Neka vaš tepih ponovo zablista

Redovno usisavanje ne samo da skuplja prašinu, prljavštinu i čisti površinski sloj, već će i podizati vlakna i spriječiti svakodnevno habanje
2 komentar(a)
tepih, usisvač, Foto: Shutterstock
tepih, usisvač, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 23.06.2013. 13:20h

Pored toga što je udoban i topao, tepih može da bude i veoma važan detalj u enterijeru, zbog velike ponude materijala, dezena, boja i šara koje se na njemu mogu naći. Da bi vaš tepih uvijek izgledao kao nov, prvo napravite pravi izbor prilikom kupovine, a zatim pratite sljedeće savjete za održavanje:

Prvi korak: uobičajena briga

Često usisavanje će pomoći da se zemlja, pijesak ili prašina ne utope u tepih. Zemlja može da uništi i izgrebe vlakna tepiha, tako da redovno usisavanje samo održava taj novi izgled. Površine koje se često gaze treba usisavati dva do pet puta nedjeljno.

Koristite usisivač sa podesivim četkama koje odgovaraju tipu tepiha i mjestu koje čistite. Redovno usisavanje ne samo da skuplja prašinu, prljavštinu i čisti površinski sloj, već će i podizati vlakna i spriječiti svakodnevno habanje.

Drugi korak: zbogom ispupčenja i udubljenja

Ako se pojave konci na površini tepiha, nemojte ih kidati i vući! Uklonite ih ili isjecite makazama. Udubljenje koje je ostavio neki komad namještaja popravićete tako što ćete prvo skloniti ili pomjeriti nameštaj sa tog mjesta, a zatim preko krpe zagrevati fenom mjesto udubljenja i prstima prelaziti preko njega („grabuljati“). Nemojte direktno zagrijavati tepih!

Treći korak: izborite se sa mrljama i flekama

Mrlje i fleke su neizbježne, koliko god da ste pažljivi. Pratite uputstva proizvođača o čišćenju i nikada ne trljajte površinu tepiha prejako, jer možete da oštetite vlakna.

Napravite blagi rastvor mlake vode i deterdženta za sudove i time lagano istrljajte fleke na tepihu. Dobro održavanje je obavezno i učiniće da vaš tepih izgleda isto kao kada ste ga tek postavili!

Bonus video: