Jačanje imuniteta: Ovim mitovima o hrani ne treba da vjerujete

Zdrava ishrana je važna za održavanje dobrog imunološkog sistema, ali ne postoji samo jedna čarobna 'supernamirnica' koja će nas održati zdravima

7775 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Budući da je internet, posebno od početka Covid-19 pandemije, prepun dezinformacija o 'hrani za bolji imunitet', nekoliko zdravstvenih stručnjaka je otkrilo koji su najpopularniji mitovi o ishrani za jačanje imunološkog sistema koje bi trebalo ignorisati. 1. Udvostručavanje dodataka vitamina C pomaže imunološkom sistemu

C vitamin je važan nutrijent za optimalnu imunološku funkciju, kaže dr Ali Webster, direktor Međunarodnog vijeća za informacije o hrani. "Međutim, studije su pokazale da uzimanje velikih doza C vitamina u obliku dodataka ishrani ne pomaže u borbi protiv prehlade, virusa ili drugih bolesti."

Kod C vitamina nije nužno više - bolje, jer tijelo odjednom može da apsorbuje samo nekoliko stotina miligrama C vitamina iz dodataka, kaže Webster i preporučuje uzimanje 75 miligrama dnevno za odrasle žene i 90 miligrama dnevno za odrasle muškarce; sve iznad toga izlučuje se urinom, prenosi Večernji list.

2. Superhrana je lijek za sve

Zdrava ishrana je ključna za održavanje zdravlja imunološkog sistema, ali ne postoji čarobna 'supernamirnica' koja će nas držati zdravima, kaže Webster. Prema njegovim riječima, konzumiranje raznolike hrane, s naglaskom na više voća i povrća, pruža organizmu većinu potrebnih vitamina i minerala koji imaju ključnu ulogu u zdravlju imunološkog sistema. To voće i povrće može biti u različitim oblicima: svježe, smrznuto, konzervirano ili u tegli, sve je jednako dobro.

3. Možete se zaraziti virusom dodirivanjem pakiranja hrane

Nema dokaza da se dodirivanjem ambalaže prenose virusi, uključujući COVID-19, kaže dr. William Li. Ipak, zbog bezbjednosti možete površinu pakovane hrane prebrisati maramicama s dezinfekcionim sredstvom, a nakon toga temeljno oprati ruke, prije nego što dirate hranu.

4 Jedina hrana koja jača imunitet su agrumi

Agrumi poput limuna, narandži i grejpa, ukusni su i vrijedni izvori C vitamina, ai nikako nijesu jedine namirnice koje mogu podržati zdravlje imunološkog sistema, kaže dr Briana Rodriguez i uz njih savjetuje:

  • Crvenu papriku: Samo jedna šoljica sadrži 150 odsto potrebnog dnevnog C vitamina.
  • Bijeli luk: Prema riječima dr Rodriguez, pokazalo se da sumporni spojevi u bijelom luku pomažu u poboljšanju funkcije imunološkog sistema.
  • Šargarepa: Velika količina vitamina A koju ovo povrće sadrži takođe je fantastična za jačanje imuniteta.
  • Pileću supu: Supa hidrira, a živinsko meso sadrži cink, važan mineral koji pomaže u upravljanju upalama u tijelu.

5. Hrana i vitamini jedini su način za poboljšanje imuniteta

Ishrana ispunjena važnim hranjivim materijama ključna je za opšte zdravlje i jak imunološki sistem, ali je jednako bitan i način života - poput kvalitetnog sna, manje stresa, nepušenja i izbjegavanja alkohola - objašnjava dr Rodriguez. Studije su, kaže ona, otkrile da dim cigareta može stupiti u interakciju s nekim virusima, prouzrokovati oštećenje pluća i upale, pogoršavajući simptome bolesti, a alkohol dokazano slabi tjelesnu reakciju na grip i neke druge viruse.

Ako potpuno izbacivanje nije realno, postavite sebi ograničenja i postupno smanjujte ​​unos.

6. Dodaci za jačanje imuniteta na biljnoj bazi dobri su za svakoga

Iako biljna medicina sigurno ima mnogo da ponudi imunološkoj podršci, ona ne nudi pristup koji odgovara svima, kaže dr Lizzy Swick. "Pojedinci s određenim zdravstvenim stanjima, uključujući autoimune bolesti, treba da imaju individualni plan uzimanja biljnih dodataka, a ono što dobro djeluje mnogima, ne mora nužno djelovati i vama", rekla je.

7. Energetska pića jačaju imunitet

Ta su pića često samo izvor vještačkih boja i zaslađivača, stvari bez kojih možemo, rekla je dr McKenzie Jones za portal Real Simple, a zdrav imunološki sistem započinje uspostavljanjem dugoročnih zdravih navika, uključujući ishranu bogatu voćem, povrćem i cjelovitim namirnicama, aktivnošću i redovitim snom, kao i brigom o mentalnom zdravlju.

Bonus video: