Misteriozno ostrvo na koje mogu samo naučnici

UNESCO je zaštitio ostrvo i stavio ga na listu Svjetskih baština u Evropi, a pristup su dobili samo odabrani botaničari, biolozi i vulkanolozi. Glavni zadatak jeste da prouče kako nastaje ekosistem bez ljudskog uticaja
118 pregleda 1 komentar(a)
ostrvo
ostrvo
Ažurirano: 08.07.2018. 08:17h

Sirtsej je vulkansko ostrvo u Atlanskom okeanu koje se nalazi tridesetak kilometara od Islanda. Nastalo je velikom erupcijom 1963. godine koja je počela na dubini od 130 metara.

Erupcija je trajala čak tri godine, a do 1967. godine nastalo je ostrvo koje je dobilo ime po vatrenom divu Surtu iz nordijske mitologije.

Erozija tla i jaki vjetrovi na sjeveru Evrope vremenom su smanjili njegovu površinu, ali ne i interes naučnika za to područje.

UNESCO je zaštitio ostrvo i stavio ga na listu Svjetskih baština u Evropi, a pristup su dobili samo odabrani botaničari, biolozi i vulkanolozi. Glavni zadatak jeste da prouče kako nastaje ekosistem bez ljudskog uticaja.

Mahovina i lišajevi su prve vrste biljaka koje su počele da rastu na ovom ostrvu, a vrlo brzo na Surtsej počele da slijeću i određene vrste ptica. Danas se na ostrvu nalazi sedamdesetak vrsta biljaka.

Zanimljivo je da se na ostrvu nalazi samo jedna kuća u kojoj spavaju stručnjaci koji proučavaju promjene. Prije nego što se iskrcaju na ostrvo, svaki naučnik se ispituje da slučajno ne bi prenio neko sjeme čije bi klice mogle da poremete prirodni ekosistem.

Uprkos mjerama predostrožnosti, na ostrvu je izrastao paradajz koji je iznenadio naučnike. Zapravo sve dok jedan tamošnji stručnjak nije priznao da je obavio veliku nuždu na zabranjenom mjestu, tačnije na plodnom vulkanskom tlu nakon konzumacije paradajza, prenosi B92.

Bonus video: