizovanim ženskim ručnim radom. Tehnike poput veza, ručnog tkanja i štampe na tkanini ovdje postaju nosioci kompleksnih značenja, prožetih simbolikom stvaralaštva, opstanka i transformacije.

Rad Kiki Smit
Rad Kiki Smitfoto: Luka Zeković

Koristeći materijale poput svile, pamuka i recikliranih vlakana, Smith istražuje kontraste između efemernosti i trajnosti, krhkosti i snage. Njeni radovi svjedoče o dubokom poštovanju prema zanatu, ali i o njegovom potencijalu za inovaciju i integraciju u savremeni umjetnički jezik.

Izložba Woven Worlds Kiki Smith otkriva složeni umjetnički univerzum u kojem su svi elementi isprepleteni nitima značenja, simbolike i emocije. Kroz svoje radove, Smith nas podsjeća na metafizičnost (sponu) umjetnosti da uveže naizgled odudarajuće dimenzije stvarnosti - pojedinca i kolektiva, prošlost i budućnost, tijelo i kosmos.

Njeni radovi nisu samo vizuelno dozivljivi, već predstavljaju poziv na kontemplaciju, otvarajući prostor za promišljanje o ulozi ljudskog bića u složenoj mreži života.

U Woven Worlds, Smith ne nudi gotove odgovore, već nas poziva da postanemo dio njenog univerzuma i (isprepletenih) svjetova. Tkanje, kao čin, simbol i proces, postaje ključ za razumijevanje umjetnosti i ljudskog postojanja - istovremeno razmrsivog i snažno fascinantnog.

(Autorka je istoričarka i teoretičarka umjetnosti)

Bonus video: