„Feniks” pred cetinjskom publikom

Akademski slikar Goran Ćetković najavljuje samostalnu izložbu slika iz najnovijeg ciklusa koja će biti otvorena danas u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje

4251 pregleda 105 reakcija 0 komentar(a)
Goran Ćetković, Foto: Privatna arhiva
Goran Ćetković, Foto: Privatna arhiva

Da će njegov ciklus slika “Feniks” i istoimena samostalna izložba ostaviti jak utisak na publiku u crnogorskoj prijestonici, siguran je akademski slikar Goran Ćetković. To je kazao u razgovoru za Vijesti, povodom izložbe koja će biti svečano otvorena danas u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje u 18 časova.

On ističe da je cetinjska publika uvijek znala da poštuje pravu umjetnost, a ovoga puta predstavlja 25 novih radova inspirisanih temom preobražaja i trajne regeneracije, u kojima se kroz lik mitološkog bića Feniksa istražuju dublje dimenzije postojanja i umjetnosti.

“’Feniks’, simbol ponovnog rođenja iz pepela, savršeno je ukorijenjen u radovima ovog talentovanog crnogorskog umjetnika, pružajući posmatračima jedinstvenu priliku da se povežu sa univerzalnim temama života, smrti i transformacije”, navode u saopštenju Centra za kulturu i pozivaju sve ljubitelje umjetnosti na da posjete izložbu koju će otvoriti istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković.

Slika iz ciklusa 'Feniks'
Slika iz ciklusa "Feniks"foto: Privatna arhiva

Ciklus slika “Feniks”, kaže Ćetković za Vijesti, ima simboličko značenje.

“To je proces gdje forme na slikama nastaju, nestaju i ponovo se rađaju iz pepela. Tako je i nastao naziv ciklusa. Moje slike su opomena ovom ludom svijetu da se dozove pameti. Motivi krika i vapaja idu u prilog tome. Otvorio sam Pandorinu kutiju iz koje je izašao čitav jedan svijet. Svijet bola, patnje i tragedije ali i lude nade”, priča on.

Legendarna ptica feniks prisutna je u mitologiji mnogih kultura, a važi za čarobnu i jedinstvenu po tome što ima sposobnost da se samoregeneriše, odnosno obnovi svoj život prvo sagorijevajući u plamenu na samom kraju životnog ciklusa, da bi se zatim ponovo rodila iz vlastitog pepela. Brojne asocijacije i živopisna simbolika podstakli su Ćetkovića na dodatno produbljivanje onoga što feniks znači, ali polazeći od vizuelnog.

Slika iz ciklusa 'Feniks'
Slika iz ciklusa "Feniks"foto: Privatna arhiva

Na ovom ciklusu radio je oko dvije godine tokom kojih je nastalo više od 50 djela, a na 46 samostalnoj izložbi predstaviće ih 25 velikog i srednjeg formata. “Feniks” je nastao kao epilog njegovog sveukupnog dosadašnjeg rada i u potpunosti korespondira sa prethodnim ciklusima. Centralni motiv je i dalje čovjek, a Ćetković ostaje vjeran svom prepoznatljivom stilu i figuraciji.

“Još od akademskih dana se bavim čovjekom koji je za mene vječna tema i nepresušan izvor inspiracije. Inspiracija se javlja iz ogromnog rada i jake želje da se uvijek napravi bolja slika od one prethodne... To je ono što me tjera naprijed, ta glad za slikanjem... Polazna tačka pri stvaranju su glava i ljudsko tijelo. Međutim, u ovom ciklusu forma je donekle razbijena i dovedena je na rubu apstraktnog, ali ta granica nije pređena, jer sam ja u principu odan figuraciji”, objašnjava umjetnik Vijestima.

Slika iz ciklusa 'Feniks'
Slika iz ciklusa "Feniks"foto: Privatna arhiva

Renomirani umjetnik Dimitrije Popović u zapisu “Poetika krika”, o Ćetkovićevom slikarstvu istakao je da “ono što dominira u slikarstvu savremenog crnogorskog umjetnika Gorana Ćetkovića jeste izuzetna ekspresivnost stvaralačkog izraza koja se podjednako ogleda u slikanju čovjekovog lica i tijela”.

“Sve je dato na način da se u dinamičnom pokretu naslikane materije nastale iz preobražene konvencionalne anatomije ljudskog korpusa stvara utisak o razarajućoj energiji koja se, paradoksalno kazano istovremeno i poništava i potvrđuje. Takav utisak upravo sugerišu nazivi koje svojim djelima daje umjetnik. Od ‘Stvaranja svijeta’, ‘Mučnine’, ‘Prolaznosti’ do ‘Nojeve arke’ ili ‘Feniksa’. Sve postoji da bi nestalo i ponovo se vitalnošću energije obnovilo u prepoznatljiv antropomorfni oblik”, istakao je Popović.

Ćetković dodaje da pored dramatike na njegovim slikama dominira i dinamika.

“Svi oblici i forme imaju ekspresivnu pokretljivost koja slikama daje dodatnu izražajnost i snagu. Uvijek slike dovodim do granice apstrakcije, ali ta granica nikada nije pređena jer sam u osnovi figurativac, kao što sam i rekao. Svaka slika je proizvod sukoba unutrašnjih sila, sukoba sa samim sobom, ali i svijetom oko sebe. Na slikama dominira plava boja i ona je za mene simbol svemira i duhovne ravnoteže. Ubijeđen sam da će ‘Feniks’ ostaviti jak utisak i na cetinjsku publiku, koja je uvijek znala da poštuje pravu umjetnost”, poručuje slikar.

Umjetnik otkriva da su u toku pripreme za izložbu u Podgorici, ali i za još jednu veliku samostalnu postavku van granica države.

Bonus video: